Stævnet, Alliancen og andre udvalgte hold

Listen neden for med EC-kampe, venskabskampe, træningskampe, showkampe, unionskampe og meget mere har jeg sammensat i de seneste 10-15 år. 

Hver gang jeg er stødt på oplysning om eller resultatet af en venskabskamp, har jeg registreret den på listen. 

I tidens løb er der spillet en del interessante friendlies i landet, som mange sikkert har glemt. 

Listen er bestemt ikke komplet bl.a mangler en del af Stævnets og Alliancens venskabskampe, som er publiceret i jubilæumsbøgerne for de disse to historiske fodboldsammenslutninger. 

Stævnet, Alliancen og andre internationale kampe 1945-1979 samt unionskampe fra 1960

Opdateret den 15. december 2020

P = Kampprogram i samlingen

Dato

Spillested

Hold

 

Status

1946

 

 

 

 

xx.xx.1946

København

3 x Stævnet-Huddersfield

2-4

0-1, 1-1

xx.xx.1946

København

3 x Stævnet-Sheffield. Wed.

4-2

2-2, 1-2

xx.xx.1946

København

3 x Stævnet-Brentford FC

3-1

5-2, 5-1

29.06.1946

København

Alliancen-FC Basel

1-1

 

01.07.1946

København

Alliancen-FC Basel

2-4

 

15.09.1946

Aarhus

JBU-KBU

3-5

 

04.12.1946

Huddersfield

Huddersf. Town-Stævnet

2-2

Englandstur med 3 kampe m. P

09.12.1946

Sheffield

Sheffield Wed.-Stævnet

2-3

P. Petersen, Ivan Jensen P

11.12.1946

Brentford

Brentford FC-Stævnet

2-3

KA Hansen, Præst, Lundberg P

1947

Spillested

Hold

 

Status

xx.xx.1947

København

3 x Stævnet-Blackpool FC

3-1

1-6, 0-5

xx.xx.1947

København

2 x Dundee United FC

3-0

4-1

xx.xx.1947

København

2 x Stævnet-Amsterdam XI

2-2

2-2

07.04.1947

Dulwich

Corinthian Casuals-KB

 

E. Nielsen, Pilmark, Køppen P

06.05.1947

København

KBU-Amsterdam XI

3-3

 

07.06.1947

København

Alliancen-Stade Francais

1-2

fra Paris, mest kendt for rugby

08.06.1947

København

KBU-JBU

1-1

 

10.06.1947

København

Alliancen-Stade Francais

4-2

 

29.06.1947

Rønne

BBU-KBU

6-11

 

03.09.1947

Amsterdam

Amsterdam XI-KBU

2-3

 

1948

Spillested

Hold

 

Status

14.05.1948

København

3 x Stævnet/All.-Burnley FC

3-2

2-1 (18/05), 4-1 (20/05)

22.05.1948

København

3 x Stævn./All-Blackpool FC

1-2

2-1 (25/05), 3-0 (03/06)

31.05.1948

København

Stævnet/All.-Portsmouth FC

3-2

2-2 (07/06)

20.05.1948

Aarhus

JBU-KBU

1-2

 

1949

Spillested

Hold

 

Status

02.01.1949

Gent

La Gantoise-Alliancen

3-1

I dag K.A.A. Gent

04.01.1949

Luxembourg

FC Admira Wacker-Alliancen

2-3

 

xx.xx.1949

København

3 x Stævnet-Portsmouth FC

2-2

0-2, 1-3

xx.xx.1949

København

2 x Stævnet-Man. City

2-1

3-3

xx.xx.1949

København

Dundee United FC

2-4

 

29.05.1949

København

KBU-Antwerpen XI

0-5

 

01.06.1949

København

Alliancen-FC Admira Wacker

1-3

 

03.06.1949

København

Alliancen-FC Admira Wacker

3-2

 

06.06.1949

København

København-Provinsen

8-2

 

27.06.1949

København

Alliancen-FC Nancy

2-4

 

21.09.1949

Portsmouth

Portsmouth FC-Stævnet

6-2

Nielsen, Lundberg, Pilmark P

1950

Spillested

Hold

 

Status

14.05.1950

København

Stævnet-England XI (A)

4-1

P

02.06.1950

København

Alliancen-Atalanta BC

0-5

 

05.06.1950

København

Alliancen-Atalanta BC

1-6

 

xx.xx.1950

København

Stævnet-Glasgow Rangers

2-1

 

xx.xx.1950

København

3 x Stævnet-Sheffield Wed.

0-1

0-4, 1-0

xx.xx.1950

København

Stævnet-Southampton FC

1-1

 

xx.xx.1950

København

2 x Stævnet-FK Metalac

1-7

0-1 – Jugoslavisk fabrikshold

12.06.1950

København

KBU-Göteborg XI

4-0

 

14.08.1950

Glasgow

Glasgow Rangers FC-AB

2-1

P. Petersen, Lundberg P

18.06.1950

København

København-Provinsen

1-1

 

15.08.1950

Göteborg

Göteborg XI-KBU

0-2

 

1951

Spillested

Hold

 

Status

15.05.1951

London

Chelsea FC-KB

1-0

Sammen med Stævnet P

15.05.1951

København

Alliancen-FC Admira Wacker

1-2

 

16.05.1951

Sheffield

Sh. Wednesday-Stævnet

0-0

Sammen med BK Frem P

17.05.1951

København

Alliancen-FK Vojvodina

0-0

Jugoslavien

19.05.1951

Southampt.

