Stævnet, Alliancen og andre internationale kampe

Stævnet, Alliancen og andre internationale kampe 1952-1970 samt unionskampe fra 1960

Opdateret den 05. marts 2017

Stævnet, Alliancen og andre internationale kampe 1952-1979 samt unionskampe fra 1960

Dato

Spillested

Hold

M

Status

1952

 

 

 

 

09.05.1952

København

KBU-Birmingham

1-3

Første sæsonkamp

04.06.1952

København

København-Göteborg

1-0

Byhold

1953

 

 

 

 

26.04.1953

København

København-Wien

2-4

Byhold – KBU 50 år jubilæum

05.05.1953

København

Stævnet-England (prof.)

0-4

Stævnet – 50 års jubilæum

17.05.1953

København

Stævnet-Sunderland

0-2

Sunderland i 1. division

27.05.1953

København

Stævnet-Rapid Wien

1-5

 

03.06.1953

 

Skåne-Stævnet

2-1

 

08.06.1953

København

Alliancen-Besiktas

4-5

Tyrkisk besøg

08.06.1953

København

Alliancen-Besiktas

2-4

2.dagsgilde

11.06.1953

Århus

JBU-Juventus

1-5

 

13.06.1953

Århus

Randers/AIA-Besiktas

1-3

 

16.06.1953

København

B93-Juventus

1-2

Forstærket B93-hold – 41.000

20.06.1953

Randers

Udvalgt hold-Juventus

1-6

 

29.06.1953

Odense

FBU-Juventus

2-5

 

01.07.1953

København

Alliancen-Juventus

2-4

 

23.09.1953

Oslo

Oslo-København

2-4

Byhold

26.10.1953

København

Frem-Frederikstad

1-6

Norsk hold på Østerbro

19.11.1953

København

KBU-Dynamo Moskva

1-2

 

22.11.1953

Aarhus

JBU-Dynamo Moskva

0-3

 

26.11.1953

Odense

FBU-Dynamo Moskva

0-6

 

1954

 

 

 

 

29.04.1954

Aarhus

JBU-Wolverhampton

0-5

 

06.05.1954

København

Stævnet-Wolverhampton

2-2

 

16.05.1954

København

Stævnet-Huddersfield

0-0

 

20.05.1954

København

Stævnet-Huddersfield

1-0

 

25.05.1954

København

Alliancen-Beogradski

1-2

Målscorer Helge Hansen, HIK

30.05.1954

København

Stævnet-Everton

1-4

 

01.06.1954

Aalborg

Udvalgt hold-Beogradski

0-3

Forstærket AaB-hold

03.06.1954

København

Stævnet-Sao Christovao

0-1

Brasiliansk hold

09.06.1954

Göteborg

Göteborg-Stævnet

4-0

 

10.06.1954

Odense

FBU-Milan

1-3

 

14.08.1954

København

Stævnet-Honved Budapest

0-4

Ungarsk mesterhold

17.08.1954

København

KBU-Oslo

2-2

Byhold

12.10.1954

København

B93-Malmø

 

Første lyskamp i Idrætsparken

03.11.1954

København

Stævnet-Sunderland

1-4

 

1955

 

 

 

 

03.05.1955

København

Alliancen-Luton Town

2-1

Vinderen af 2. div. I England

03.05.1955

Aarhus

JBU-Man. United

0-1

JP Hansen – 50 på udvalgt hold

05.05.1955

København

Alliancen-Luton Town

0-1

 

06.05.1955

København

Stævnet-Man. United

0-1

 

08.05.1955

København

Stævnet-Man. United

1-3

 

08.05.1955

Aarhus

JBU-Everton

5-1

 

08.05.1955

Aalborg

AaB-Luton Town

0-1

Forstærket AaB-hold

14.05.1955

København

Alliancen-Botafoga

2-5

 

22.05.1955

København

Alliancen-Bologna

1-1

 

25.05.1955

København

Alliancen-Bologna

4-4

Afsked for John Hansen

30.05.1955

Aarhus

AGF-Bologna

2-4

 

30.08.1955

København

Stævnet-CDNA,

1-6

Hold fra Bulgarien

25.09.1955

Aarhus

AGF-Tottenham

3-4

Jubilæumskamp

11.10.1955

København

Stævnet-Udvalgt hold

0-4

Hold fra Skotland

09.11.1955

København

Alliancen-Røde Arme

1-2

 

15.11.1955

København

Alliancen-Røde Arme

0-4

Hold fra USSR

1956

 

 

 

 

05.04.1956

København

Stævnet-Green Croos

2-1

Hold fra Chile

19.04.1956

København

Alliancen-Radnicki Nis

2-1

Hold fra Jugoslavien

03.05.1956

København

Stævnet-Man. United

1-3

Det engelske mesterhold

03.05.1956

Esbjerg

Alliancen-Rampla Junior

0-5

Hold fra Uruguay

05.05.1956

København

Alliancen-Rampla Junior

1-3

Hold fra Uruguay

06.05.1956

København

Stævnet-Man. United

0-6

Det engelske mesterhold

06.05.1956

Vejle

Vejle-Atletico Portogueso

4-3

Hold fra Brasilien

10.05.1956

København

Stævnet-Atletico Portogueso

1-1

Hold fra Brasilien

05.06.1956

København

Stævnet-CDNA

2-2

Bulgarsk hold

12.06.1956

Göteborg

Göteborg-Stævnet

4-2

 

13.06.1956

København

Stævnet-Admira Wacker

3-1

Hold fra Østrig

26.06.1956

København

DK-Sverige (proffer)

4-5

Professionelle spillere – 45.000

02.09.1956

København

Stævnet-England

5-1

Det engelske amatørlandshold

11.09.1956

København

Stævnet-Göteborg

1-3

Göteborg-Alliancen

1957

 

 

 

 

02.05.1957

København

Stævnet-Preston

2-2

Ungt hold fra Stævnet

04.05.1957

Aalborg

AaB/Chang-Bahia

0-5

Brasiliansk hold

05.05.1957

København

Stævnet-Preston

1-3

 

05.05.1957

Aarhus

AGF-Bahia

3-3

 

08.05.1957

København

Alliancen-Bahia

4-5

 

14.05.1957

Vejle

Vejle-Preston

2-5

 

21.05.1957

København

Stævnet-Man. United

2-3

 

23.05.1957

København

Stævnet-Man. United

3-4

 

28.05.1957

København

Alliancen-Bahia

2-4

 

30.05.1957

Vejle

Vejle-Bahia

1-5

 

12.06.1957

Göteborg

Göteborg-Stævnet

0-1

 

15.05.1957

København

Alliancen-Tjekkoslovakiet

2-4

Ungdomslandshold

20.06.1957

København

Alliancen-Bologna

2-4

 

23.06.1957

København

Alliancen-Bologna

3-2

 

27.06.1957

Odense

FBU-Tjekkoslovakiet

3-4

Ungdomslandshold

27.06.1957

Aalborg

AaB-Bologna

0-6

Udvalgt Aalborg-hold

02.07.1957

Esbjerg

EfB-Tjekkoslovakiet

3-2

Ungdomslandshold

03.07.1957

Helsingborg

Göteborg-Stævnet

6-3

Göteborg-Alliancen

03.09.1957

København

Stævnet-Hapoel FC

2-0

Hold fra Israel

05.09.1957

København

Stævnet-Hapoel FC

4-1

 

11.09.1957

København

Stævnet-Göteborg

4-1

Göteborg-Alliancen

1958

 

 

 

 

06.05.1958

København

Alliancen-Beyoqlu

3-2

Hold fra Tyrkiet – 1. division

08.05.1958

Næstved

Alliancen-Beyoqlu

3-3

Forstærket med Næstved

13.05.1958

København

Alliancen-Zenith

2-2

Hold fra Sovjetunionen

15.05.1958

København

Alliancen-Zenith

0-1

 

15.05.1958

Frederiksh.

