Stævnet, Alliancen og andre internationale kampe

Stævnet, Alliancen og andre internationale kampe 1952-1970 samt unionskampe fra 1960

Opdateret den 05. marts 2017

Stævnet, Alliancen og andre internationale kampe 1952-1979 samt unionskampe fra 1960

Dato

Spillested

Hold

M

Status

1952

 

 

 

 

09.05.1952

København

KBU-Birmingham

1-3

Første sæsonkamp

04.06.1952

København

København-Göteborg

1-0

Byhold

1953

 

 

 

 

26.04.1953

København

København-Wien

2-4

Byhold – KBU 50 år jubilæum

05.05.1953

København

Stævnet-England (prof.)

0-4

Stævnet – 50 års jubilæum

17.05.1953

København

Stævnet-Sunderland

0-2

Sunderland i 1. division

27.05.1953

København

Stævnet-Rapid Wien

1-5

 

03.06.1953

 

Skåne-Stævnet

2-1

 

08.06.1953

København

Alliancen-Besiktas

4-5

Tyrkisk besøg

08.06.1953

København

Alliancen-Besiktas

2-4

2.dagsgilde

11.06.1953

Århus

JBU-Juventus

1-5

 

13.06.1953

Århus

Randers/AIA-Besiktas

1-3

 

16.06.1953

København

B93-Juventus

1-2

Forstærket B93-hold – 41.000

20.06.1953

Randers

Udvalgt hold-Juventus

1-6

 

29.06.1953

Odense

FBU-Juventus

2-5

 

01.07.1953

København

Alliancen-Juventus

2-4

 

23.09.1953

Oslo

Oslo-København

2-4

Byhold

26.10.1953

København

Frem-Frederikstad

1-6

Norsk hold på Østerbro

19.11.1953

København

KBU-Dynamo Moskva

1-2

 

22.11.1953

Aarhus

JBU-Dynamo Moskva

0-3

 

26.11.1953

Odense

FBU-Dynamo Moskva

0-6

 

1954

 

 

 

 

29.04.1954

Aarhus

JBU-Wolverhampton

0-5

 

06.05.1954

København

Stævnet-Wolverhampton

2-2

 

16.05.1954

København

Stævnet-Huddersfield

0-0

 

20.05.1954

København

Stævnet-Huddersfield

1-0

 

25.05.1954

København

Alliancen-Beogradski

1-2

Målscorer Helge Hansen, HIK

30.05.1954

København

Stævnet-Everton

1-4

 

01.06.1954

Aalborg

Udvalgt hold-Beogradski

0-3

Forstærket AaB-hold

03.06.1954

København

Stævnet-Sao Christovao

0-1

Brasiliansk hold

09.06.1954

Göteborg

Göteborg-Stævnet

4-0

 

10.06.1954

Odense

FBU-Milan

1-3

 

14.08.1954

København

Stævnet-Honved Budapest

0-4

Ungarsk mesterhold

17.08.1954

København

KBU-Oslo

2-2

Byhold

12.10.1954

København

B93-Malmø

 

Første lyskamp i Idrætsparken

03.11.1954

København

Stævnet-Sunderland

1-4

 

1955

 

 

 

 

03.05.1955

København

Alliancen-Luton Town

2-1

Vinderen af 2. div. I England

03.05.1955

Aarhus

JBU-Man. United

0-1

JP Hansen – 50 på udvalgt hold

05.05.1955

København

Alliancen-Luton Town

0-1

 

06.05.1955

København

Stævnet-Man. United

0-1

 

08.05.1955

København

Stævnet-Man. United

1-3

 

08.05.1955

Aarhus

JBU-Everton

5-1

 

08.05.1955

Aalborg

AaB-Luton Town

0-1

Forstærket AaB-hold

14.05.1955

København

Alliancen-Botafoga

2-5

 

22.05.1955

København

Alliancen-Bologna

1-1

 

25.05.1955

København

Alliancen-Bologna

4-4

Afsked for John Hansen

30.05.1955

Aarhus

AGF-Bologna

2-4

 

30.08.1955

København

Stævnet-CDNA,

1-6

Hold fra Bulgarien

25.09.1955

Aarhus

AGF-Tottenham

3-4

Jubilæumskamp

11.10.1955

København

Stævnet-Udvalgt hold

0-4

Hold fra Skotland

09.11.1955

København

Alliancen-Røde Arme

1-2

 

15.11.1955

København

Alliancen-Røde Arme

0-4

Hold fra USSR

1956

 

 

 

 

05.04.1956

København

Stævnet-Green Croos

2-1

Hold fra Chile

19.04.1956

København

Alliancen-Radnicki Nis

2-1

Hold fra Jugoslavien

03.05.1956

København

Stævnet-Man. United

1-3

Det engelske mesterhold

03.05.1956

Esbjerg

Alliancen-Rampla Junior

0-5

Hold fra Uruguay

05.05.1956

København

Alliancen-Rampla Junior

1-3

Hold fra Uruguay

06.05.1956

København

Stævnet-Man. United

0-6

Det engelske mesterhold

06.05.1956

Vejle

Vejle-Atletico Portogueso

4-3

Hold fra Brasilien

10.05.1956

København

Stævnet-Atletico Portogueso

1-1

Hold fra Brasilien

05.06.1956

København

Stævnet-CDNA

2-2

Bulgarsk hold

12.06.1956

Göteborg

Göteborg-Stævnet

4-2

 

13.06.1956

København

Stævnet-Admira Wacker

3-1

Hold fra Østrig

26.06.1956

København

DK-Sverige (proffer)

4-5

Professionelle spillere – 45.000

02.09.1956

København

Stævnet-England

5-1

Det engelske amatørlandshold

11.09.1956

København

Stævnet-Göteborg

1-3

Göteborg-Alliancen

1957

 

 

 

 

02.05.1957

København

Stævnet-Preston

2-2

Ungt hold fra Stævnet

04.05.1957

Aalborg

AaB/Chang-Bahia

0-5

Brasiliansk hold

05.05.1957

København

Stævnet-Preston

1-3

 

05.05.1957

Aarhus

AGF-Bahia

3-3

 

08.05.1957

København

Alliancen-Bahia

4-5

 

14.05.1957

Vejle

Vejle-Preston

2-5

 

21.05.1957

København

Stævnet-Man. United

2-3

 

23.05.1957

København

Stævnet-Man. United

3-4

 

28.05.1957

København

Alliancen-Bahia

2-4

 

30.05.1957

Vejle

Vejle-Bahia

1-5

 

12.06.1957

Göteborg

Göteborg-Stævnet

0-1

 

15.05.1957

København

Alliancen-Tjekkoslovakiet

2-4

Ungdomslandshold

20.06.1957

København

Alliancen-Bologna

2-4

 

23.06.1957

København

Alliancen-Bologna

3-2

 

27.06.1957

Odense

FBU-Tjekkoslovakiet

3-4

Ungdomslandshold

27.06.1957

Aalborg

AaB-Bologna

0-6

Udvalgt Aalborg-hold

02.07.1957

Esbjerg

EfB-Tjekkoslovakiet

3-2

Ungdomslandshold

03.07.1957

Helsingborg

Göteborg-Stævnet

6-3

Göteborg-Alliancen

03.09.1957

København

Stævnet-Hapoel FC

2-0

Hold fra Israel

05.09.1957

København

Stævnet-Hapoel FC

4-1

 

11.09.1957

København

Stævnet-Göteborg

4-1

Göteborg-Alliancen

1958

 

 

 

 

06.05.1958

København

Alliancen-Beyoqlu

3-2

Hold fra Tyrkiet – 1. division

08.05.1958

Næstved

Alliancen-Beyoqlu

3-3

Forstærket med Næstved

13.05.1958

København

Alliancen-Zenith

2-2

Hold fra Sovjetunionen

15.05.1958

København

Alliancen-Zenith

0-1

 

15.05.1958

Frederiksh.