Southampton FC-KB

3-3

Sammen med Stævnet P

xx.xx.1951

Birmingham

Birmingham City-Stævnet

1-1

 

19.05.1951

Birmingham

Aston Villa FC-BK Frem

1-1

P

xx.xx.1951

København

2 x Stævnet-Man. United

2-2

1-2

xx.xx.1951

København

3 x Stævnet-Tottenham. H

2-4

2-2, 0-2

xx.xx.1951

København

Stævnet-CR Flamengo

0-2

Brasilien

xx.xx.1951

København

Stævnet-FC Saarbrücken

1-2

0-0

10.06.1951

Aarhus

Provinsen-København

0-0

 

10.10.1951

London

Tottenham H-Stævnet

2-1

P

01.11.1951

Antwerpen

Antwerpen XI-KBU

2-4

 

21.11.1951

Kiel

Slesvig-Holsten XI-KBU

1-5

 

1952

Spillested

Hold

 

Status

07.05.1952

København

Stævn/All.-Birmingham City

1-3

Fælles med Alliancen

09.05.1952

København

KBU-Birmingham City

1-3

 

11.05.1952

København

Stævn/All.-Birmingham City

1-2

 

15.05.1952

København

2 x Stævn/All-Aston Villa FC

0-3

6-2 (20/05)

18.05.1952

København

Stævnet/All.-SL Corinthias

1-1

Brasilien

29.05.1952

København

Stævn./All.-Stade de Reims

2-4

 

04.06.1952

København

Stævnet/All.-Göteborg All.

1-0

 

08.06.1952

København

København-Provinsen

4-2

 

17.06.1952

Helsingborg

Skåne XI-Stævnet/Alliancen

2-2

 

29.06.1952

København

Stævnet/Alliancen-Indien

5-2

 

07.08.1952

København

KBU-SBU

5-1

 

13.08.1952

København

KBU-Göteborg XI

4-1

 

13.08.1952

Göteborg

Göteborg All.-Stævnet/All.

2-4

 

14.12.1952

København

Stævnet-Alliancen

2-4

Vinterkamp

1953

Spillested

Hold

 

Status

29.04.1953

København

KBU-Wien XI

2-4

KBU 50 år jubilæum

05.05.1953

København

Stævnet-England (prof.)

0-4

Stævnet – 50års jubilæum

17.05.1953

København

Stævnet-Sunderland FC

0-2

Sunderland i 1. division

27.05.1953

København

Stævnet-SK Rapid Wien

1-5

 

03.06.1953

København

Stævnet/All.-Skåne XI

1-2

 

08.06.1953

København

Alliancen-Besiktas JK

4-5

Tyrkisk besøg

08.06.1953

København

Alliancen-Besiktas JK

2-4

2.dagsgilde

11.06.1953

Århus

JBU-Juventus FC

1-5

 

13.06.1953

København

København-Provinsen

1-3

 

13.06.1953

Århus

Randers/AIA-Besiktas JK

1-3

 

16.06.1953

København

B93-Juventus FC

1-2

Forstærket B93 – 41.000 P

20.06.1953

Randers

Udvalgt hold-Juventus FC

1-6

 

29.06.1953

Odense

FBU-Juventus FC

2-5

 

01.07.1953

København

Alliancen-Juventus FC

2-4

P

14.09.1953

Oslo

Oslo XI-KBU

2-4

 

25.10.1953

Odense

Provinsen-København

5-1

 

26.10.1953

København

BK Frem-Frederikstad IK

1-6

Norsk hold på Østerbro

19.11.1953

København

Stævn./All.-Dynamo Moskva

1-2

 

22.11.1953

Aarhus

JBU-Dynamo Moskva

0-3

 

26.11.1953

Odense

FBU-Dynamo Moskva

0-6

 

26.12.1953

Ankara

Ankara Carmizion-Alliancen

1-2

 

27.12.1953

Ankara

Besiktas JK-Alliancen

3-2

 

1954

Spillested

Hold

 

Status

02.01.1954

Ankara

Ankara XI-Alliancen

4-2

Militær-landshold

03.01.1954

Ankara

Hacettepe Spor SK-Alliancen

4-2

 

29.04.1954

Aarhus

JBU-Wolverhampton W

0-5

 

06.05.1954

København

Stævnet-Wolverhampton W

2-2

 

16.05.1954

København

Stævnet-Huddersfield Town

0-0

 

20.05.1954

København

Stævnet-Huddersfield Town

1-0

 

25.05.1954

København

Alliancen-Beogradski SK

1-2

I dag OFK Beograd

27.05.1954

København

Alliancen-Beogradski SK

1-2

 

27.05.1954

Odense

FBU-KBU

0-6

 

30.05.1954

København

Stævnet-Everton FC

1-4

 

01.06.1954

Aalborg

Udvalgt hold-Beogradski SK

0-3

Forstærket AaB-hold

01.06.1954

Odense

FBU-Sao Christovao

?