Udvalgt hold-Beyoqlu

1-3

 

20.05.1958

Esbjerg

EfB-Zenith

2-3

 

22.05.1958

Aalborg

AaB-Zenith

0-1

Forstærket med Chang

29.05.1958

Esbjerg

EfB-Dukla Prag

1-3

 

03.06.1958

København

Alliancen-Dukla Prag

0-3

 

05.06.1958

København

Frem-Hamborn

3-3

Vesttysk hold

17.06.1958

København

Alliancen-Wacker

2-0

Mesterhold fra Østrig

20.06.1958

Vanløse

Alliancen-Wacker

3-2

Talenthold

22.06.1958

Næstved

Næstved-Wacker

1-2

 

23.06.1958

Esbjerg

EfB-Wacker

3-5

 

07.07.1958

København

DK-Sverige

2-1

Kamp for OL-holdene 1948

09.09.1958

København

Stævnet-Göteborg

2-3

Göteborg-Alliancen

16.09.1958

København

Alliancen-Bela Vista

2-1

Hold fra Brasilien

08.10.1958

København

Stævnet-Alliancen

4-3

 

1959

 

 

 

 

01.01.1959

København

AB-Zagi

3-3

Holland-jubilæumskamp

12.05.1959

København

Stævnet-Glasgow Rangers

0-4

 

14.05.1959

Vejle

VB-Glasgow Rangers

2-2

 

20.05.1959

København

Stævnet-Vasco da Gama

1-2

Sammen med Alliancen

24.05.1959

København

Stævnet-Botafogo

2-1

Sammen med Alliancen

11.08.1959

København

Alliancen-Valencia

0-3

 

17.09.1959

Odense

B1909-Norrköbing

2-5

Første lyskamp-jubi-kamp

07.10.1959

København

Stævnet-Brasilien (A)

3-1

Med Lundberg og John Hansen

1960

 

 

 

 

28.02.1960

Leipzig

SG Rotation Leipzig-EfB

3-1

 

28.02.1960

Frederiksh.

Frederikshavn FS-Örgryte IF

2-2

 

30.03.1960

Ostrava

DSO Banik Ostrav.-Alliancen

6-1

 

31.03.1960

København

BK Frem-Malmø FF

2-0

Nordisk Cup

xx.04.1960

Antwerpen

Royal Antwerpen FC-KB

0-1

 

18.04.1960

Antwerpen

Újpest Dózsa-KB

2-3

International turnering

10.05.1960

København

Stævnet-Brasilien

3-4

Stævnet som arrangør for DBU

15.05.1960

Berlin

Vestberlin XI-KBU

2-0

Vestberlins Byhold

15.05.1960

Fredericia

JBU-BBU

6-2

 

17.05.1960

Stavanger

Viking Stavanger-EfB

0-4

 

15.06.1960

Odense

FBU-SBU

3-1

 

19.06.1960

Aarhus

JBU-KBU

6-3

 

19.06.1960

Nakskov

LFBU-FBU

1-4

 

26.06.1960

København

København-Provinsen

3-2

 

28.06.1960

Esbjerg

JBU-FBU

2-4

 

04.08.1960

København

Stævnet-Inter Bratislava

1-1

Slovakisk mesterhold

18.08.1960

København

Stævnet-CK Real Madrid

3-4

48.000 tilskuere

21.09.1960

Aarhus

AGF-Legia Warszawa SA

3-0

EC for Mesterhold – 1. runde

21.09.1960

Manchester

England (U)-Vejle BK

5-1

VB som stedfort. For OL-holdet

27.09.1960

Odense

FBU-JBU

4-1

 

28.09.1960

Göteborg

Göteborg XI-Stævnet

1-2

 

05.10.1960

Warszawa

Legia Warszawa SA-AGF

1-0

EC for Mesterhold – 1. runde

05.10.1960

Vejle

Vejle BK-FK Radnicki Nis

3-2

Jugoslavisk hold i lyskamp

08.10.1960

København

Alliancen-FK Radnicki Nis

3-2

 

12.10.1960

København

Stævnet-Alliancen

3-7

Udtagelseskamp for KBU

18.10.1960

København

KBU-FBU

4-5

 

19.10.1960

Aarhus

AGF-Frederikstad FK

3-0

EC for Mesterhold – 2. runde

19.10.1960

København

KB-Basel XI

8-1

EC for Messeby – 1. runde

26.10.1960

Frederikstad

Frederikstad FK-AGF

0-1

EC for Mesterhold – 2. runde

26.10.1960

Basel

Basel XI-KB

3-3

EC for Messeby – 1. runde

23.11.1960

København

KB-Birmingham City

4-4

EC for Messeby – kvartfinale

07.12.1960

Birmingham

Birmingham City-KB

5-0

EC for Messeby – kvartfinale

xx.xx.1960

Roskilde

SBU-JBU

2-1

 

1961

 

 

 

 

26.02.1961

Aarhus

AGF-Malmø FF

3-3

Opvarmning til EC-kvartfinale

02.03.1961

Madrid

CK Real Madrid-AGF

2-0

Opvarmning til EC-kvartfinale

08.03.1961

Lissabon

SL Benfica-AGF

3-1

EC for mesterhold – kvartfinale

30.03.1961

Aarhus

AGF-SL Benfica

1-4

EC for Mesterhold – kvartfinale

10.04.1961

Brighton

Brighton Albion FC-BK Frem

3-1

 

25.04.1961

København

Stævnet-Bangu Atlético

2-2

Brasilien – 20.000 tilskuere

28.04.1961

Nykøbing

B1901-Bangu Atlético

1-5

Jubilæumskamp

03.05.1960

Vejle

Vejle BK-VfR Neumünster

2-2

Jubilæumskamp

16.05.1961

København

Stævnet-Arsenal FC

0-1

 

18.05.1961

Vanløse

Brønshøj-Wrexham United

3-2

Jubilæumskamp

22.05.1961

Vejle

Vejle BK-Arsenal FC

0-3

Hildebrandt-debut

23.05.1961

Oslo

Oslo XI-KBU

1-5

Bykamp

01.06.1961

København

Alliancen-Gremio FB

0-3

Hold fra Brasilien

06.06.1961

Odense

FBU-JBU

1-2

 

07.06.1961

Esbjerg

EfB-Gremio FC

2-0

 

11.06.1961

Odense

Provinsen-København

1-3

 