Udvalgt hold-Beyoqlu

1-3

 

20.05.1958

Esbjerg

EfB-Zenith

2-3

 

22.05.1958

Aalborg

AaB-Zenith

0-1

Forstærket med Chang

29.05.1958

Esbjerg

EfB-Dukla Prag

1-3

 

03.06.1958

København

Alliancen-Dukla Prag

0-3

 

05.06.1958

København

Frem-Hamborn

3-3

Vesttysk hold

17.06.1958

København

Alliancen-Wacker

2-0

Mesterhold fra Østrig

20.06.1958

Vanløse

Alliancen-Wacker

3-2

Talenthold

22.06.1958

Næstved

Næstved-Wacker

1-2

 

23.06.1958

Esbjerg

EfB-Wacker

3-5

 

07.07.1958

København

DK-Sverige

2-1

Kamp for OL-holdene 1948

09.09.1958

København

Stævnet-Göteborg

2-3

Göteborg-Alliancen

16.09.1958

København

Alliancen-Bela Vista

2-1

Hold fra Brasilien

08.10.1958

København

Stævnet-Alliancen

4-3

 

1959

 

 

 

 

01.01.1959

København

AB-Zagi

3-3

Holland-jubilæumskamp

12.05.1959

København

Stævnet-Glasgow Rangers

0-4

 

14.05.1959

Vejle

VB-Glasgow Rangers

2-2

 

20.05.1959

København

Stævnet-Vasco da Gama

1-2

Sammen med Alliancen

24.05.1959

København

Stævnet-Botafogo

2-1

Sammen med Alliancen

11.08.1959

København

Alliancen-Valencia

0-3

 

17.09.1959

Odense

B1909-Norrköbing

2-5

Første lyskamp-jubi-kamp

07.10.1959

København

Stævnet-Brasilien (A)

3-1

Med Lundberg og John Hansen

1960

 

 

 

 

28.02.1960

Leipzig

SG Rotation Leipzig-EfB

3-1

 

28.02.1960

Frederiksh.

Frederikshavn FS-Örgryte IF

2-2

 

30.03.1960

Ostrava

DSO Banik Ostrav.-Alliancen

6-1

 

31.03.1960

København

BK Frem-Malmø FF

2-0

Nordisk Cup

xx.04.1960

Antwerpen

Royal Antwerpen FC-KB

0-1

 

18.04.1960

Antwerpen

Újpest Dózsa-KB

2-3

International turnering

10.05.1960

København

Stævnet-Brasilien

3-4

Stævnet som arrangør for DBU

15.05.1960

Berlin

Vestberlin XI-KBU

2-0

Vestberlins Byhold

15.05.1960

Fredericia

JBU-BBU

6-2

 

17.05.1960

Stavanger

Viking Stavanger-EfB

0-4

 

15.06.1960

Odense

FBU-SBU

3-1

 

19.06.1960

Aarhus

JBU-KBU

6-3

 

19.06.1960

Nakskov

LFBU-FBU

1-4

 

26.06.1960

København

København-Provinsen

3-2

 

28.06.1960

Esbjerg

JBU-FBU

2-4

 

04.08.1960

København

Stævnet-Inter Bratislava

1-1

Slovakisk mesterhold

18.08.1960

København

Stævnet-CK Real Madrid

3-4

48.000 tilskuere

21.09.1960

Aarhus

AGF-Legia Warszawa SA

3-0

EC for Mesterhold – 1. runde

21.09.1960

Manchester

England (U)-Vejle BK

5-1

VB som stedfort. For OL-holdet

27.09.1960

Odense

FBU-JBU

4-1

 

28.09.1960

Göteborg

Göteborg XI-Stævnet

1-2

 

05.10.1960

Warszawa

Legia Warszawa SA-AGF

1-0

EC for Mesterhold – 1. runde

05.10.1960

Vejle

Vejle BK-FK Radnicki Nis

3-2

Jugoslavisk hold i lyskamp

08.10.1960

København

Alliancen-FK Radnicki Nis

3-2

 

12.10.1960

København

Stævnet-Alliancen

3-7

Udtagelseskamp for KBU

18.10.1960

København

KBU-FBU

4-5

 

19.10.1960

Aarhus

AGF-Frederikstad FK

3-0

EC for Mesterhold – 2. runde

19.10.1960

København

KB-Basel XI

8-1

EC for Messeby – 1. runde

26.10.1960

Frederikstad

Frederikstad FK-AGF

0-1

EC for Mesterhold – 2. runde

26.10.1960

Basel

Basel XI-KB

3-3

EC for Messeby – 1. runde

23.11.1960

København

KB-Birmingham City

4-4

EC for Messeby – kvartfinale

07.12.1960

Birmingham

Birmingham City-KB

5-0

EC for Messeby – kvartfinale

xx.xx.1960

Roskilde

SBU-JBU

2-1

 

1961

 

 

 

 

26.02.1961

Aarhus

AGF-Malmø FF

3-3

Opvarmning til EC-kvartfinale

02.03.1961

Madrid

CK Real Madrid-AGF

2-0

Opvarmning til EC-kvartfinale

08.03.1961

Lissabon

SL Benfica-AGF

3-1

EC for mesterhold – kvartfinale

30.03.1961

Aarhus

AGF-SL Benfica

1-4

EC for Mesterhold – kvartfinale

10.04.1961

Brighton

Brighton Albion FC-BK Frem

3-1

 

25.04.1961

København

Stævnet-Bangu Atlético

2-2

Brasilien – 20.000 tilskuere

28.04.1961

Nykøbing

B1901-Bangu Atlético

1-5

Jubilæumskamp

03.05.1960

Vejle

Vejle BK-VfR Neumünster

2-2

Jubilæumskamp

16.05.1961

København

Stævnet-Arsenal FC

0-1

 

18.05.1961

Vanløse

Brønshøj-Wrexham United

3-2

Jubilæumskamp

22.05.1961

Vejle

Vejle BK-Arsenal FC

0-3

Hildebrandt-debut

23.05.1961

Oslo

Oslo XI-KBU

1-5

Bykamp

01.06.1961

København

Alliancen-Gremio FB

0-3

Hold fra Brasilien

06.06.1961

Odense

FBU-JBU

1-2

 

07.06.1961

Esbjerg

EfB-Gremio FC

2-0

 

11.06.1961

Odense

Provinsen-København

1-3

 

11.06.1961

København

BK Frem-CR Vasco da Gama

1-4

75 års jubilæumskamp

23.06.1961

Kiev

Dynamo Kiev-Alliancen

5-2

Alliancens ruslandstur

26.06.1961

Rostov

Traktor Rostov-Alliancen

1-1

 