50 års jubilæumskamp P

03.06.1954

København

Stævnet/All.-Sao Christovao

0-1

Brasiliansk hold

05.06.1954

Odense

FBU-Sao Christovao

?

50 års jubilæumskamp I

09.06.1954

Esbjerg

Esbjerg fB-Beogradski SK

?

P

xx.xx.1954

København

Stævnet-LASK Linz

0-1

 

09.06.1954

Göteborg

Göteborg Alliancen-Stævnet

4-0

 

10.06.1954

Odense

Odense-Stævnet-AC Milan

1-3

50 års jubilæumskamp II P

17.06.1954

Leningrad

Zenit Leningrad-Alliancen

2-0

Tur til Sovjetunionen

22.06.1954

Kiev

Dynamo Kiev-Alliancen

7-1

 

25.06.1954

Moskva

Dynamo Moskva-Alliancen

2-1

 

15.06.1954

Vejle

Vejle BK-AC Milan

0-6

P

xx.xx.1954

München

München 1860-Stævnet

3-0

 

14.08.1954

København

Stævnet-Honved Budapest

0-4

Ungarsk mesterhold

17.08.1954

København

KBU-Oslo XI

2-2

 

05.09.1954

København

København-Provinsen

0-3

 

12.10.1954

København

B93-Malmø FF

?

Første lyskamp i Idrætsparken

03.11.1954

Sunderland

Sunderland FC-Stævnet

4-1

 

29.11.1954

Hull

Hull City-Esbjerg fB

?

P

30.11.1954

Sheffield

Sheffield United-Esbjerg fB

7-0

P

06.12.1954

London

Crystal Palace FC-Esbjerg

5-2

P

1955

Spillested

Hold

 

Status

03.05.1955

København

Alliancen-Luton Town

2-1

Vinderen af 2. div. I England

03.05.1955

Aarhus

JBU-Man. United

0-1

JP Hansen – 50 på udvalgt hold

03.05.1955

København

Alliancen-Luton Town

2-1

 

05.05.1955

København

Alliancen-Luton Town

0-1

 

06.05.1955

København

Stævnet-Man. United

0-1

 

08.05.1955

København

Stævnet-Man. United

1-3

 

xx.xx.1955

København

Stævnet-Everton FC

1-1

 

08.05.1955

Aarhus

JBU-Everton FC

5-1

 

08.05.1955

Aalborg

AaB-Luton Town

0-1

Forstærket AaB-hold

xx.xx.1955

København

Stævnet-SK Austria Wien

2-2

 

14.05.1955

København

Alliancen-Botafogo FR

2-5

 

22.05.1955

København

Alliancen-Bologna FC

1-1

 

25.05.1955

København

Alliancen-Bologna FC

4-4

Afsked for John Hansen

30.05.1955

Aarhus

AGF-Bologna FC

2-4

 

12.06.1955

Aarhus

Provinsen-København

0-1

 

22.06.1955

Østfold

Oslo XI-KBU

0-2

 

24.06.1955

Oslo

Oslo XI-KBU

2-1

 

30.08.1955

København

Stævnet-CDNA

1-6

Hold fra Bulgarien

04.09.1955

Aarhus

JBU-KBU

1-4

 

21.09.1955

København

AGF-Stade de Reims

0-2

EC for Mesterhold – 1. runde

25.09.1955

Aarhus

AGF-Tottenham Hotspurs

3-4

Jubilæumskamp

11.10.1955

København

Stævnet-Skotland XI

0-4

Udvalg ligahold fra Skotland

26.10.1955

Reims

Stade De Reims-AGF

2-2

EC for Mesterhold – 1. runde

01.11.1955

København

KBU-JBU

4-3

 

06.11.1955

København

KBU-Oslo XI

2-2

 

09.11.1955

København

Alliancen-Røde Arme

1-2

Hold fra USSR

15.11.1955

København

Alliancen-Røde Arme

0-3

 

25.12.1955

Barcelona

FC Barcelona-KBU

6-2

EC for Messeby – 1. runde

28.12.1955

Frankfurt

Frankfurt XI-KBU

3-1

 

1956

Spillested

Hold

 

Status

05.04.1956

København

Stævnet-Green Croos

2-1

Hold fra Chile

19.04.1956

København

Alliancen-FK Radnicki Nis

2-1

Hold fra Jugoslavien

26.04.1956

København

KBU-FC Barcelona

2-0

EC for Messeby – 1. runde P

03.05.1956

København

Stævnet-Man. United

1-3

Det engelske mesterhold

03.05.1956

Esbjerg

Alliancen-Rampla Junior

0-5

Hold fra Uruguay P

07.05.1956

København

Alliancen-Rampla Junior FC

1-3

Hold fra Uruguay

06.05.1956

København

Stævnet-Man. United

0-6

Det engelske mesterhold

06.05.1956

Vejle

Vejle-Atletico Portogueso

4-3

Hold fra Brasilien

10.05.1956

København

Stævnet-Atletico Portogueso

1-1

Hold fra Brasilien

05.06.1956

København

Stævnet-CDNA

2-2

Bulgarsk hold

12.06.1956

Göteborg

Göteborg Alliancen-Stævnet

4-2

 

13.06.1956

København

Stævnet-Admira Wacker

3-1

Hold fra Østrig

17.06.1956

København

København-Provinsen

1-1

 