11.06.1961

København

BK Frem-CR Vasco da Gama

1-4

75 års jubilæumskamp

23.06.1961

Kiev

Dynamo Kiev-Alliancen

5-2

Alliancens ruslandstur

26.06.1961

Rostov

Traktor Rostov-Alliancen

1-1

 

29.06.1961

Leningrad

ZSS Leningrad-Alliancen

2-0

 

24.06.1961

Silkeborg

JBU-LFU

4-1

 

25.06.1961

Odense

FBU-BBU

6-2

 

01.08.1961

Vejle

Vejle BK-HJK Hajduk Split

5-1

OL-guldvindere fra 1960

06.08.1961

Rønne

BBU-SBU

0-2

 

12.08.1961

København

KB-Dynamo Berlin

5-3

Tv-transmitteret

15.08.1961

København

Frem-Helsingfors-Alliancen

1-3

Semifinale i Nordisk Cup

24.08.1961

København

Stævnet-Hapoel FC

8-2

Mesterhold fra Israel

05.09.1961

København

Alliancen-Spartak Moskva

1-4

 

07.09.1961

Luxembourg

CA Spora Luxemb.-B1913

0-6

EC for Mesterhold – 1. runde

07.09.1961

København

Stævnet-NK Dinamo Zagreb

2-7

EC for Messeby – 1. runde

07.09.1961

Odense

OB-Spartak Moskva

4-3

 

12.09.1961

Vejle

Vejle BK-Spartak Moskva

0-8

 

12.09.1961

København

KBU-Vestberlin IX

1-2

Bykamp

13.09.1961

Odense

B1913-CA Spora Luxemb.

9-2

EC for Mesterhold – 1. runde

21.09.1961

København

Stævnet/Alliancen-Japan

3-1

3 mål af Jørn Rasmussen, Køge

27.09.1961

Vejle

JBU-FBU

2-3

 

04.10.1961

Zagreb

NK Dinamo Zagreb-Stævnet

2-2

EC for Messeby – 1. runde

10.10.1961

København

KBU-JBU

3-2

 

18.10.1961

Odense

B1913-CK Real Madrid

0-3

EC for Mesterhold – 2. runde

25.10.1961

Madrid

CK Real Madrid-B1913

9-0

EC for Mesterhold – 2. runde

25.10.1961

Bremen

SV Werder Bremen-AGF

2-0

EC for Pokalvinder – 2. runde

01.11.1961

Aarhus

AGF-SV Werder Bremen

2-3

EC for Pokalvinder – 2. runde

13.12.1961

Madrid

Madrid XI-KB

3-2

Forstærket med Real Madrid

1962

 

 

 

 

07.03.1962

Vejle

Vejle BK-IFK Norrköbing

1-2

 

17.04.1962

København

Alliancen-Gremio FB

2-3

 

26.04.1962

København

Alliancen-Bologna FC

2-2

 

29.04.1962

Frederiksh.

Frederikshavn-Bologna FC

1-4

1 mål af Harald Nielsen

29.04.1962

Odense

OB-Atalanta BC

1-4

75 års jubilæum i OB

29.04.1962

Rønne

BBU-JBU

0-4

 

01.05.1962

København

Stævnet-Atalanta BC

2-4

 

01.05.1962

Esbjerg

EfB-Bologna FC

0-5

 

03.05.1962

Vejle

Vejle BK-Ipswich Town FC

3-2

Engelske mestre

03.05.1962

Sakskøbing

Frem Saksk.-Atalanta BC

3-4

 

15.05.1962

København

Stævnet-Arsenal FC

1-1

 

16.05.1962

Næstved

SBU-FBU

1-4

SBU 60 år

24.05.1962

København

Stævnet-Burnley FC

3-5

Pokalfinalist – 5.400 tilskuere

05.06.1962

København

København-Provinsen

1-3

 

12.06.1962

Århus

AGF-Esporte Clube Metropol

2-2

Hold fra Brasilien

19.06.1962

Randers

JBU-SBU

2-0

 

20.06.1962

Esbjerg

Esbjerg FB-Gremio FB

0-2

 

01.08.1962

Nykøbing

LFBU-BBU

6-1

 

04.08.1962

Kolding

Sydjysk All.-MVV Maastricht

4-4

 

04.08.1962

 

SBU-Island

4-0

 

21.08.1962

København

Stævnet-SL Benfica

4-5

21.000 tilskuere

29.08.1962

Aarhus

JBU-FBU

3-3

 

04.09.1962

København

KBU-Oslo XI

4-0

 

05.09.1962

Linfield

Linfield FC-Esbjerg fB

1-2

EC for Mesterhold – 1. runde

05.09.1962

Dudelange

Alliance Dudelange-B1909

1-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

18.09.1962

Odense

B1909-Alliance Dudelange

8-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

19.09.1962

Esbjerg

Esbjerg fB-Linfield FC

0-0

EC for Mesterhold – 1. runde

19.09.1962

København

KBU-SBU

3-1

 

03.10.1962

Edinburgh

Hibernian FC-Stævnet

4-0

EC for Messeby – 1. runde

03.10.1962

Dublin

Drumcondra FC-Odense XI

4-1

EC for Messeby – 1. runde

10.10.1962

Odense

FBU-LBU

1-4

 

10.10.1962

Torino

Torino FC-AGF

2-2

 

15.10.1962

Aalborg

JBU-KBU

0-6

 

17.10.1962

Odense

Odense XI-Drumcondra FC

4-2

EC for Messeby – 1. runde

23.10.1962

København

Stævnet-Hibernian FC

2-3

EC for Messeby – 1. runde

30.10.1962

Graz

Grazer AK-B1909

1-1

EC for Pokalvinder – 2. runde

07.11.1962

Vejle

Esbjerg fB-FK Dukla Praha

0-0

EC for Mesterhold – 2. runde

14.11.1962

Prag

FK Dukla Praha-Esbjerg fB

5-1

EC for Mesterhold – 2. runde

14.11.1962

Odense

B1909-Grazer AK

5-3

EC for Pokalvinder – 2. runde

1963

 

 

 

 

19.03.1963

Vejle

Vejle-IFK Norrköbing

2-1

 

21.03.1963

Nürnberg

FC Nürnberg-B1909

1-0

EC for Pokalvinder – kvartfinale

24.03.1963

Nürnberg

B1909-FC Nürnberg

0-6

EC for Pokalvinder – kvartfinale

30.04.1963

København

KBU-Bukarest XI

0-2

Optakt til OL-kamp

02.05.1963

Aalborg

AaB-Bukarest XI

2-1

 

08.05.1963

København

Alliancen-Bologna FC

1-2

41.200 tilskuere

10.05.1963

Aalborg

AaB-Bologna FC

1-4

19.000 tilskuere

10.05.1963

København

Stævnet-CR Flamengo

0-3

26.200 tilskuere

18.05.1963

Nykøbing

LFBU-JBU

2-2

Dagen før Ungarn-DK

28.05.1963

Odense

B1913-Hälsingborg IF

2-2

50 års jubilæum

05.06.1963

Køge

SBU-LFBU

6-2

 

18.06.1963

Esbjerg

Provinsen-København

1-3

 

22.06.1963

Odense

FBU-BBU

6-3

 

01.07.1963

Rønne

BBU-SBU

0-7

 

07.07.1963

Næstved

SBU-Japan

5-3

Det japanske OL-hold

xx.07.1963

Moskva

Moskva XI-B1903

1-0

Ruslandstur for B1903

xx.07.1963

Moskva

USSR (U)-B1903

0-0

 

xx.07.1963

Tbilisi

Dynamo Tbilisi-B1903

2-2

 

24.07.1963

Landskrona

Skåne XI-Stævnet

1-5

 

03.08.1963

Vejle

Vejle BK-VfR Neumünster

2-0

 

07.08.1963

Vejle

VB-Dinamo Tbilisi

1-2

 

13.08.1963

Esbjerg

EfB-Dinamo Tbilisi

2-2

 

03.09.1963

København

KBU-JBU

1-2

 

05.09.1963

Odense

FBU-SBU

3-3

2.100 tilskuere

17.09.1963

København

Alliance-Eintracht Braunsch.