29.06.1961

Leningrad

ZSS Leningrad-Alliancen

2-0

 

24.06.1961

Silkeborg

JBU-LFU

4-1

 

25.06.1961

Odense

FBU-BBU

6-2

 

01.08.1961

Vejle

Vejle BK-HJK Hajduk Split

5-1

OL-guldvindere fra 1960

06.08.1961

Rønne

BBU-SBU

0-2

 

12.08.1961

København

KB-Dynamo Berlin

5-3

Tv-transmitteret

15.08.1961

København

Frem-Helsingfors-Alliancen

1-3

Semifinale i Nordisk Cup

24.08.1961

København

Stævnet-Hapoel FC

8-2

Mesterhold fra Israel

05.09.1961

København

Alliancen-Spartak Moskva

1-4

 

07.09.1961

Luxembourg

CA Spora Luxemb.-B1913

0-6

EC for Mesterhold – 1. runde

07.09.1961

København

Stævnet-NK Dinamo Zagreb

2-7

EC for Messeby – 1. runde

07.09.1961

Odense

OB-Spartak Moskva

4-3

 

12.09.1961

Vejle

Vejle BK-Spartak Moskva

0-8

 

12.09.1961

København

KBU-Vestberlin IX

1-2

Bykamp

13.09.1961

Odense

B1913-CA Spora Luxemb.

9-2

EC for Mesterhold – 1. runde

21.09.1961

København

Stævnet/Alliancen-Japan

3-1

3 mål af Jørn Rasmussen, Køge

27.09.1961

Vejle

JBU-FBU

2-3

 

04.10.1961

Zagreb

NK Dinamo Zagreb-Stævnet

2-2

EC for Messeby – 1. runde

10.10.1961

København

KBU-JBU

3-2

 

18.10.1961

Odense

B1913-CK Real Madrid

0-3

EC for Mesterhold – 2. runde

25.10.1961

Madrid

CK Real Madrid-B1913

9-0

EC for Mesterhold – 2. runde

25.10.1961

Bremen

SV Werder Bremen-AGF

2-0

EC for Pokalvinder – 2. runde

01.11.1961

Aarhus

AGF-SV Werder Bremen

2-3

EC for Pokalvinder – 2. runde

13.12.1961

Madrid

Madrid XI-KB

3-2

Forstærket med Real Madrid

1962

 

 

 

 

07.03.1962

Vejle

Vejle BK-IFK Norrköbing

1-2

 

17.04.1962

København

Alliancen-Gremio FB

2-3

 

26.04.1962

København

Alliancen-Bologna FC

2-2

 

29.04.1962

Frederiksh.

Frederikshavn-Bologna FC

1-4

1 mål af Harald Nielsen

29.04.1962

Odense

OB-Atalanta BC

1-4

75 års jubilæum i OB

29.04.1962

Rønne

BBU-JBU

0-4

 

01.05.1962

København

Stævnet-Atalanta BC

2-4

 

01.05.1962

Esbjerg

EfB-Bologna FC

0-5

 

03.05.1962

Vejle

Vejle BK-Ipswich Town FC

3-2

Engelske mestre

03.05.1962

Sakskøbing

Frem Saksk.-Atalanta BC

3-4

 

15.05.1962

København

Stævnet-Arsenal FC

1-1

 

16.05.1962

Næstved

SBU-FBU

1-4

SBU 60 år

24.05.1962

København

Stævnet-Burnley FC

3-5

Pokalfinalist – 5.400 tilskuere

05.06.1962

København

København-Provinsen

1-3

 

12.06.1962

Århus

AGF-Esporte Clube Metropol

2-2

Hold fra Brasilien

19.06.1962

Randers

JBU-SBU

2-0

 

20.06.1962

Esbjerg

Esbjerg FB-Gremio FB

0-2

 

01.08.1962

Nykøbing

LFBU-BBU

6-1

 

04.08.1962

Kolding

Sydjysk All.-MVV Maastricht

4-4

 

04.08.1962

 

SBU-Island

4-0

 

21.08.1962

København

Stævnet-SL Benfica

4-5

21.000 tilskuere

29.08.1962

Aarhus

JBU-FBU

3-3

 

04.09.1962

København

KBU-Oslo XI

4-0

 

05.09.1962

Linfield

Linfield FC-Esbjerg fB

1-2

EC for Mesterhold – 1. runde

05.09.1962

Dudelange

Alliance Dudelange-B1909

1-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

18.09.1962

Odense

B1909-Alliance Dudelange

8-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

19.09.1962

Esbjerg

Esbjerg fB-Linfield FC

0-0

EC for Mesterhold – 1. runde

19.09.1962

København

KBU-SBU

3-1

 

03.10.1962

Edinburgh

Hibernian FC-Stævnet

4-0

EC for Messeby – 1. runde

03.10.1962

Dublin

Drumcondra FC-Odense XI

4-1

EC for Messeby – 1. runde

10.10.1962

Odense

FBU-LBU

1-4

 

10.10.1962

Torino

Torino FC-AGF

2-2

 

15.10.1962

Aalborg

JBU-KBU

0-6

 

17.10.1962

Odense

Odense XI-Drumcondra FC

4-2

EC for Messeby – 1. runde

23.10.1962

København

Stævnet-Hibernian FC

2-3

EC for Messeby – 1. runde

30.10.1962

Graz

Grazer AK-B1909

1-1

EC for Pokalvinder – 2. runde

07.11.1962

Vejle

Esbjerg fB-FK Dukla Praha

0-0

EC for Mesterhold – 2. runde

14.11.1962

Prag

FK Dukla Praha-Esbjerg fB

5-1

EC for Mesterhold – 2. runde

14.11.1962

Odense

B1909-Grazer AK

5-3

EC for Pokalvinder – 2. runde

1963

 

 

 

 

19.03.1963

Vejle

Vejle-IFK Norrköbing

2-1

 

21.03.1963

Nürnberg

FC Nürnberg-B1909

1-0

EC for Pokalvinder – kvartfinale

24.03.1963

Nürnberg

B1909-FC Nürnberg

0-6

EC for Pokalvinder – kvartfinale

30.04.1963

København

KBU-Bukarest XI

0-2

Optakt til OL-kamp

02.05.1963

Aalborg

AaB-Bukarest XI

2-1

 

08.05.1963

København

Alliancen-Bologna FC

1-2

41.200 tilskuere

10.05.1963

Aalborg

AaB-Bologna FC

1-4

19.000 tilskuere

10.05.1963

København

Stævnet-CR Flamengo

0-3

26.200 tilskuere

18.05.1963

Nykøbing

LFBU-JBU

2-2

Dagen før Ungarn-DK

28.05.1963

Odense

B1913-Hälsingborg IF

2-2

50 års jubilæum

05.06.1963

Køge

SBU-LFBU

6-2

 

18.06.1963

Esbjerg

Provinsen-København

1-3

 

22.06.1963

Odense

FBU-BBU

6-3

 

01.07.1963

Rønne

BBU-SBU

0-7

 

07.07.1963

Næstved

SBU-Japan

5-3

Det japanske OL-hold

xx.07.1963

Moskva

Moskva XI-B1903

1-0

Ruslandstur for B1903

xx.07.1963

Moskva

USSR (U)-B1903

0-0

 

xx.07.1963

Tbilisi

Dynamo Tbilisi-B1903

2-2

 

24.07.1963

Landskrona

Skåne XI-Stævnet

1-5

 

03.08.1963

Vejle

Vejle BK-VfR Neumünster

2-0

 

07.08.1963

Vejle

VB-Dinamo Tbilisi

1-2

 

13.08.1963

Esbjerg

EfB-Dinamo Tbilisi

2-2

 

03.09.1963

København

KBU-JBU

1-2

 

05.09.1963

Odense

FBU-SBU

3-3

2.100 tilskuere

17.09.1963

København

Alliance-Eintracht Braunsch.