26.06.1956

København

DK-Sverige (proffer)

4-5

Professionelle spillere – 45.000

19.06.1956

Nykøbing F

LFBU-KBU

0-2

 

28.07.1956

Budapest

Ferencvarosi TC-AGF

 

P

02.09.1956

København

Stævnet/KBU-England

5-1

Det engelske amatørlandshold

11.09.1956

København

Stævnet-Göteborg Alliancen

1-3

Göteborg-Alliancen

19.09.1956

København

AGF-OGC Nice

1-1

EC for Mesterhold – forrunde

27.09.1956

Nice

OGC Nice-AGF

5-1

EC for Mesterhold – forrunde

1957

Spillested

Hold

 

Status

02.03.1957

London

Luton Town-AB

4-1

P

04.03.1957

Grimsby

Grimsby Town-AB

3-0

2. division P

06.03.1957

Coventry

Coventry City-AB

1-0

3. division P

02.05.1957

København

Stævnet-Preston North End

2-2

Ungt hold fra Stævnet

04.05.1957

Aalborg

AaB/Chang-EC Bahia

0-5

Brasiliansk hold

05.05.1957

København

Stævnet-Preston North End

1-3

 

05.05.1957

Aarhus

AGF-EC Bahia

3-3

 

08.05.1957

København

Alliancen-EC Bahia

4-5

 

14.05.1957

Vejle

Vejle-Preston North End

2-5

 

21.05.1957

København

Stævnet-Man. United

2-3

p

23.05.1957

København

Stævnet-Man. United

3-4

P

28.05.1957

København

Alliancen-EC Bahia

2-4

 

30.05.1957

Vejle

Vejle-EC Bahia

1-5

 

12.06.1957

Göteborg

Göteborg Alliancen-Stævnet

0-1

 

15.06.1957

København

Alliancen-Tjekkoslovakiet U

2-4

Ungdomslandshold

20.06.1957

København

Alliancen-Bologna FC

2-4

 

23.06.1957

Aarhus

Provinsen-København

2-1

 

23.06.1957

København

Alliancen-Bologna FC

3-2

 

27.06.1957

Odense

FBU-Tjekkoslovakiet

3-4

Ungdomslandshold

27.06.1957

Aalborg

AaB-Bologna FC

0-6

Udvalgt Aalborg-hold

02.07.1957

Esbjerg

EfB-Tjekkoslovakiet

3-2

Ungdomslandshold

03.07.1957

Rønne

BBU-KBU

2-3

 

03.07.1957

Helsingborg

Göteborg Alliancen-Stævnet

6-3

 

28.08.1957

Oslo

Oslo XI-KBU

4-3

 

01.09.1957

København

KBU-JBU

3-2

 

01.09.1957

Brande

Midtjylland XI-Alliancen

5-3

Udvalgt midtjysk hold

03.09.1957

København

Stævnet-Hapoel FC

2-0

Hold fra Israel

05.09.1957

København

Stævnet-Hapoel FC

3-1

 

11.09.1957

København

Stævnet-Göteborg Alliancen

4-1

 

xx.xx.1957

København

Stævnet-Djurgården IF

0-1

 

11.09.1957

Aarhus

AGF-Glenavon FC

0-0

EC for Mesterhold – 1. runde

25.09.1957

Lurgan

Glenavon FC-AGF

0-3

EC for Mesterhold – 1. runde

27.11.1957

Sevilla

Sevilla FC-AGF

4-0

EC for Mesterhold – 2. runde

04.12.1957

Aarhus

AGF-Sevilla FC

2-0

EC for Mesterhold – 2. runde

1958

Spillested

Hold

 

Status

xx.xx.1958

 

Israel-Stævnet

2-1

Rundtur i Israel

xx.xx.1958

 

Haifa XI-Stævnet

1-1

 

xx.xx.1958

 

Hapoel FC-Stævnet

0-7

 

xx.xx.1958

 

Beitar FC-Stævnet

0-0

 

xx.xx.1958

Ankara

Ankara XI-Stævnet

1-0

 

xx.xx.1958

Smyrna

Smyrna XI-Stævnet

2-1

 

xx.xx.1958

Istanbul

Istanbul XI-Stævnet

1-1

 

xx.xx.1958

Valetta

Malta-Stævnet

3-0

 

07.04.1958

Leytonstone

Leytonstone FC-HIK

 

P

06.05.1958

København

Alliancen-Beyoqlu SK

3-2

Hold fra Tyrkiet – 1. division

08.05.1958

Næstved

Alliancen-Beyoqlu SK

2-2

Forstærket med Næstved

13.05.1958

København

Alliancen-Zenit Leningrad

2-2

Hold fra Sovjetunionen

15.05.1958

København

Alliancen-Zenith Leningrad

0-1

 

15.05.1958

Frederiksh.