4-3

 

24.09.1963

Odense

FBU-JBU

1-3

 

25.09.1963

Esbjerg

EfB-PSV Eindhoven

3-4

EC for Mesterhold – 1. runde

25.09.1963

København

Stævnet-Arsenal FC

1-7

EC for Messeby – 1. runde

09.10.1963

Eindhoven

PSV Eindhoven-EfB

7-1

EC for Mesterhold – 1. runde

09.10.1963

Lyon

Olympique Lyon-B1913

3-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

16.10.1963

Odense

B1913-Olympique Lyon

1-3

EC for Pokalvinder – 1. runde

22.10.1963

London

Arsenal FC-Stævnet

2-3

EC for Messeby – 1. runde

22.10.1963

London

Romford FC-Alliancen

3-2

Klub fra Østlondon

xx.xx.1963

Aalborg

JBU-FBU

5-1

 

1964

 

 

 

 

12.03.1964

Vejle

Vejle BK-IFK Norrköbing

1-2

 

05.05.1964

Vejle

VB-Southampton FC

3-2

Engelsk 2. divisionshold

12.05.1964

Aalborg

AaB-Southampton FC

2-4

 

12.05.1964

København

Stævnet-XV de Piracicaba

2-0

Sao Paolo-hold fra regionalliga

20.05.1964

København

Norden-Europa

2-4

DBU’s 75 års jubilæum

26.05.1964

Esbjerg

EfB-BSC Hertha Berlin

3-1

Vesttysk Oberliga-hold

02.06.1964

København

København-Provinsen

2-1

 

05.06.1964

København

AB-Holstein Kiel

3-7

75 års jubilæum for AB

09.06.1964

København

Alliancen-Morton FC

1-1

Morton med 3 danskere

09.06.1964

Svendborg

FBU-LFBU

5-1

Kvartfinale i unionsturnering

14.06.1964

Esbjerg

Esbjerg fB-Atalanta BC

0-2

 

14.06.1964

Aalborg

Aalborg Chang-Morton FC

2-4

Forstærket Chang-hold

16.06.1964

København

Alliancen-Atalanta BC

3-1

 

21.06.1964

Rønne

BBU-SBU

1-8

Kvartfinale i unionsturnering

30.06.1964

Oslo

Oslo XI-KBU

2-3

 

11.07.1964

Aalborg

Esbjerg fB-DK (1960)

3-4

 

23.07.1964

Esbjerg

Esbjerg fB-Udvalgt hold

3-10

6 mål af Ole Madsen

07.08.1964

Næstved

SBU-FBU

3-4

Semifinale I i unionsturnering

16.08.1964

Esbjerg

EfB-Eintracht Braunschweig

0-1

 

18.08.1964

Aarhus

AGF-Eintracht Braunschweig

1-3

Venskabskamp

25.08.1964

Vejle

JBU-KBU

1-6

Semifinale II i unionsturnering

08.09.1964

Odense

B1913-VfB Stuttgart

1-3

EC for Messeby – 1. runde

09.09.1964

Esbjerg

Esbjerg fB – Cardiff City FC

0-0

EC for Pokalvinder – 1. runde

15.09.1964

København

KBU-Østberlin XI

1-2

 

22.09.1964

Stuttgart

VfB Stuttgart-B1913

1-0

EC for Messeby – 1. runde

23.09.1964

Odense

B1909-Real Madrid CF

2-5

EC for Mesterhold – 1. runde

23.09.1964

København

Stævnet-Tottenh. Hotspurs

2-1

 

30.09.1964

Aarhus

AGF-Sheffield W

4-1

 

30.09.1964

Aalborg

AaB-Preston North

0-2

Udvalgt Aalborg-hold

30.09.1964

Odense

Odense XI-Arsenal FC

3-6

Odense-Alliancen

30.09.1964

København

KB-VV DOS Utrecht

3-4

EC for Messeby – 1. Runde

13.10.1964

Cardiff

Cardiff City FC-Esbjerg fB

1-0

EC for Pokalvinder – 1. Runde

14.10.1964

Madrid

Real Madrid CF-B1909

4-0

EC for Mesterhold – 1. runde

14.10.1964

Utrecht

VV DOS Utrecht-KB

2-1

EC for Messeby – 1. runde

27.10.1964

København

KBU-FBU

3-0

Finale i unionsturnering

27.10.1964

Aalborg

JBU-Nordtyskland XI

0-4

Venskabskamp

1965

 

 

 

 

12.03.1965

Hannover

Hannover 96-Vejle BK

6-2

 

23.03.1965

Vejle

Vejle BK-IFK Norrköbing

2-1

 

27.04.1965

København

Alliancen-Bologna FC

2-2

 

29.04.1965

Aalborg

AaB-Bologna FC

1-2

 

04.05.1965

København

Alliancen-Vikingerne

2-3

Danske proffer fra Skotland

05.05.1965

København

Stævnet-Stoke City

1-4

 

17.05.1965

Aalborg

AaB-Newcastle United

1-2

 

27.05.1965

Aalborg

AaB-Morton FC

0-1

Morton med 3 danskere

02.06.1965

Viborg

Viborg fS-Morton FC

3-5

 

05.06.1965

Esbjerg

Esbjerg fB-Morton FC

5-2

 

08.06.1965

Næstved

Næstved IF-Morton FC

3-2

 

19.06.1965

Lyngby

SBU-Italien

2-8

Italiens VM-hold på vej til FIN

22.06.1965

Odense

FBU-BBU

4-1

Kvartfinale i unionsturnering

28.06.1965

Reykjavik

Island XI-SBU

0-2

 

27.07.1965

Vejle

Vejle BK-Hannover 96

3-3

 

05.05.1965

Vejle

Vejle BK-FC Twente

2-4

 

08.08.1965

Næstved

Næstved IF-FC Twente

2-2

 

08.08.1965

Aarhus

AGF-Chelsea FC

0-0

 

08.08.1965

Aalborg

AaB-LASK Linz

4-1

 

11.08.1965

Esbjerg

Esbjerg fB-LASK Linz

1-0

 

18.08.1965

Sakskøbing

LFBU-SBU

2-9

Kvartfinale i unionsturneringen

25.08.1965

Aarhus

AGF-Vitoria Setubal FC

2-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

02.09.1965

København

BF Frem-Hapoel FC

5-0

 

