Kampprogrammer med Odense Boldklub i Europa Cup

1978-1990 Europa Cup

1991-1994 EC for Pokalvinder

1994-1995 UEFA Cup

1996-2002 UEFA Cup

2003 UEFA Cup

2006 UEFA Cup

2007 UEFA Cup

2009-2011 Europa League

2010 Europa League - gruppespil

2011 CL og Europa League

1978 InterToto Cup

1979 InterToto Cup

1981 InterToto Cup

1983 InterToto Cup

1984 InterToto Cup

1990-1994 InterToto Cup

1997-2001 InterToto Cup

2004 InterToto Cup

2006-2008 InterToto Cup

1962 Venskabskamp OB-Atalanta BC

1962 Venskabskamp OB-Atalanta BC

1976-1979 Venskabskampe

1987 Venskabskamp

Venskabskampe

Venskabskampe

2000 Testimonial Lars Høgh

Odense Boldklub har været en hyppig gæst i Europa Cup og neden for følger alle deres internationale kampprogrammer. 

De med grønt angivne kampprogrammer har jeg i min samling.    

Jeg efterlyser foto eller kopi af de programmer, der ikke er markeret.

Dato

2011/2012

CHAMPIONS LEAGUE

Hjem

Ude

27.07.2011

3. kval-runde

Panathinaikos FC, Grækenland (folder)

1-1

4-3

17.08.2011

4. kval-runde

Villareal CF, Spanien (A5-avistillæg)

1-0

0-3

 

2011/2012

EUROPA LEAGUE

 

 

29.09.2011

Gruppespil

Fulham FC, England (mini-folder)

0-2

2-2

20.10.2011


FC Twente Enschede, Holland (mini-folder)

1-4

2-3

01.12.2011


Wisla Krakow SA, Polen (mini-folder)

1-2

3-1

 

2010/2011

EUROPA LEAGUE

 

 

29.07.2010

3. kval-runde

HSK Zrinjski Mostar, Bosnien (mini-folder)

5-3

0-0

19.08.2010

1. runde

FC Motherwell, Skotland (mini-folder)

2-1

1-0

30.09.2010

Gruppespil

VFB Stuttgart (A5-avistillæg)

1-2

1–5

04.11.2010


BSC Young Boys (A5-avistillæg)

2-0

2-4

01.12.2010


Getafe CF, Spanien (A5-avistillæg)

1-1

1-2

 

2009/2010

EUROPA LEAGUE

 

 

06.08.2009

3. kval-runde

FK Rabotnicki, Makedonien (mini-folder)

3-0

4-3

24.08.2009

4. kval-runde

Genoa CFC, Italien (mini-folder)

1-1

1-3

 

2007/2008

UEFA-CUP

 

02.08.2007

1. kval-runde

St. Patrick’s Atlectic FC, Irland (A3)

5-0

0-0

30.08.2007

2. kval-runde

FC Dinamo Minsk, Hviderusland (A3)

4-0

1-1

04.10.2007

1. runde

AC Sparta Prag, Tjekkiet (FS-avistillæg)

0-0

0-0

 

2006/2007

UEFA-CUP

10.08.2006

2. kval-runde

Llanelli AFC, Wales (A3-folder)

1-0

5-1

28.09.2006

1. runde

Hertha BSC Berlin, Tyskland (A4-magasin)

1-0

2-2

19.10.2006

Gruppespil

Parma FC, Italien (A4-magasin)

1-2

 

02.11.2006

 

SC Heerenveen, Holland

 

2-0

23.11.2006


RC Lens, Frankrig (A4-magasin)

1-1

 

29.11.2006

 

CA Osasuna, Spanien

 

1-3

 

2003/2004

UEFA-CUP

 

14.08.2003

Kval-runde

FC TVMK Tallinn, Estland (A4-magasin)

1-1

3-0

24.09.2003

1. runde

FK Røde Stjerne, Serbien (A4-magasin)

2-2

3-4





Dato

2002/2003

UEFA-CUP

Hjem

Ude

29.08.2002

Kval-runde

MyPa 47, Finland (A4-magasin)

2–0

0-1

03.10.2002

1. runde

RC Celta Vigo, Spanien (A4-magasin)

1-0

0-2

 

1996/1997

UEFA-CUP

 