4-3

 

24.09.1963

Odense

FBU-JBU

1-3

 

25.09.1963

Esbjerg

EfB-PSV Eindhoven

3-4

EC for Mesterhold – 1. runde

25.09.1963

København

Stævnet-Arsenal FC

1-7

EC for Messeby – 1. runde

09.10.1963

Eindhoven

PSV Eindhoven-EfB

7-1

EC for Mesterhold – 1. runde

09.10.1963

Lyon

Olympique Lyon-B1913

3-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

16.10.1963

Odense

B1913-Olympique Lyon

1-3

EC for Pokalvinder – 1. runde

22.10.1963

London

Arsenal FC-Stævnet

2-3

EC for Messeby – 1. runde

22.10.1963

London

Romford FC-Alliancen

3-2

Klub fra Østlondon

xx.xx.1963

Aalborg

JBU-FBU

5-1

 

1964

 

 

 

 

12.03.1964

Vejle

Vejle BK-IFK Norrköbing

1-2

 

05.05.1964

Vejle

VB-Southampton FC

3-2

Engelsk 2. divisionshold

12.05.1964

Aalborg

AaB-Southampton FC

2-4

 

12.05.1964

København

Stævnet-XV de Piracicaba

2-0

Sao Paolo-hold fra regionalliga

20.05.1964

København

Norden-Europa

2-4

DBU’s 75 års jubilæum

26.05.1964

Esbjerg

EfB-BSC Hertha Berlin

3-1

Vesttysk Oberliga-hold

02.06.1964

København

København-Provinsen

2-1

 

05.06.1964

København

AB-Holstein Kiel

3-7

75 års jubilæum for AB

09.06.1964

København

Alliancen-Morton FC

1-1

Morton med 3 danskere

09.06.1964

Svendborg

FBU-LFBU

5-1

Kvartfinale i unionsturnering

14.06.1964

Esbjerg

Esbjerg fB-Atalanta BC

0-2

 

14.06.1964

Aalborg

Aalborg Chang-Morton FC

2-4

Forstærket Chang-hold

16.06.1964

København

Alliancen-Atalanta BC

3-1

 

21.06.1964

Rønne

BBU-SBU

1-8

Kvartfinale i unionsturnering

30.06.1964

Oslo

Oslo XI-KBU

2-3

 

11.07.1964

Aalborg

Esbjerg fB-DK (1960)

3-4

 

23.07.1964

Esbjerg

Esbjerg fB-Udvalgt hold

3-10

6 mål af Ole Madsen

07.08.1964

Næstved

SBU-FBU

3-4

Semifinale I i unionsturnering

16.08.1964

Esbjerg

EfB-Eintracht Braunschweig

0-1

 

18.08.1964

Aarhus

AGF-Eintracht Braunschweig

1-3

Venskabskamp

25.08.1964

Vejle

JBU-KBU

1-6

Semifinale II i unionsturnering

08.09.1964

Odense

B1913-VfB Stuttgart

1-3

EC for Messeby – 1. runde

09.09.1964

Esbjerg

Esbjerg fB – Cardiff City FC

0-0

EC for Pokalvinder – 1. runde

15.09.1964

København

KBU-Østberlin XI

1-2

 

22.09.1964

Stuttgart

VfB Stuttgart-B1913

1-0

EC for Messeby – 1. runde

23.09.1964

Odense

B1909-Real Madrid CF

2-5

EC for Mesterhold – 1. runde

23.09.1964

København

Stævnet-Tottenh. Hotspurs

2-1

 

30.09.1964

Aarhus

AGF-Sheffield W

4-1

 

30.09.1964

Aalborg

AaB-Preston North

0-2

Udvalgt Aalborg-hold

30.09.1964

Odense

Odense XI-Arsenal FC

3-6

Odense-Alliancen

30.09.1964

København

KB-VV DOS Utrecht

3-4

EC for Messeby – 1. Runde

13.10.1964

Cardiff

Cardiff City FC-Esbjerg fB

1-0

EC for Pokalvinder – 1. Runde

14.10.1964

Madrid

Real Madrid CF-B1909

4-0

EC for Mesterhold – 1. runde

14.10.1964

Utrecht

VV DOS Utrecht-KB

2-1

EC for Messeby – 1. runde

27.10.1964

København

KBU-FBU

3-0

Finale i unionsturnering

27.10.1964

Aalborg

JBU-Nordtyskland XI

0-4

Venskabskamp

1965

 

 

 

 

12.03.1965

Hannover

Hannover 96-Vejle BK

6-2

 

23.03.1965

Vejle

Vejle BK-IFK Norrköbing

2-1

 

27.04.1965

København

Alliancen-Bologna FC

2-2

 

29.04.1965

Aalborg

AaB-Bologna FC

1-2

 

04.05.1965

København

Alliancen-Vikingerne

2-3

Danske proffer fra Skotland

05.05.1965

København

Stævnet-Stoke City

1-4

 

17.05.1965

Aalborg

AaB-Newcastle United

1-2

 

27.05.1965

Aalborg

AaB-Morton FC

0-1

Morton med 3 danskere

02.06.1965

Viborg

Viborg fS-Morton FC

3-5

 

05.06.1965

Esbjerg

Esbjerg fB-Morton FC

5-2

 

08.06.1965

Næstved

Næstved IF-Morton FC

3-2

 

19.06.1965

Lyngby

SBU-Italien

2-8

Italiens VM-hold på vej til FIN

22.06.1965

Odense

FBU-BBU

4-1

Kvartfinale i unionsturnering

28.06.1965

Reykjavik

Island XI-SBU

0-2

 

27.07.1965

Vejle

Vejle BK-Hannover 96

3-3

 

05.05.1965

Vejle

Vejle BK-FC Twente

2-4

 

08.08.1965

Næstved

Næstved IF-FC Twente

2-2

 

08.08.1965

Aarhus

AGF-Chelsea FC

0-0

 

08.08.1965

Aalborg

AaB-LASK Linz

4-1

 

11.08.1965

Esbjerg

Esbjerg fB-LASK Linz

1-0

 

18.08.1965

Sakskøbing

LFBU-SBU

2-9

Kvartfinale i unionsturneringen

25.08.1965

Aarhus

AGF-Vitoria Setubal FC

2-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

02.09.1965

København

BF Frem-Hapoel FC

5-0

 