08.09.1965

Odense

FBU-SBU

1-2

Semifinale I i unionsturnering

08.09.1965

København

KBU-JBU

3-2

Semifinale II i unionsturnering

14.09.1965

København

Alliancen-Sparta Rotterdam

0-2

Med Ole Madsen

15.09.1965

Berlin

Hertha BSC Berlin-BK Frem

0-0

 

19.09.1965

Setubal

Vitoria Setubal FC-AGF

1-2

EC for Pokalvinder – 1. runde

23.09.1965

Odense

B1909-SV Werder Bremen

2-2

 

28.09.1965

Bukarest

FC Dinamo Bukarest-B1909

4-0

EC for Mesterhold – 1. runde

29.09.1965

Kiel

Nordtyskland-JBU

3-2

 

29.09.1965

Valby

BF Frem-Hertha BSC Berlin

3-1

 

06.10.1965

København

KBU-SBU

3-6

Finale i unionsturneringen

06.10.1965

Odense

B1909- FC Dinamo Bukarest

2-3

EC for Mesterhold – 1. runde

12.10.1965

Østerbro

DK (U)-IFK Malmø

2-1

 

03.11.1965

Aarhus

AGF-Celtic Glasgow FC

0-1

EC for Pokalvinder – 2. runde

03.11.1965

Dunfermline

Dunfermline Athl. FC-B1903

5-0

EC for Messeby – 1. runde

17.11.1965

Glasgow

Celtic Glasgow FC-AGF

2-0

EC for Pokalvinder – 2. runde

17.11.1965

København

B1903-Dunfermline Athl. FC

2-4

EC for Messeby – 2. runde

1966

 

 

 

 

16.03.1965

Hannover

Hannover 96-Vejle BK

3-0

 

22.03.1966

Esbjerg

EfB-FK Lyn Oslo

2-2

Nyt lysanlæg indvies

30.03.1966

Valby

BK Frem-IK Brage Borlänge

0-1

 

26.04.1966

København

KB-F.C. Köln

0-0

Med Ole Sørensen

03.05.1966

København

Alliancen-Vikingerne

2-3

Danske proffer fra Skotland

06.05.1966

København

Stævnet-Glasgow Rangers

3-1

 

09.05.1966

Haderslev

Sydjysk Alliance-Glasgow R.

2-5

 

01.06.1966

Rønne

BBU-SBU

1-1

Kvartfinale i unionsturnering

06.06.1966

Ishøj

Stranden BK-Morton FC

1-2

 

08.06.1966

Nykøbing

LFBU-KBU

1-2

60 års jubilæumskamp

08.06.1966

Vanløse

Vanløse/Fremad A-Morton

0-3

 

09.06.1966

Vejle

JBU/FBU-Sovjet

1-3

 

10.06.1966

Dalum

Dalum IF-Morton FC

 0-12

 

11.06.1966

Aalborg

AaB-Dundee United

2-4

 

14.06.1966

Viborg

Viborg fS-Dundee United

3-5

4 mål af Finn Døssing

17.06.1966

Næstved

LFBU/SBU-Sovjet

1-2

 

17.06.1966

København

Alliancen-Argentina

0-2

Stævnet som medarrangør

22.06.1966

Aalborg

Udvalgt hold-FC Metalurh

1-3

Sovjetrussisk hold fra Ukraine

28.06.1966

København

Alliancen-SK Slavia Praha

1-2

 

28.06.1966

Nykøbing

LFBU-FBU

3-4

Kvartfinale i unionsturnering

30.06.1966

Næstved

Næstved IF-SK Slavia Praha

0-3

 

05.07.1966

Esbjerg

Esbjerg fB-SK Slavia Praha

0-8

 

06.07.1966

København

KBU-Italien

0-4

Italien på vej til VM

06.07.1966

Reykjavik

Reykjavik XI-FBU

1-8

 

06.07.1966

Akureyri

Akureyri XI-DK (U)

1-5

 

07.07.1966

Hornbæk

KB-Hapoel FC

1-3

 

11.07.1966

Reykjavik

Island XI-FBU

1-2

 

30.07.1966

Vejle

VB-Alemania Aachen

0-2

 

01.08.1966

Falkirk

Falkirk FC-AaB

0-3

UK-turne

02.08.1966

Enschede

FC Twente-Vejle BK

2-1

 

03.08.1966

Motherwell

Motherwell FC-AaB

1-2

UK-turne

04.08.1966

Groningen

GVAV Groningen-Vejle BK

0-1

 

04.08.1966

Næstved

NIF-Alemania Aachen

0-1

 

06.08.1966

Newcastle

Newcastle United-AaB

1-1

UK-turne

08.08.1966

Hvidovre

HIF-SV Werder Bremen

2-2

Med John Danielsen

09.08.1966

Vejle

Vejle BK-GVAV Groningen

0-1

Med Ole Fritsen

10.08.1966

Aalborg

AaB-SV Werder Bremen

6-2

Med Ole Bjørnmose

13.08.1966

Vejle

Vejle BK-Maccabi Nathanya

2-1

 

30.08.1966

Odense

FBU-SBU

2-1

Semifinale i unionsturnering I

31.08.1966

Aarhus

JBU-KBU

4-3

Semifinale i unionsturnering II

27.09.1966

Aarhus

JBU-Nordtyskland XI

1-4

 

28.09.1966

Esbjerg

Esbjerg-FK Dukla Praha

0-2

EC for Mesterhold – 1. runde

28.09.1966

Aalborg

AaB-Everton FC

0-0

EC for Pokalvinder – 1. runde

04.10.1966

Prag

FK Dukla Prag-Esbjerg

4-0

EC for Mesterhold – 1. runde

11.10.1966

Liverpool

Everton FC-AaB

2-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

18.10.1966

Esbjerg

JBU-FBU

3-2

Finale i unionsturnering

25.10.1966

Odense

B1909-SSC Napoli

1-4

EC for Messeby – 2. runde

02.11.1966

Napoli

SSC Napoli-B1909

2-1

EC for Messeby – 2. runde

09.11.1966

Frankfurt

Eintr. Frankfurt-Hvidovre IF

5-1

EC for Messeby – 2. runde

16.11.1966

Hvidovre

Hvidovre IF-Eintr. Frankfurt

2-2

EC for Messeby – 2. runde

1967

 

 

 

 

18.03.1967

Vejle

Vejle BK-IFK Norrköbing

2-2

 

21.03.1967

København

AB-IFK Malmø

4-2

 

29.03.1967

Brandenburg

DDR-AB

1-1

Opvarmning til DDR-Holland

17.05.1967

Stavanger

Viking Stavanger-Esbjerg fB

4-0

 

29.05.1967

København

Stævnet-Girond. Bordeaux

3-0

Prins. Margrethe og grev Henri

08.06.1967

Kolding

Sydjysk Alliance-Aston Villa

2-4

 

20.06.1967

Helsinki

Norden-Sovjetunionen

2-2

Med F. Laudrup og  BS. Hansen

21.06.1967

 

Czekoslovakiet (OL)-EfB

2-0

 

28.06.1967

Rønne

BBU-FBU

1-0

Kvartfinale i unionsturnering

25.07.1967

Malmø

Malmø FF-AB

2-4

 

30.07.1967

Esbjerg

Esbjerg fB-Hamburger SV

2-1

Med Laudrup og Søndergaard

04.08.1967

Horsens

Horsens fS-TJ Jednota

0-4

 

06.08.1967

Aalborg

AaB-GVAV Groningen

3-2

 

06.08.1967

Hamburg

FC St. Pauli-Esbjerg fB

1-3

 

30.08.1967

København

KBU-JBU

4-2

Semifinale i unionsturnering I

30.08.1967

Næstved

SBU-BBU

2-4

Semifinale i unionsturnering II

06.09.1967

Hamburg

Hamburger SV-Randers F.