Udvalgt hold-Beyoqlu SK

1-3

 

20.05.1958

Esbjerg

EfB-Zenit Leningrad

2-3

 

22.05.1958

Aalborg

AaB-Zenit Leningrad

0-1

Forstærket med Chang

29.05.1958

Esbjerg

EfB-FK Dukla Prag

1-3

 

03.06.1958

København

Alliancen-FK Dukla Prag

0-3

 

05.06.1958

København

BK Frem-Hamborn

3-3

Vesttysk hold

17.06.1958

København

Alliancen-FC Wacker Wien

2-0

Mesterhold fra Østrig

20.06.1958

Vanløse

Alliancen-FC Wacker Wien

3-2

 

22.06.1958

København

København-Provinsen

1-5

 

22.06.1958

Næstved

Næstved/All.-Wacker Wien

1-2

 

23.06.1958

Esbjerg

EfB-Wacker Innsbruck

3-5

 

07.07.1958

København

DK-Sverige

2-1

Kamp for OL-holdene 1948

19.08.1958

Oslo

Oslo XI-KBU

2-6

 

26.08.1958

København

KB-Schalke 04

3-0

EC for Mesterhold – 1. runde

31.08.1958

Aarhus

JBU-KBU

2-4

 

09.09.1958

København

Stævnet-Göteborg Alliancen

2-3

Göteborg-Alliancen

16.09.1958

København

Alliancen-Bela Vista FC

2-1

Hold fra Brasilien

24.09.1958

Gelsenkirch.

Schalke 04-KB

5-2

EC for Mesterhold – 1. runde

01.10.1958

 

Schalke 04-KB

3-1

EC for Mesterhold – omkamp

08.10.1958

København

Stævnet-Alliancen

4-3

 

21.10.1958

København

KBU-JBU

4-2

 

07.12.1958

Berlin

Berlin XI-FBU

2-0

Trekantturnering med Beograd

1959

Spillested

Hold

 

Status

01.01.1959

København

AB-Zagi

3-3

Holland-jubilæumskamp

12.05.1959

København

Stævnet-Glasgow Rangers

0-4

 

14.05.1959

Vejle

VB-Glasgow Rangers FC

2-2

 

20.05.1959

København

Stævn./All.-Vasco da Gama

1-2

 

24.05.1959

København

Stævn./All.-Botafogo FR

2-1

 

09.06.1959

København

Stævnet-Alliancen

1-1

 

10.06.1959

Göteborg

IFK Göteborg-KB

1-1

Nordic Cup – 1. runde

14.06.1959

Aarhus

Provinsen-København

2-3

 

15.06.1959

København

Alliancen-Udinese Calcio

0-2

Venskabskamp P

16.06.1959

Vejle

Vejle BK-IFK Norrköbing

3-3

Nordic Cup – 1. runde

26.06.1959

Baku

FK Nefsani Baku-Alliancen

2-1

Rundtur i USSR- Georgien

29.06.1959

Tbilisi

Lokomotive Tbilisi-Alliancen

1-0

 

02.07.1959

Kutaisi

FC Torpedo Kutaisi

3-3

 

05.07.1959

Jerevan

Spartak Yerevan

1-0

 

28.07.1959

København

AB-Malmø FF

1-3

Nordic Cup – 1. runde

29.07.1959

Norrköbing

IFK Norrköbing-Vejle BK

6-0

Nordic Cup – 1. runde

30.07.1959

Frederiksb.

BK Frem-Hälsingborg IF

5-1

Nordic Cup – 1. runde

04.08.1959

Malmø

Malmø FF-AB

2-0

Nordic Cup – 1. runde

04.08.1959

København

Skovshoved IF-Djurgården

0-3

Nordic Cup – 1. runde P

05.08.1959

Hälsingborg

Hälsingborg IF-BK Frem

0-0

Nordic Cup – 1. runde

11.08.1959

København

Alliancen-Valencia CF

0-3

P

12.08.1959

København

KB-IFK Göteborg

3-2

Nordic Cup – 1. runde

30.08.1959

København

KBU-JBU

1-3

 

08.09.1959

Oslo

Oslo XI-KBU

1-5

 

08.09.1959

Stockholm

Djurgården-Skovshoved IF

5-1

Nordic Cup – 1. runde

17.09.1959

Odense

B1909-Norrköbing

2-5

Første lyskamp-jubi-kamp

30.09.1959

København

KBU-Chelsea FC

1-3

EC for Messeby – 1. runde

07.10.1959

København

Stævnet-Brasilien (A)

3-1

Med Lundberg og J. Hansen P

13.10.1959

Odense

FBU-KBU

2-2

 

20.10.1959

Stockholm

Djurgården IF-BK Frem

1-0

Nordic Cup – kvartfinale

21.10.1959

Odense

B1909-Wiener SK

0-3

EC for Mesterhold – 2. runde

04.11.1959

Wien

Wiener SK-B1909

2-2

EC for Mesterhold – 2. runde

04.11.1959

London

Chelsea FC-KBU

4-1

EC for Messeby – 1. runde

1960

Spillested

Hold

 

Status

28.02.1960

Leipzig

SG Rotation Leipzig-EfB

3-1

 

28.02.1960

Frederiksh.