08.09.1965

Odense

FBU-SBU

1-2

Semifinale I i unionsturnering

08.09.1965

København

KBU-JBU

3-2

Semifinale II i unionsturnering

14.09.1965

København

Alliancen-Sparta Rotterdam

0-2

Med Ole Madsen

15.09.1965

Berlin

Hertha BSC Berlin-BK Frem

0-0

 

19.09.1965

Setubal

Vitoria Setubal FC-AGF

1-2

EC for Pokalvinder – 1. runde

23.09.1965

Odense

B1909-SV Werder Bremen

2-2

 

28.09.1965

Bukarest

FC Dinamo Bukarest-B1909

4-0

EC for Mesterhold – 1. runde

29.09.1965

Kiel

Nordtyskland-JBU

3-2

 

29.09.1965

Valby

BF Frem-Hertha BSC Berlin

3-1

 

06.10.1965

København

KBU-SBU

3-6

Finale i unionsturneringen

06.10.1965

Odense

B1909- FC Dinamo Bukarest

2-3

EC for Mesterhold – 1. runde

12.10.1965

Østerbro

DK (U)-IFK Malmø

2-1

 

03.11.1965

Aarhus

AGF-Celtic Glasgow FC

0-1

EC for Pokalvinder – 2. runde

03.11.1965

Dunfermline

Dunfermline Athl. FC-B1903

5-0

EC for Messeby – 1. runde

17.11.1965

Glasgow

Celtic Glasgow FC-AGF

2-0

EC for Pokalvinder – 2. runde

17.11.1965

København

B1903-Dunfermline Athl. FC

2-4

EC for Messeby – 2. runde

1966

 

 

 

 

16.03.1965

Hannover

Hannover 96-Vejle BK

3-0

 

22.03.1966

Esbjerg

EfB-FK Lyn Oslo

2-2

Nyt lysanlæg indvies

30.03.1966

Valby

BK Frem-IK Brage Borlänge

0-1

 

26.04.1966

København

KB-F.C. Köln

0-0

Med Ole Sørensen

03.05.1966

København

Alliancen-Vikingerne

2-3

Danske proffer fra Skotland

06.05.1966

København

Stævnet-Glasgow Rangers

3-1

 

09.05.1966

Haderslev

Sydjysk Alliance-Glasgow R.

2-5

 

01.06.1966

Rønne

BBU-SBU

1-1

Kvartfinale i unionsturnering

06.06.1966

Ishøj

Stranden BK-Morton FC

1-2

 

08.06.1966

Nykøbing

LFBU-KBU

1-2

60 års jubilæumskamp

08.06.1966

Vanløse

Vanløse/Fremad A-Morton

0-3

 

09.06.1966

Vejle

JBU/FBU-Sovjet

1-3

 

10.06.1966

Dalum

Dalum IF-Morton FC

 0-12

 

11.06.1966

Aalborg

AaB-Dundee United

2-4

 

14.06.1966

Viborg

Viborg fS-Dundee United

3-5

4 mål af Finn Døssing

17.06.1966

Næstved

LFBU/SBU-Sovjet

1-2

 

17.06.1966

København

Alliancen-Argentina

0-2

Stævnet som medarrangør

22.06.1966

Aalborg

Udvalgt hold-FC Metalurh

1-3

Sovjetrussisk hold fra Ukraine

28.06.1966

København

Alliancen-SK Slavia Praha

1-2

 

28.06.1966

Nykøbing

LFBU-FBU

3-4

Kvartfinale i unionsturnering

30.06.1966

Næstved

Næstved IF-SK Slavia Praha

0-3

 

05.07.1966

Esbjerg

Esbjerg fB-SK Slavia Praha

0-8

 

06.07.1966

København

KBU-Italien

0-4

Italien på vej til VM

06.07.1966

Reykjavik

Reykjavik XI-FBU

1-8

 

06.07.1966

Akureyri

Akureyri XI-DK (U)

1-5

 

07.07.1966

Hornbæk

KB-Hapoel FC

1-3

 

11.07.1966

Reykjavik

Island XI-FBU

1-2

 

30.07.1966

Vejle

VB-Alemania Aachen

0-2

 

01.08.1966

Falkirk

Falkirk FC-AaB

0-3

UK-turne

02.08.1966

Enschede

FC Twente-Vejle BK

2-1

 

03.08.1966

Motherwell

Motherwell FC-AaB

1-2

UK-turne

04.08.1966

Groningen

GVAV Groningen-Vejle BK

0-1

 

04.08.1966

Næstved

NIF-Alemania Aachen

0-1

 

06.08.1966

Newcastle

Newcastle United-AaB

1-1

UK-turne

08.08.1966

Hvidovre

HIF-SV Werder Bremen

2-2

Med John Danielsen

09.08.1966

Vejle

Vejle BK-GVAV Groningen

0-1

Med Ole Fritsen

10.08.1966

Aalborg

AaB-SV Werder Bremen

6-2

Med Ole Bjørnmose

13.08.1966

Vejle

Vejle BK-Maccabi Nathanya

2-1

 

30.08.1966

Odense

FBU-SBU

2-1

Semifinale i unionsturnering I

31.08.1966

Aarhus

JBU-KBU

4-3

Semifinale i unionsturnering II

27.09.1966

Aarhus

JBU-Nordtyskland XI

1-4

 

28.09.1966

Esbjerg

Esbjerg-FK Dukla Praha

0-2

EC for Mesterhold – 1. runde

28.09.1966

Aalborg

AaB-Everton FC

0-0

EC for Pokalvinder – 1. runde

04.10.1966

Prag

FK Dukla Prag-Esbjerg

4-0

EC for Mesterhold – 1. runde

11.10.1966

Liverpool

Everton FC-AaB

2-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

18.10.1966

Esbjerg

JBU-FBU

3-2

Finale i unionsturnering

25.10.1966

Odense

B1909-SSC Napoli

1-4

EC for Messeby – 2. runde

02.11.1966

Napoli

SSC Napoli-B1909

2-1

EC for Messeby – 2. runde

09.11.1966

Frankfurt

Eintr. Frankfurt-Hvidovre IF

5-1

EC for Messeby – 2. runde

16.11.1966

Hvidovre

Hvidovre IF-Eintr. Frankfurt

2-2

EC for Messeby – 2. runde

1967

 

 

 

 

18.03.1967

Vejle

Vejle BK-IFK Norrköbing

2-2

 

21.03.1967

København

AB-IFK Malmø

4-2

 

29.03.1967

Brandenburg

DDR-AB

1-1

Opvarmning til DDR-Holland

17.05.1967

Stavanger

Viking Stavanger-Esbjerg fB

4-0

 

29.05.1967

København

Stævnet-Girond. Bordeaux

3-0

Prins. Margrethe og grev Henri

08.06.1967

Kolding

Sydjysk Alliance-Aston Villa

2-4

 

20.06.1967

Helsinki

Norden-Sovjetunionen

2-2

Med F. Laudrup og  BS. Hansen

21.06.1967

 

Czekoslovakiet (OL)-EfB

2-0

 

28.06.1967

Rønne

BBU-FBU

1-0

Kvartfinale i unionsturnering

25.07.1967

Malmø

Malmø FF-AB

2-4

 

30.07.1967

Esbjerg

Esbjerg fB-Hamburger SV

2-1

Med Laudrup og Søndergaard

04.08.1967

Horsens

Horsens fS-TJ Jednota

0-4

 

06.08.1967

Aalborg

AaB-GVAV Groningen

3-2

 

06.08.1967

Hamburg

FC St. Pauli-Esbjerg fB

1-3

 

30.08.1967

København

KBU-JBU

4-2

Semifinale i unionsturnering I

30.08.1967

Næstved

SBU-BBU

2-4

Semifinale i unionsturnering II

06.09.1967

Hamburg

Hamburger SV-Randers F.