5-3

EC for Pokalvinder – 1. runde

13.09.1967

København

BK Frem-Athletic Bilbao

0-1

EC for Messeby – 1. runde

13.09.1967

Odense

FBU-Frankrig

2-1

 

19.09.1967

København

Stævnet-Alliancen

 

Træningskamp

20.09.1967

Basel

FC Basel-Hvidovre IF

1-2

EC for Mesterhold – 1. runde

20.09.1967

Randers

Randers F.-Hamburger SV

0-2

EC for Pokalvinder – 1. runde

20.09.1967

Bilbao

Athletic Bilbao-BK Frem

3-2

EC for Messeby – 1. runde

02.10.1967

Aarhus

AGF-Eintracht Braunschweig

1-2

VK – vesttysk mesterhold

18.10.1967

København

Hvidovre IF-FC Basel

3-3

EC for Mesterhold – 1. runde

25.10.1967

København

KBU-BBU

7-1

Finale i unionsturnering

15.11.1967

København

Hvidovre IF-CF Real Madrid

2-2

EC for Mesterhold – 2. runde

29.11.1967

Madrid

CF Real Madrid-Hvidovre IF

4-1

EC for Mesterhold – 2. runde

1968

 

 

 

 

12.03.1968

Groningen

GVAV Groningen-AaB

4-1

 

26.03.1968

Vejle

Vejle BK-Åtvidaberg FF

3-2

 

28.03.1968

Vejle

Vejle BK-Malmø FF

0-0

 

02.05.1968

Esbjerg

EfB-SV Werder Bremen

1-0

 

09.05.1968

København

Stævnet- E. Braunschweig

2-4

Vesttysk mesterhold

16.05.1968

Næstved

SBU-BBU

12-2

Kvartfinale i unionsturnering

19.05.1968

København

B93-Landskrona BOIS

3-3

75 års jubilæumskamp

20.05.1968

København

BK Frem-Glasgow Rangers

1-4

 

23.05.1968

Nakskov

LFBU-FBU

3-3

Kvartfinale i unionsturnering

26.05.1968

Vejle

VB-Huddersfield Town

1-1

 

27.05.1968

Aabenraa

Sydjysk All.-Glasg. Rangers

1-3

 

28.07.1968

Rønne

BBU-LFBU

5-0

 

30.07.1968

Køge

Køge BK-GVAV Groningen

2-3

Med K. Pedersen og O. Fritsen

06.08.1968

Hvidovre

Hvidovre IF-Tennis Borussia

3-0

 

06.08.1968

København

Alliancen-Wiener SC

4-1

Med Finn Laudrup

06.08.1968

Aalborg

AaB-Stat Nicolajev

1-3

 

07.08.1968

Rudkøbing

FBU-LFBU

2-3

Kvartfinale i unionsturnering

07.08.1968

Næstved

Næstved IF-Tennis Borussia

4-1

 

08.08.1968

Esbjerg

Esbjerg fB-Wiener SC

3-0

 

11.08.1968

Aalborg

AaB-Wiener SC

4-2

 

28.08.1968

Randers

JBU-KBU

2-0

Semifinale i unionsturnering I

28.08.1968

Næstved

SBU-LFBU

1-3

Semifinale i unionsturnering II

10.09.1968

København

Stævnet-Alliancen

4-7

 

17.09.1968

Esbjerg

JBU-Nordtyskland XI

5-6

 

18.09.1968

Zürich

FC Zürich-AB

1-3

EC for Mesterhold – 1. runde

18.09.1968

Randers

Randers F-Shamrock Rovers

1-0

EC for Pokalvinder – 1.runde

19.09.1968

Helsingfors

Helsingfors IX-KBU

3-2

 

01.10.1968

Hannover

Hannover 96-B1909

3-2

EC for Messeby – 1. runde

02.10.1968

København

AB-FC Zürich

1-2

EC for Mesterhold – 1. runde

02.10.1968

Dublin

Shamrock Rovers-Randers F

1-2

EC for Pokalvinder – 1. runde

08.10.1968

Aalborg

JBU-LFBU

1-3

Finale i unionsturnering

09.10.1968

Næstved

SBU-KBU

1-2

 

09.10.1968

København

Stævnet-Washington Whips

1-1

 

09.10.1968

Odense

B1909-Hannover 96

0-1

EC for Messeby – 1. runde

17.10.1968

Vejle

VB-Washington Whips

1-3

 

19.10.1968

Hvidovre

Stævnet-Washington Whips

1-2

 

13.11.1968

Athen

AEK Athen FC-AB

0-0

EC for Mesterhold – 2. runde

13.11.1968

Randers

Randers-Sliema Wanderers

6-0

EC for Pokalvinder – 2. runde

27.11.1968

København

AB-AEK FC Athen

0-2

EC for Mesterhold – 2. runde

27.11.1968

Sliema

Sliema Wanderers-Randers

0-2

EC for Pokalvinder – 2. runde

1969

 

 

 

 

19.02.1969

Sevilla

Sevilla FC-Randers Freja

4-0

Opvarmning til EC-kvartfinale

20.02.1969

 

Jerez CF-Randers F.

3-2

 

08.03.1969

Köln

FC Köln-Randers Freja

2-1

EC for Pokalvinder – kvartfinale

12.03.1969

Randers

Randers Freja-FC Köln

0-3

EC for Pokalvinder – kvartfinale

16.03.1969

Vejle

Vejle BK-Åtvidaberg FF

3-1

 

22.03.1969

Vejle

Vejle BK-Øster FF

0-2

 

29.04.1969

Hvidovre

HIF-Bolton Wanderers

0-2

 

04.05.1969

Kolding

Sydjysk Alliance-Bolton W

0-4

 

14.05.1969

Braunschw.