Frederikshavn FS-Örgryte IF

2-2

 

30.03.1960

Ostrava

Tjekkoslovakiet-Alliancen

6-1

OL-landshold

31.03.1960

København

BK Frem-Malmø FF

2-0

Nordisk Cup – kvartfinale

xx.04.1960

Antwerpen

Royal Antwerpen FC-KB

0-1

 

18.04.1960

Antwerpen

Újpest Dózsa-KB

2-3

International turnering

10.05.1960

København

Stævnet/Alliancen-Brasilien

3-4

OL-landsholdet P

15.05.1960

Berlin

Berlin XI-KBU

2-0

Vestberlins Byhold

15.05.1960

Fredericia

JBU-BBU

6-2

 

17.05.1960

Stavanger

Viking Stavanger-EfB

0-4

 

19.05.1960

Rødovre

Rødovre XI-Alliancen

1-2

Velgørenhedskamp

31.05.1960

København

Alliancen-Cruzeiro EC

2-3

 

01.06.1960

København

KB-Djurgården IF

0-1

Nordisk Cup – kvartfinale

14.06.1960

København

BK-Frem-FC St. Pauli

3-2

 

15.06.1960

Odense

FBU-SBU

3-1

 

19.06.1960

Aarhus

JBU-KBU

6-3

 

19.06.1960

Nakskov

LFBU-FBU

1-4

 

22.06.1960

Lyngby

SBU-BBU

6-1

 

26.06.1960

København

København-Provinsen

3-2

 

28.06.1960

Esbjerg

JBU-FBU

2-4

 

28.06.1960

Malmø

Malmø FF-BK Frem

2-2

Nordisk Cup – kvartfinale

04.07.1960

Esbjerg

EfB-SG Rotation Leipzig

0-2

 

04.07.1960

Klaksvig

Klaksvig XI-SBU

1-3

 

04.08.1960

København

Stævnet-Inter Bratislava

1-1

Mester–benævnt Røde Stjerne

18.08.1960

København

Stævnet-CK Real Madrid

3-4

48.000 tilskuere P

21.09.1960

Aarhus

AGF-Legia Warszawa SA

3-0

EC for Mesterhold – 1. runde

21.09.1960

Manchester

England (U)-Vejle BK

5-1

VB som stedfort. For OL-hold P

27.09.1960

Odense

FBU-JBU

4-1

 

28.09.1960

Göteborg

Göteborg Alliancen-Stævnet

1-2

 

05.10.1960

Warszawa

Legia Warszawa SA-AGF

1-0

EC for Mesterhold – 1. runde

05.10.1960

Vejle

Vejle BK-FK Radnicki Nis

3-2

Jugoslavisk hold i lyskamp P

06.10.1960

København

Alliancen-FK Radnicki Nis

3-2

 

12.10.1960

København

Stævnet-Alliancen

3-7

Udtagelseskamp for KBU

18.10.1960

København

KBU-FBU

4-5

 

19.10.1960

Aarhus

AGF-Frederikstad FK

3-0

EC for Mesterhold – 2. runde

19.10.1960

København

KB-Basel XI

8-1

EC for Messeby – 1. runde P

26.10.1960

Oslo

Frederikstad FK-AGF

0-1

EC for Mesterhold – 2. runde

26.10.1960

Basel

Basel XI-KB

3-3

EC for Messeby – 1. runde

23.11.1960

København

KB-Birmingham City

4-4

EC for Messeby – 2. runde P

07.12.1960

Birmingham

Birmingham City-KB

5-0

EC for Messeby – 2. runde

xx.xx.1960

Roskilde

SBU-JBU

2-1

 

1961

Spillested

Hold

 

Status

26.02.1961

Aarhus

AGF-Malmø FF

3-3

Opvarmning til EC-kvartfinale

02.03.1961

Madrid

CK Real Madrid-AGF

2-0

Opvarmning til EC-kvartfinale

08.03.1961

Lissabon

SL Benfica-AGF

3-1

EC for mesterhold – kvartfinale

30.03.1961

Aarhus

AGF-SL Benfica

1-4

EC for Mesterhold – kvartfinale

10.04.1961

Brighton

Brighton Albion FC-BK Frem

3-1

P

25.04.1961

København

Stævnet-Bangu Atlético

2-2

Brasilien – 20.000 tilskuere

28.04.1961

Nykøbing

B1901-Bangu Atlético

1-5

Jubilæumskamp

03.05.1961

Vejle

Vejle BK-VfR Neumünster

2-2

Jubilæumskamp P

16.05.1961

København

Stævnet-Arsenal FC

0-1

P

18.05.1961

Vanløse

Brønshøj-Wrexham United

3-2

Jubilæumskamp

22.05.1961

Vejle

Vejle BK-Arsenal FC

0-3

Hildebrandt-debut

23.05.1961

Oslo

Oslo XI-KBU

1-5

 

01.06.1961

København

Alliancen-Gremio FB

0-3

Hold fra Brasilien

06.06.1961

Odense

FBU-JBU

1-2

Unionskamp

07.06.1961

Esbjerg

EfB-Gremio FC

2-0

P

11.06.1961

Odense

Provinsen-København

0-4

 

11.06.1961

København

BK Frem-CR Vasco da Gama

1-4

75 års jubilæumskamp P

13.06.1961

Esbjerg

Esbjerg fB-Borussia MG

?