5-3

EC for Pokalvinder – 1. runde

13.09.1967

København

BK Frem-Athletic Bilbao

0-1

EC for Messeby – 1. runde

13.09.1967

Odense

FBU-Frankrig

2-1

 

19.09.1967

København

Stævnet-Alliancen

 

Træningskamp

20.09.1967

Basel

FC Basel-Hvidovre IF

1-2

EC for Mesterhold – 1. runde

20.09.1967

Randers

Randers F.-Hamburger SV

0-2

EC for Pokalvinder – 1. runde

20.09.1967

Bilbao

Athletic Bilbao-BK Frem

3-2

EC for Messeby – 1. runde

02.10.1967

Aarhus

AGF-Eintracht Braunschweig

1-2

VK – vesttysk mesterhold

18.10.1967

København

Hvidovre IF-FC Basel

3-3

EC for Mesterhold – 1. runde

25.10.1967

København

KBU-BBU

7-1

Finale i unionsturnering

15.11.1967

København

Hvidovre IF-CF Real Madrid

2-2

EC for Mesterhold – 2. runde

29.11.1967

Madrid

CF Real Madrid-Hvidovre IF

4-1

EC for Mesterhold – 2. runde

1968

 

 

 

 

12.03.1968

Groningen

GVAV Groningen-AaB

4-1

 

26.03.1968

Vejle

Vejle BK-Åtvidaberg FF

3-2

 

28.03.1968

Vejle

Vejle BK-Malmø FF

0-0

 

02.05.1968

Esbjerg

EfB-SV Werder Bremen

1-0

 

09.05.1968

København

Stævnet- E. Braunschweig

2-4

Vesttysk mesterhold

16.05.1968

Næstved

SBU-BBU

12-2

Kvartfinale i unionsturnering

19.05.1968

København

B93-Landskrona BOIS

3-3

75 års jubilæumskamp

20.05.1968

København

BK Frem-Glasgow Rangers

1-4

 

23.05.1968

Nakskov

LFBU-FBU

3-3

Kvartfinale i unionsturnering

26.05.1968

Vejle

VB-Huddersfield Town

1-1

 

27.05.1968

Aabenraa

Sydjysk All.-Glasg. Rangers

1-3

 

28.07.1968

Rønne

BBU-LFBU

5-0

 

30.07.1968

Køge

Køge BK-GVAV Groningen

2-3

Med K. Pedersen og O. Fritsen

06.08.1968

Hvidovre

Hvidovre IF-Tennis Borussia

3-0

 

06.08.1968

København

Alliancen-Wiener SC

4-1

Med Finn Laudrup

06.08.1968

Aalborg

AaB-Stat Nicolajev

1-3

 

07.08.1968

Rudkøbing

FBU-LFBU

2-3

Kvartfinale i unionsturnering

07.08.1968

Næstved

Næstved IF-Tennis Borussia

4-1

 

08.08.1968

Esbjerg

Esbjerg fB-Wiener SC

3-0

 

11.08.1968

Aalborg

AaB-Wiener SC

4-2

 

28.08.1968

Randers

JBU-KBU

2-0

Semifinale i unionsturnering I

28.08.1968

Næstved

SBU-LFBU

1-3

Semifinale i unionsturnering II

10.09.1968

København

Stævnet-Alliancen

4-7

 

17.09.1968

Esbjerg

JBU-Nordtyskland XI

5-6

 

18.09.1968

Zürich

FC Zürich-AB

1-3

EC for Mesterhold – 1. runde

18.09.1968

Randers

Randers F-Shamrock Rovers

1-0

EC for Pokalvinder – 1.runde

19.09.1968

Helsingfors

Helsingfors IX-KBU

3-2

 

01.10.1968

Hannover

Hannover 96-B1909

3-2

EC for Messeby – 1. runde

02.10.1968

København

AB-FC Zürich

1-2

EC for Mesterhold – 1. runde

02.10.1968

Dublin

Shamrock Rovers-Randers F

1-2

EC for Pokalvinder – 1. runde

08.10.1968

Aalborg

JBU-LFBU

1-3

Finale i unionsturnering

09.10.1968

Næstved

SBU-KBU

1-2

 

09.10.1968

København

Stævnet-Washington Whips

1-1

 

09.10.1968

Odense

B1909-Hannover 96

0-1

EC for Messeby – 1. runde

17.10.1968

Vejle

VB-Washington Whips

1-3

 

19.10.1968

Hvidovre

Stævnet-Washington Whips

1-2

 

13.11.1968

Athen

AEK Athen FC-AB

0-0

EC for Mesterhold – 2. runde

13.11.1968

Randers

Randers-Sliema Wanderers

6-0

EC for Pokalvinder – 2. runde

27.11.1968

København

AB-AEK FC Athen

0-2

EC for Mesterhold – 2. runde

27.11.1968

Sliema

Sliema Wanderers-Randers

0-2

EC for Pokalvinder – 2. runde

1969

 

 

 

 

19.02.1969

Sevilla

Sevilla FC-Randers Freja

4-0

Opvarmning til EC-kvartfinale

20.02.1969

 

Jerez CF-Randers F.

3-2

 

08.03.1969

Köln

FC Köln-Randers Freja

2-1

EC for Pokalvinder – kvartfinale

12.03.1969

Randers

Randers Freja-FC Köln

0-3

EC for Pokalvinder – kvartfinale

16.03.1969

Vejle

Vejle BK-Åtvidaberg FF

3-1

 

22.03.1969

Vejle

Vejle BK-Øster FF

0-2

 

29.04.1969

Hvidovre

HIF-Bolton Wanderers

0-2

 

04.05.1969

Kolding

Sydjysk Alliance-Bolton W

0-4

 

14.05.1969

Braunschw.