Eintracht Braunschweig-VB

8-1

 

18.05.1969

København

Brønshøj-Udvalgt prof-hold

0-6

Udlandsprofessionelle

22.05.1969

København

Stævnet-Alliancen

4-1

 

22.05.1969

Odense

FBU-BBU

6-3

Kvartfinale i unionsturnering

27.05.1969

Randers

Randers-udvalgt prof-hold

2-7

Udenlandsprofessionelle

29.07.1969

Vejle

Vejle BK-Göttingen 05

0-3

 

31.07.1969

København

Stævnet-Man. United

2-6

 

21.08.1969

Turku

PS Turku-KB

0-1

EC for Mesterhold - forrunde

28.08.1969

København

KB-PS Turku

4-0

EC for Mesterhold - forrunde

03.09.1969

København

KBU-JBU

2-3

Semifinale i unionsturnering I

03.09.1969

Næstved

SBU-FBU

4-1

Semifinale i unionsturnering II

17.09.1969

Lissabon

SL Benfica-KB

2-0

EC for Mesterhold – 1. runde

17.09.1969

København

BK Frem-FC St. Gallen

2-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

17.09.1969

Barcelona

FC Barcelona-B1913

4-0

EC for Messeby – 1. runde

24.09.1969

Hvidovre

Hvidovre IF-FC Porto

1-2

EC for Messeby – 1. runde

30.09.1969

Kiel

Nordtyskland XI-JBU

4-0

 

01.10.1969

København

KB–SL Benfica

2-3

EC for Mesterhold – 1. runde

01.10.1969

St. Gallen

FC St. Gallen – BK Frem

1-0

EC for Pokalvinder – 1. Runde

01.10.1969

Odense

B1913-FC Barcelona

0-2

EC for Messeby – 1. runde

01.10.1969

Oporto

FC Porto-Hvidovre IF

2-0

EC for Messeby – 1. runde

08.10.1969

Aalborg

JBU-SBU

3-2

Finale i unionsturnering

08.10.1969

Odense

FBU-Vestberlin XI

1-1

 

01.12.1969

Huddersfield

Huddersfield Town-VB

4-1

 

02.12.1969

Bristol

Bristol City-Vejle BK

4-0

 

1970

 

 

 

 

21.05.1970

Svendborg

FBU-LFBU

0-1

Dato er usikker – intet referat

24.05.1970

Vejle

VB-Bor. Mönchengladbach

2-2

 

09.06.1970

Aarhus

JBU-DK XI

 

JBU 75 års jubilæum

30.06.1970

Næstved

SBU-BBU

3-1

 

04.08.1970

København

Alliancen-Arsenal FC

1-1

Forstærket med Finn Laudrup

13.09.1970

Vejle

JBU-KBU

1-5

Semifinale i unionsturnering I

13.09.1970

Nykøbing

LFBU-SBU

4-3

Semifinale i unionsturnering II

16.09.1970

Bratislava

SK Slovan Bratislava-B1903  

2-1

EC for Mesterhold – 1. runde

16.09.1970

Aalborg

AaB-KS Gornik Zabrze

0-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

16.09.1970

København

AB-Sliema Wanderers FC

7-0

EC for Messeby – 1. runde

16.09.1970

Nykøbing

B1901-BSC Hertha Berlin

2-4

EC for Messeby – 1. runde

23.09.1970

Zabrze

KS Gornik Zabrze-AaB

8-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

29.09.1970

Sliema

Sliema Wanderers FC-AB

2-3

EC for Messeby – 1. runde

30.09.1970

København

B1903-SK Slovan Bratislava  

2-2

EC for Mesterhold - 1.runde

30.09.1970

Berlin

BSC Hertha Berlin-B1901

4-1

EC for Messeby – 1. runde

07.10.1970

Nykøbing

LFBU-KBU

1-0

Finale i unionsturnering

21.10.1970

København

AB-RSC Anderlecht

1-3

EC for Messeby – 2. runde

04.11.1970

Bruxelles

RSC-Anderlecht-AB

4-0

EC for Messeby – 2. runde

1971

 

 

 

 

18.08.1971

Odense

B1909-SK Austria Wien

4-2

EC for Pokalvinder – forrunde

28.08.1971

Wien

SK Austria Wien-B1909

2-0

EC for Pokalvinder - forrunde

15.09.1971

København

B1903-Celtic FC

2-1

EC for Mesterhold – 1. runde

15.09.1971

Dundee

Dundee FC-AB  

4-2

UEFA-Cup – 1. runde

29.09.1971

Glasgow

Celtic FC-B1903

3-0

EC for Mesterhold – 1. runde

29.09.1971

København

AB-Dundee FC

0-1

UEFA Cup – 1. runde

19.11.1971

M-Gladbach

Bor. Mönchengladbach-VB

5-1

Ulrik le Fevre 4 mål

30.11.1971

York

FC York City-Hvidovre IF

 

 

1972

 

 

 

 

06.03.1972

Preston

Preston North End FC-AGF

 

 

30.08.1972

Vejle

VB- SK Sturm Graz

10-1

 

03.09.1972

Svendborg

FBU-KBU

2-2

Under OL – ingen omtale

13.09.1972

Bruxelles

RSC Anderlecht-Vejle BK  

4-2

EC for Mesterhold – 1. runde

13.09.1972

København

Fremad Amager-KS Besa

1-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

13.09.1972

Montbéliard

FC-Sochaux-BK Frem

1-3

UEFA-Cup – 1. runde

27.09.1972

Vejle

Vejle BK-RSC Anderlecht  

0-3

EC for Mesterhold – 1. runde

27.09.1972

Kavaje

KS Besa-Fremad Amager

0-0

EC for Pokalvinder – 1. runde

27.09.1972

København

BK Frem-FC Sochaux

2-1

UEFA-Cup – 1. runde

25.10.1972

København

BK Frem-FC Twente

0-5

UEFA-Cup – 2. runde

08.11.1972

Enschede

FC Twente-BK Frem

4-0

UEFA-Cup – 2. runde

1973

 

 

 

 

 

Madrid

Real Madrid-Randers Freja

4-4

 

01.05.1973

Horsens

Horsens fS-East Fife FC

1-5

 

03.05.1973

Aarhus

AGF-East Fife FC

0-2

 

03.05.1973

Vejle

Vejle-Partick Thistle FC

3-2

 

07.05.1973

Aalborg

AaB-Partick Thistle FC

1-4

 

09.05.1973

Hvidovre

HIF-Partick Thistle FC

1-1

 

01.07.1973

Nyborg

FBU-KBU

3-3

Med Bjørnmose og Bent Jensen

11.09.1973

Kiel

Nordtyskland XI-KBU

0-0

 

19.09.1973

Vejle

Vejle BK- FC Nantes  

2-2

EC for Mesterhold – 1. runde

19.09.1973

Randers

Randers Freja–Rapid Wien  

0-0

EC for Pokalvinder – 1. runde

19.09.1973

København

B1903-AIK Stockholm  

2-1

UEFA-Cup – 1. runde

19.09.1973

Düsseldorf

Fortuna Düsseldorf-Næstved

1-0

UEFA-Cup – 1. runde

03.10.1973

Nantes

FC Nantes-Vejle BK  

0-1

EC for Mesterhold – 1. runde

03.10.1973

Wien

Rapid Wien – Randers Freja  

2-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

03.10.1973

Stockholm

AIK Stockholm–B1903

1-1

UEFA-Cup – 1. runde

03.10.1973

Næstved

Næstved-Fortuna Düsseldorf  

2-2

UEFA-Cup – 1.runde

03.10.1973

København

KBU-Canada

7-3

OL-holdet 1976

24.10.1973

Glasgow

Celtic FC-Vejle BK  

0-0

EC for Mesterhold – 2. runde

24.10.1973

Kiev

FC Dinamo Kiev-B1903  

1-0

UEFA-Cup – 2. runde

06.11.1973

Vejle

Vejle BK-Celtic FC

0-1

EC for Mesterhold – 2. runde

07.11.1973

København

B1903-FC Dinamo Kiev  

1-2

UEFA-Cup – 2. runde

1974

 