Ingen oplysning om kampen

23.06.1961

Kiev

FC Dynamo Kiev-Alliancen

5-2

Alliancens Ruslandstur P

24.06.1961

Silkeborg

JBU-LFU

4-1

 

25.06.1961

Odense

FBU-BBU

6-2

 

26.06.1961

Rostov

Traktor Rostov-Alliancen

1-1

Alliancens Ruslandstur

29.06.1961

Leningrad

ZSS Leningrad-Alliancen

2-0

Alliancens Ruslandstur P

08.07.1961

Herning

Herning F.-Canto del Rio

 

Brasiliansk hold

01.08.1961

Vejle

Vejle BK-HJK Hajduk Split

5-1

OL-guldvindere fra 1960 P

04.08.1961

Helsinki

Helsinki XI-BK Frem

2-1

Nordisk Cup – semifinale

06.08.1961

Rønne

BBU-SBU

0-2

 

09.08.1961

Sunderland

Sunderland AFC-Odense XI

5-1

Kombi-hold OB og B1909

09.08.1961

Newcastle

Newcastle United-AGF

6-0

P

12.08.1961

København

KB-Dynamo Berlin

5-3

Tv-transmitteret

12.08.1961

Sunderland

Sunderland AFC-AGF

3-0

 

12.08.1961

Newcastle

Newcastle United-Odense XI

2-0

P

15.08.1961

København

Frem-Helsingfors-Alliancen

1-3

Semifinale i Nordisk Cup

24.08.1961

København

Stævnet-Hapoel FC

8-2

Mesterhold fra Israel

05.09.1961

København

Alliancen-Spartak Moskva

1-4

 

07.09.1961

Luxembourg

CA Spora Luxemb. -B1913

0-6

EC for Mesterhold – 1. runde

07.09.1961

København

Stævnet-NK Dinamo Zagreb

2-7

EC for Messeby – 1. runde

07.09.1961

Odense

OB-Spartak Moskva

4-3

 

12.09.1961

Vejle

Vejle BK-Spartak Moskva

0-8

 

12.09.1961

København

KBU-Vestberlin IX

1-2

 

13.09.1961

Odense

B1913-CA Spora Luxemb.

9-2

EC for Mesterhold – 1. runde

21.09.1961

København

Stævnet/Alliancen-Japan

3-1

3 mål af Jørn Rasmussen, Køge

27.09.1961

Vejle

JBU-FBU

2-3

 

04.10.1961

Zagreb

NK Dinamo Zagreb-Stævnet

2-2

EC for Messeby – 1. runde

10.10.1961

København

KBU-JBU

3-2

 

18.10.1961

Odense

B1913-CK Real Madrid

0-3

EC for Mesterhold – 2. runde P

25.10.1961

Madrid

CK Real Madrid-B1913

9-0

EC for Mesterhold – 2. runde

25.10.1961

Bremen

SV Werder Bremen-AGF

2-0

EC for Pokalvinder – 2. runde

01.11.1961

Aarhus

AGF-SV Werder Bremen

2-3

EC for Pokalvinder – 2. runde

13.12.1961

Madrid

Madrid XI-KB

3-2

Forstærket med Real Madrid

1962

Spillested

Hold

 

Status

05.03.1962

Swindon

Swindon City-Brønshøj BK

 

Teamsheet P

06.03.1962

Wrexham

Wrexham City-Brønshøj BK

 

P

07.03.1962

Vejle

Vejle BK-IFK Norrköbing

1-2

 

12.03.1962

Peterbor.

Peterborough United-B1909

 

P

14.03.1962

Plymouth

Plymouth Argyle-OB

 

P

17.04.1962

København

Alliancen-Gremio FB

2-3

 

26.04.1962

København

Alliancen-Bologna FC

2-2

 

29.04.1962

Frederiksh.

Frederikshavn-Bologna FC

1-4

1 mål af Harald Nielsen

29.04.1962

Odense

OB-Atalanta BC

1-4

75års jubilæum i OB P

29.04.1962

Rønne

BBU-JBU

0-4

 

01.05.1962

København

Stævnet-Atalanta BC

2-4

P

01.05.1962

Esbjerg

EfB-Bologna FC

0-5

 

03.05.1962

Vejle

Vejle BK-Ipswich Town FC

3-2

Engelske mestre

03.05.1962

Sakskøbing

Frem Sakskøb. -Atalanta BC

3-4

 

15.05.1962

København

Stævnet-Arsenal FC

1-1

 

16.05.1962

Næstved

SBU-FBU

1-4

SBU 60 år

24.05.1962

København

Stævnet-Burnley FC

3-5

Pokalfinalist – 5.400 tilskuere P

05.06.1962

København

København-Provinsen

1-3

P

12.06.1962

Århus

AGF-Esporte Clube Metropol

2-2

Hold fra Brasilien

19.06.1962

Randers

JBU-SBU

2-0

 

20.06.1962

Esbjerg

Esbjerg FB-Gremio FB

0-2

 

01.08.1962

Nykøbing

LFBU-BBU

6-1

 

04.08.1962

Kolding

Sydjysk All. -MVV Maastricht

4-4

 

04.08.1962

 

SBU-Island

4-0

 

21.08.1962

København

Stævnet-SL Benfica

4-5

21.000 tilskuere P

29.08.1962

Aarhus

JBU-FBU

3-3

 

04.09.1962

København

KBU-Oslo XI

4-0

 