Eintracht Braunschweig-VB

8-1

 

18.05.1969

København

Brønshøj-Udvalgt prof-hold

0-6

Udlandsprofessionelle

22.05.1969

København

Stævnet-Alliancen

4-1

 

22.05.1969

Odense

FBU-BBU

6-3

Kvartfinale i unionsturnering

27.05.1969

Randers

Randers-udvalgt prof-hold

2-7

Udenlandsprofessionelle

29.07.1969

Vejle

Vejle BK-Göttingen 05

0-3

 

31.07.1969

København

Stævnet-Man. United

2-6

 

21.08.1969

Turku

PS Turku-KB

0-1

EC for Mesterhold - forrunde

28.08.1969

København

KB-PS Turku

4-0

EC for Mesterhold - forrunde

03.09.1969

København

KBU-JBU

2-3

Semifinale i unionsturnering I

03.09.1969

Næstved

SBU-FBU

4-1

Semifinale i unionsturnering II

17.09.1969

Lissabon

SL Benfica-KB

2-0

EC for Mesterhold – 1. runde

17.09.1969

København

BK Frem-FC St. Gallen

2-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

17.09.1969

Barcelona

FC Barcelona-B1913

4-0

EC for Messeby – 1. runde

24.09.1969

Hvidovre

Hvidovre IF-FC Porto

1-2

EC for Messeby – 1. runde

30.09.1969

Kiel

Nordtyskland XI-JBU

4-0

 

01.10.1969

København

KB–SL Benfica

2-3

EC for Mesterhold – 1. runde

01.10.1969

St. Gallen

FC St. Gallen – BK Frem

1-0

EC for Pokalvinder – 1. Runde

01.10.1969

Odense

B1913-FC Barcelona

0-2

EC for Messeby – 1. runde

01.10.1969

Oporto

FC Porto-Hvidovre IF

2-0

EC for Messeby – 1. runde

08.10.1969

Aalborg

JBU-SBU

3-2

Finale i unionsturnering

08.10.1969

Odense

FBU-Vestberlin XI

1-1

 

01.12.1969

Huddersfield

Huddersfield Town-VB

4-1

 

02.12.1969

Bristol

Bristol City-Vejle BK

4-0

 

1970

 

 

 

 

21.05.1970

Svendborg

FBU-LFBU

0-1

Dato er usikker – intet referat

24.05.1970

Vejle

VB-Bor. Mönchengladbach

2-2

 

09.06.1970

Aarhus

JBU-DK XI

 

JBU 75 års jubilæum

30.06.1970

Næstved

SBU-BBU

3-1

 

04.08.1970

København

Alliancen-Arsenal FC

1-1

Forstærket med Finn Laudrup

13.09.1970

Vejle

JBU-KBU

1-5

Semifinale i unionsturnering I

13.09.1970

Nykøbing

LFBU-SBU

4-3

Semifinale i unionsturnering II

16.09.1970

Bratislava

SK Slovan Bratislava-B1903  

2-1

EC for Mesterhold – 1. runde

16.09.1970

Aalborg

AaB-KS Gornik Zabrze

0-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

16.09.1970

København

AB-Sliema Wanderers FC

7-0

EC for Messeby – 1. runde

16.09.1970

Nykøbing

B1901-BSC Hertha Berlin

2-4

EC for Messeby – 1. runde

23.09.1970

Zabrze

KS Gornik Zabrze-AaB

8-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

29.09.1970

Sliema

Sliema Wanderers FC-AB

2-3

EC for Messeby – 1. runde

30.09.1970

København

B1903-SK Slovan Bratislava  

2-2

EC for Mesterhold - 1.runde

30.09.1970

Berlin

BSC Hertha Berlin-B1901

4-1

EC for Messeby – 1. runde

07.10.1970

Nykøbing

LFBU-KBU

1-0

Finale i unionsturnering

21.10.1970

København

AB-RSC Anderlecht

1-3

EC for Messeby – 2. runde

04.11.1970

Bruxelles

RSC-Anderlecht-AB

4-0

EC for Messeby – 2. runde

1971

 

 

 

 

18.08.1971

Odense

B1909-SK Austria Wien

4-2

EC for Pokalvinder – forrunde

28.08.1971

Wien

SK Austria Wien-B1909

2-0

EC for Pokalvinder - forrunde

15.09.1971

København

B1903-Celtic FC

2-1

EC for Mesterhold – 1. runde

15.09.1971

Dundee

Dundee FC-AB  

4-2

UEFA-Cup – 1. runde

29.09.1971

Glasgow

Celtic FC-B1903

3-0

EC for Mesterhold – 1. runde

29.09.1971

København

AB-Dundee FC

0-1

UEFA Cup – 1. runde

19.11.1971

M-Gladbach

Bor. Mönchengladbach-VB

5-1

Ulrik le Fevre 4 mål

30.11.1971

York

FC York City-Hvidovre IF

 

 

1972

 

 

 

 

06.03.1972

Preston

Preston North End FC-AGF

 

 

30.08.1972

Vejle

VB- SK Sturm Graz

10-1

 

03.09.1972

Svendborg

FBU-KBU

2-2

Under OL – ingen omtale

13.09.1972

Bruxelles

RSC Anderlecht-Vejle BK  

4-2

EC for Mesterhold – 1. runde

13.09.1972

København

Fremad Amager-KS Besa

1-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

13.09.1972

Montbéliard

FC-Sochaux-BK Frem

1-3

UEFA-Cup – 1. runde

27.09.1972

Vejle

Vejle BK-RSC Anderlecht  

0-3

EC for Mesterhold – 1. runde

27.09.1972

Kavaje

KS Besa-Fremad Amager

0-0

EC for Pokalvinder – 1. runde

27.09.1972

København

BK Frem-FC Sochaux

2-1

UEFA-Cup – 1. runde

25.10.1972

København

BK Frem-FC Twente

0-5

UEFA-Cup – 2. runde

08.11.1972

Enschede

FC Twente-BK Frem

4-0

UEFA-Cup – 2. runde

1973

 

 

 

 

 

Madrid

Real Madrid-Randers Freja

4-4

 

01.05.1973

Horsens

Horsens fS-East Fife FC

1-5

 

03.05.1973

Aarhus

AGF-East Fife FC

0-2

 

03.05.1973

Vejle

Vejle-Partick Thistle FC

3-2

 

07.05.1973

Aalborg

AaB-Partick Thistle FC

1-4

 

09.05.1973

Hvidovre

HIF-Partick Thistle FC

1-1

 

01.07.1973

Nyborg

FBU-KBU

3-3

Med Bjørnmose og Bent Jensen

11.09.1973

Kiel

Nordtyskland XI-KBU

0-0

 

19.09.1973

Vejle

Vejle BK- FC Nantes  

2-2

EC for Mesterhold – 1. runde

19.09.1973

Randers

Randers Freja–Rapid Wien  

0-0

EC for Pokalvinder – 1. runde

19.09.1973

København

B1903-AIK Stockholm  

2-1

UEFA-Cup – 1. runde

19.09.1973

Düsseldorf

Fortuna Düsseldorf-Næstved

1-0

UEFA-Cup – 1. runde

03.10.1973

Nantes

FC Nantes-Vejle BK  

0-1

EC for Mesterhold – 1. runde

03.10.1973

Wien

Rapid Wien – Randers Freja  

2-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

03.10.1973

Stockholm

AIK Stockholm–B1903

1-1

UEFA-Cup – 1. runde

03.10.1973

Næstved

Næstved-Fortuna Düsseldorf  

2-2

UEFA-Cup – 1.runde

03.10.1973

København

KBU-Canada

7-3

OL-holdet 1976

24.10.1973

Glasgow

Celtic FC-Vejle BK  

0-0

EC for Mesterhold – 2. runde

24.10.1973

Kiev

FC Dinamo Kiev-B1903  

1-0

UEFA-Cup – 2. runde

06.11.1973

Vejle

Vejle BK-Celtic FC

0-1

EC for Mesterhold – 2. runde

07.11.1973

København

B1903-FC Dinamo Kiev  

1-2

UEFA-Cup – 2. runde

1974

 

 

 

 

07.03.1974

Bologna

Bologna FC-KB

4-0

 