 

 

 

07.03.1974

Bologna

Bologna FC-KB

4-0

 

19.03.1974

Bremen

Werder Bremen-Hvidovre IF

1-1

 

04.08.1974

Reykjavik

Reykjavik-KBU

3-2

Sidste international KBU-kamp

06.08.1974

København

Stævnet-Man. United

0-1

Venskabskamp

08.08.1974

Holstebro

Holstebro BK-Man. United

0-4

Venskabskamp

1975

 

 

 

 

04.03.1975

Køge

Køge BK-OKS Odra Opole

1-1

Polsk hold

06.03.1975

Slagelse

Slagelse BI-OKS Odra Opole

1-0

 

13.03.1975

Rom

AS Roma-KB

1-1

11.000 tilskuere

15.03.1975

Lucchese

As Lucchese Libertas-KB

2-2

 

18.06.1975

Brande

Brande IF-DK XI

 

Med Simonsen og H. Jensen

03.08.1975

Korsør

B1909-Man. United

0-3

Forstærket med lokale spillere

05.08.1975

Valby

Hvidovre IF-Man. United

1-3

Ziegler, Henriksen og JS Olsen

07.08.1975

Holstebro

Holstebro BK-Man. United

2-3

 

1976

 

 

 

 

28.02.1976

København

KB-Malmø FF

3-4

 

21.04.1976

København

KB-Malmø FF

1-2

100 års jubilæum

03.05.1976

Vejle

VB-Bor. Mönchengladbach

0-4

Allan Simonsen – 3 mål

01.06.1976

København

KB-Borussia Mönchengladb.

4-3

100 års jubilæum – 26.000 tils.

24.06.1976

Hvidovre

Hvidovre IF-DK XI

 

7 x prof med HIF-baggrund

29.06.1976

Aalborg

Nørresundby BK-Aalborg Y

 

Med Henning Jensen

30.06.1976

Herning

Herning Fremad-DK XI

2-2

Kurt Nielsen som træner

03.08.1976

Vejle

VB-Beerschot V.A.C

2-3

Med Tommy Hansen

10.08.1976

Valby

BK Frem-Carlisle United

2-1

 

26.08.1976

Aalborg

Aalborg XI-Real Madrid CF

2-2

 

27.08.1976

Odense

OB-Real Madrid CF

4-5

 

1977

 

 

 

 

27.02.1977

Brøndby

Brøndby IF-DK Y

2-1

 

02.06.1977

Kolding

KIF-SV Werder Bremen

1-3

 

06.06.1977

København

DK (V)-Frankrig (V)

3-1

Veteraner - 4.700 tilskuere

16.06.1977

Vanløse

Rødovre BK-Danmark XI

6-7

1.300 tilskuere

24.06.1977

Holstebro

Holstebro XI-Ikast fS

3-4

Med Henning Jensen

27.06.1977

København

Køge BK-DK XI

1-5

Masser af proffer

29.06.1977

Herning

Herning Fremad-DK XI

1-8

 

30.06.1977

Birkerød

Nordsjælland XI-DK XI

5-4

 

18.07.1977

Sdr. Omme

OB-FC St. Pauli

1-1

 

19.07.1977

Aalborg

AaB-Karlsruhe SC

1-2

 

19.07.1977

Vejle

VB-Beerschot AC

2-2

 

26.07.1977

Vejle

VB-Bor. Mönchengladbach

0-1

Ewald Lienen

02.08.1977

Odense

OB-Leeds United

1-4

 

 

 

 

 

 

1978

 

 

 

 

12.03.1978

Aarhus

DK (U)-Vejle BK

2-2

Optakt til EM-kvartfinale + EC

07.08.1978

Odense

OB-Danmark (U)

0-1

Målscorer Steen Thychosen

10.08.1978

Holstebro

Holstebro BK-Man. United

0-1

5.000 tilskuere

 

 

 

 

 

1979

 

 

 

 

05.02.1979

Watford

Watford FC-DK (U)

2-0

Træningslejr i UK for U21

06.02.1979

Oxford

Oxford United-DK (U)

2-0

 

28.02.1979

London

Charlton Athletic-Hvidovre

 

 

16.05.1979

København

Lyngby BK-Arsenal FC

2-4

Hughes, Heighway og Dalglish

29.05.1979

Odense

FBU-West Bromwich Albion

1-4

Jubilæumskamp FBU

31.05.1979

Aarhus

IHF-West Bromwich Albion

 

 

13.06.1979

Bogense

FBU-JBU

3-1

75 års jubilæum

04.07.1979

København

KB-Rest of the World XI

2-4

Red Barnet-velgørenhedskamp

01.08.1979

 

FBU-KBU

3-3

Med Ole Bjørnmose

02.08.1979

Frederiksh.

Frederikshavn-Cardiff City

0-2

 

02.08.1979

Randers

Randers-Queens P. Rangers

1-2

 

07.08.1979

København

Stævnet-Man. United

0-2

Kun 2.800 tilskuere

07.08.1979

Odense

FBU-FC Liverpool

2-5

Jubilæumskamp

09.08.1979

Aalborg

Aalborg XI-Man. United

 

 

 

 

 

 

 

Kilder:

Kilder:

  • Politiken – netarkiv

  • Ekstrabladet – netarkiv

  • Fodboldårbogen, Årets bedste fodbold og Sportsårbogen fra Illustrationsforlaget

  • Fodbold Jul

  • Diverse biografier og fodboldbøger fra perioden 1960-1969

  • Haslund Info

  • Dansk Fodbold

  • DBU’ fodbolddatabase

  • Og meget mere.

 

 

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...

Erik | Svar 02.01.2017 21.02

Ja der var oprør i Esbjerg da Dukla kom til Vejle i 1962.
Esbjerg Stadion fik lysanlæg i 1966.

Frank Madsen | Svar 26.12.2016 07.25

Angående kampen den 07.11.1962 mellem Esbjerg fB og FK Dukla Praha (0-0) - EC for Mesterhold – 2. runde, så blev den kamp altså spillet i Vejle, og ikke i Esbjerg. Jeg ved det, for jeg tog selv sammen med en kollega afsted fra Vestjylland til Vejle hin ef

Simon 27.12.2016 17.31

Hej Frank, det er da fuldstændigt korrekt - godt set. Mvh. Simon

Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

23.07 | 09:24

I am looking for Yugoslavia or Serbia national team tickets 1920 - today. If you have something for exchange or sell, please contact me
office@gacikdesign.com

...
22.06 | 10:21

Hej Simon
Har du programmet fra "torsdag d. 30.maj 1985- VM-landsholdet mod Anderlecht på Odense Stadion?

...
16.06 | 11:53

Hej
Spændende læsning. Opdagede dog en lille fejl ved Wales-kampen i 1965. Det var ikke landstræneren Poul Petersen, der havde landskamprekorden, men P.P. AIA.

...
03.06 | 17:45

Godt spørgsmål, Jens.

50 års jubilaren var Valby Boldklub forstærket med de udenlandsprofessionelle, der mødte Boldklubben Frem. Så det var ikke et DBU-hold.

...
Du kan lide denne side