05.09.1962

Linfield

Linfield FC-Esbjerg fB

1-2

EC for Mesterhold – 1. runde P

05.09.1962

Dudelange

Alliance Dudelange-B1909

1-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

18.09.1962

Odense

B1909-Alliance Dudelange

8-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

19.09.1962

Esbjerg

Esbjerg fB-Linfield FC

0-0

EC for Mesterhold – 1. runde P

19.09.1962

København

KBU-SBU

3-1

 

03.10.1962

Edinburgh

Hibernian FC-Stævnet

4-0

EC for Messeby – 1. runde

03.10.1962

Dublin

Drumcondra FC-Odense XI

4-1

EC for Messeby – 1. runde P

10.10.1962

Odense

FBU-LBU

1-4

 

10.10.1962

Torino

Torino FC-AGF

2-2

 

16.10.1962

Aalborg

JBU-KBU

0-6

 

17.10.1962

Odense

Odense XI-Drumcondra FC

4-2

EC for Messeby – 1. runde

23.10.1962

København

Stævnet-Hibernian FC

2-3

EC for Messeby – 1. runde

30.10.1962

Graz

Grazer AK-B1909

1-1

EC for Pokalvinder – 2. runde

07.11.1962

Vejle

Esbjerg fB-FK Dukla Praha

0-0

EC for Mesterhold – 2. runde

14.11.1962

Prag

FK Dukla Praha-Esbjerg fB

5-1

EC for Mesterhold – 2. runde

14.11.1962

Odense

B1909-Grazer AK

5-3

EC for Pokalvinder – 2. runde

1963

Spillested

Hold

 

Status

19.03.1963

Vejle

Vejle-IFK Norrköbing

2-1

 

21.03.1963

Nürnberg

FC Nürnberg-B1909

1-0

EC for Pokalvinder – kvartfinale

24.03.1963

Nürnberg

B1909-FC Nürnberg

0-6

EC for Pokalvinder – kvartfinale

30.04.1963

København

KBU-Bukarest XI

0-2

Optakt til OL-kamp

02.05.1963

Aalborg

AaB-Bukarest XI

2-1

 

08.05.1963

København

Alliancen-Bologna FC

1-2

41.200 tilskuere

10.05.1963

Aalborg

AaB-Bologna FC

1-5

19.000 tilskuere

10.05.1963

København

Stævnet-CR Flamengo

0-3

26.200 tilskuere P

18.05.1963

Nykøbing

LFBU-JBU

2-2

Dagen før Ungarn-DK

28.05.1963

Odense

B1913-Hälsingborg IF

2-2

50års jubilæum

05.06.1963

Køge

SBU-LFBU

6-2

 

11.06.1963

Aalborg

JBU-FBU

5-1

 

18.06.1963

Esbjerg

Provinsen-København

1-3

 

22.06.1963

Odense

FBU-BBU

6-3

 

01.07.1963

Rønne

BBU-SBU

0-7

 

07.07.1963

Næstved

SBU-Japan

5-3

Det japanske OL-hold

19.07.1963

Moskva

Moskva XI-B1903

1-0

Identisk med USSR-hold (OL) P

21.07.1963

Moskva

USSR (U23) -B1903

0-0

 

21.07.1963

Malmø

Malmø FF-AGF

2-2

 

24.07.1963

Tbilisi

Dynamo Tbilisi-B1903

2-2

 

24.07.1963

Landskrona

Skåne XI-Stævnet

1-5

 

28.07.1963

Nykøbing

B1901-Hudderfield Town

1-1

 

30.07.1963

Holbæk

Holbæk XI-Huddersfield T

2-8

 

03.08.1963

Vejle

Vejle BK-VfR Neumünster

2-0

 

05.08.1963

København

B1903-Dynamo Tbilisi

2-3

8.600 tilskuere

07.08.1963

Vejle

VB-Dynamo Tbilisi

1-2

 

13.08.1963

Esbjerg

EfB-Dynamo Tbilisi

2-2

 

03.09.1963

København

KBU-JBU

1-2

P

05.09.1963

Odense

FBU-SBU

3-3

2.100 tilskuere

15.09.1963

Rønne

BBU-KBU

0-2

KBU stillede med seriespillere

17.09.1963

København

Alliance-Eintracht Braunsch.

4-3

Fest med veteranfodbold P

24.09.1963

Odense

FBU-JBU

1-3

 

25.09.1963

Esbjerg

EfB-PSV Eindhoven

3-4

EC for Mesterhold – 1. runde

25.09.1963

København

Stævnet-Arsenal FC

1-7

EC for Messeby – 1. runde P

09.10.1963

Eindhoven

PSV Eindhoven-EfB

7-1

EC for Mesterhold – 1. runde

09.10.1963

Lyon

Olympique Lyon-B1913

3-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

16.10.1963

Odense

B1913-Olympique Lyon

1-3

EC for Pokalvinder – 1. runde

22.10.1963

London

Arsenal FC-Stævnet

2-3

EC for Messeby – 1. runde P

22.10.1963

London

Romford FC-Alliancen

3-2

Amatør-klub fra Østlondon P

22.10.1963

Aalborg

AaB-Kotka TP

6-1

Finsk 1. divisionshold

1964

Spillested

Hold

 

Status

26.01.1964

Kuwait City

Kuwait-KB

1-4

Alle 7 kampe er udførligt be-

 

Teheran

Shahine-KB

2-3