19.03.1974

Bremen

Werder Bremen-Hvidovre IF

1-1

 

04.08.1974

Reykjavik

Reykjavik-KBU

3-2

Sidste international KBU-kamp

06.08.1974

København

Stævnet-Man. United

0-1

Venskabskamp

08.08.1974

Holstebro

Holstebro BK-Man. United

0-4

Venskabskamp

1975

 

 

 

 

04.03.1975

Køge

Køge BK-OKS Odra Opole

1-1

Polsk hold

06.03.1975

Slagelse

Slagelse BI-OKS Odra Opole

1-0

 

13.03.1975

Rom

AS Roma-KB

1-1

11.000 tilskuere

15.03.1975

Lucchese

As Lucchese Libertas-KB

2-2

 

18.06.1975

Brande

Brande IF-DK XI

 

Med Simonsen og H. Jensen

03.08.1975

Korsør

B1909-Man. United

0-3

Forstærket med lokale spillere

05.08.1975

Valby

Hvidovre IF-Man. United

1-3

Ziegler, Henriksen og JS Olsen

07.08.1975

Holstebro

Holstebro BK-Man. United

2-3

 

1976

 

 

 

 

28.02.1976

København

KB-Malmø FF

3-4

 

21.04.1976

København

KB-Malmø FF

1-2

100 års jubilæum

03.05.1976

Vejle

VB-Bor. Mönchengladbach

0-4

Allan Simonsen – 3 mål

01.06.1976

København

KB-Borussia Mönchengladb.

4-3

100 års jubilæum – 26.000 tils.

24.06.1976

Hvidovre

Hvidovre IF-DK XI

 

7 x prof med HIF-baggrund

29.06.1976

Aalborg

Nørresundby BK-Aalborg Y

 

Med Henning Jensen

30.06.1976

Herning

Herning Fremad-DK XI

2-2

Kurt Nielsen som træner

03.08.1976

Vejle

VB-Beerschot V.A.C

2-3

Med Tommy Hansen

10.08.1976

Valby

BK Frem-Carlisle United

2-1

 

26.08.1976

Aalborg

Aalborg XI-Real Madrid CF

2-2

 

27.08.1976

Odense

OB-Real Madrid CF

4-5

 

1977

 

 

 

 

27.02.1977

Brøndby

Brøndby IF-DK Y

2-1

 

02.06.1977

Kolding

KIF-SV Werder Bremen

1-3

 

06.06.1977

København

DK (V)-Frankrig (V)

3-1

Veteraner - 4.700 tilskuere

16.06.1977

Vanløse

Rødovre BK-Danmark XI

6-7

1.300 tilskuere

24.06.1977

Holstebro

Holstebro XI-Ikast fS

3-4

Med Henning Jensen

27.06.1977

København

Køge BK-DK XI

1-5

Masser af proffer

29.06.1977

Herning

Herning Fremad-DK XI

1-8

 

30.06.1977

Birkerød

Nordsjælland XI-DK XI

5-4

 

18.07.1977

Sdr. Omme

OB-FC St. Pauli

1-1

 

19.07.1977

Aalborg

AaB-Karlsruhe SC

1-2

 

19.07.1977

Vejle

VB-Beerschot AC

2-2

 

26.07.1977

Vejle

VB-Bor. Mönchengladbach

0-1

Ewald Lienen

02.08.1977

Odense

OB-Leeds United

1-4

 

 

 

 

 

 

1978

 

 

 

 

12.03.1978

Aarhus

DK (U)-Vejle BK

2-2

Optakt til EM-kvartfinale + EC

07.08.1978

Odense

OB-Danmark (U)

0-1

Målscorer Steen Thychosen

10.08.1978

Holstebro

Holstebro BK-Man. United

0-1

5.000 tilskuere

 

 

 

 

 

1979

 

 

 

 

05.02.1979

Watford

Watford FC-DK (U)

2-0

Træningslejr i UK for U21

06.02.1979

Oxford

Oxford United-DK (U)

2-0

 

28.02.1979

London

Charlton Athletic-Hvidovre

 

 

16.05.1979

København

Lyngby BK-Arsenal FC

2-4

Hughes, Heighway og Dalglish

29.05.1979

Odense

FBU-West Bromwich Albion

1-4

Jubilæumskamp FBU

31.05.1979

Aarhus

IHF-West Bromwich Albion

 

 

13.06.1979

Bogense

FBU-JBU

3-1

75 års jubilæum

04.07.1979

København

KB-Rest of the World XI

2-4

Red Barnet-velgørenhedskamp

01.08.1979

 

FBU-KBU

3-3

Med Ole Bjørnmose

02.08.1979

Frederiksh.

Frederikshavn-Cardiff City

0-2

 

02.08.1979

Randers

Randers-Queens P. Rangers

1-2

 

07.08.1979

København

Stævnet-Man. United

0-2

Kun 2.800 tilskuere

07.08.1979

Odense

FBU-FC Liverpool

2-5

Jubilæumskamp

09.08.1979

Aalborg

Aalborg XI-Man. United

 

 

 

 

 

 

 

Kilder:

Kilder:

  • Politiken – netarkiv

  • Ekstrabladet – netarkiv

  • Fodboldårbogen, Årets bedste fodbold og Sportsårbogen fra Illustrationsforlaget

  • Fodbold Jul

  • Diverse biografier og fodboldbøger fra perioden 1960-1969

  • Haslund Info

  • Dansk Fodbold

  • DBU’ fodbolddatabase

  • Og meget mere.

 

 

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...

Jens Andersen | Svar 10.02.2018 23.51

Den første kamp i kunstigt lys i Danmark blev spillet tirsdag den 12. oktober 1954 på Østerbro Stadion, hvor B.93 mødte Malmö FF. Kampen sluttede uafgjort 2-2 - Børge Christensen og Flemming Nielsen scorede for B.93.

Erik | Svar 02.01.2017 21.02

Ja der var oprør i Esbjerg da Dukla kom til Vejle i 1962.
Esbjerg Stadion fik lysanlæg i 1966.

Frank Madsen | Svar 26.12.2016 07.25

Angående kampen den 07.11.1962 mellem Esbjerg fB og FK Dukla Praha (0-0) - EC for Mesterhold – 2. runde, så blev den kamp altså spillet i Vejle, og ikke i Esbjerg. Jeg ved det, for jeg tog selv sammen med en kollega afsted fra Vestjylland til Vejle hin ef

Simon 27.12.2016 17.31

Hej Frank, det er da fuldstændigt korrekt - godt set. Mvh. Simon

Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

07.03 | 17:40

Prøv www.soccershopen.dk. Kontakt der Torben Klarskov.

...
07.03 | 16:27

Hej. Nogen som ved hvor man sælger / køber gamle kampprogrammer / fodbold. Har en del fra 70/80 erne bl.a. FA Cup finaler, Leeds programmer etc ...

...
20.02 | 21:54

Hey, I am a Finnish programme collector and looking for trading partners from Denmark. Anyone interested? I have thousands of spare programmes to trade.

...
19.02 | 22:57

Hej LO Steff.
Sidder og googler min far som du mener er din oldefar.
Hvis Michael Steffensen er din far så er jeg din far's faster.
Skriv til mig på min e-mail

...
Du kan lide denne side