20.08.1996

2. kval-runde

Sliema Wanderers FC, Malta (A3)

7-1

2-0

10.09.1996

1. runde

Boavista FC, Portugal (A3)

2-3

2-1

 

1994/1995

UEFA-CUP

09.08.1995

Kval-runde

FC Flora Tallinn, Estland (A3)

3-0

3-0

27.09.1995

1. runde

Linfield FC, Nordirland (A3)

5-0

1-1

02.11.1995

2. runde

FC Kaiserslautern, Tyskland (A3)

0-0

1-1

22.11.1995

3. runde

Real Madrid CF, Spanien (A3)

2-3

2-0

14.03.1995

Kvartfinale

AC Parma, Italien (A3)

0-0

0-1

 

1993/1994

POKALVINDERE

 01.09.1993

Kval-runde

Publikum Celje, Slovenien

0-0

1-0

15.09.1993

1. runde

Arsenal FC, England (A4)

1-2

1-1

 

1991/1992

POKALVINDERE

03.09.1991

Forrunde

Galway United FC, Irland (A3)

4-0

3-0

18.09.1991

1. runde

FC Banik Ostrava, Czekoslovakiet (A3)

0-2

1-2

 

1990/1991

MESTERHOLD

18.09.1990

1. runde

Real Madrid CF, Spanien (A4)

1-4

0-6

 

1984/1985

UEFA-CUP

19.09.1984

1. runde

FC Spartak Moskva, Sovjetunionen (Rusland)

1-5

1-2

 

1983/1984 

MESTERHOLD

 

14.09.1983

1. runde

Liverpool FC, England (A3)

0-1

0-5

 

1978/1979

MESTERHOLD

 

 

13.09.1978

1. runde

PFC Lokomotiv Sofia, Bulgarien (A3)

2-2

1-2

 

1961/1962

MESTERHOLD

 

 

18.10.1961

1. runde

B1913-Real Madrid, Spanien (FS-folder, avis)

0-3



Dato

2008

INTERTOTO CUP

Hjem

Ude

13.07.2008

2. kval-runde

FC TPS Turku, Finland (A3-folder)

2-0

2-1

19.07.2008

3. kval-runde

Aston Villa FC, England (FS-avistillæg)

2-2

0-1

 

2006

INTERTOTO CUP

 

 

02.07.2006

Kval-runde

Shelbourne FC, Irland (A3-ark)

3-0

0-1

15.07.2006

Kval-runde

Hibernian FC, Skotland (A3)

1-0

1-2

Dato

2004

INTERTOTO CUP

Hjem

Ude

20.06.2004

Kval-runde

Ballymena United FC, Nordirl. (A4-folder)

0-0

7-0

03.07.2004

Kval-runde

Villareal CF, Spanien (A4-folder)

0-3

0-2

 

2001

INTERTOTO CUP

 

 

01.07.2001

Kval-runde

AIK Stockholm, Sverige (A4-folder)

2-2

0-2

 

1997

INTERTOTO CUP (nr. 5, 1 point, 6-10)

 

 

21.06.1997

Gruppe 6

Samsunspor, Tyrkiet

 

0-2

28.06.1997


KS Leiftur, Island (A3-folder)

3-4

 

06.07.1997

 

Hamburger SV, BRD

 

1-2

19.07.1997


FBK Kaunas, Litauen (A3-folder)

2-2

 

 

1995

INTERTOTO CUP (nr. 2. 9 point,  7-7)


24.06.1995

Gruppe 5

Bohemians FC, Irland

 

2-0

09.07.1995

 

HJK Helsinki, Finland

2-1

15.07.1995

 

FC Girodins de Bordeaux, Frankrig

 

0-4

23.07.1995

 

IFK Norrköbing, Sverige

3-2

29.07.1995

8-delsfinale

Bayer 04 Leverkusen, BRD

 

2-5

 

1994

INTERTOTO CUP (nr. 2, 4 point, 11-6)

 


16.07.1994

Gruppe 5

FC Sion, Schweiz (A3-folder)

7-0

30.07.1994

 

Békéscsaba 1912 Előre, Ungarn


3-1

23.07.1994

 

SG Dynamo Dresden, BRD (A3-folder)

0-2

02.07.1994

 

SK Rapid Wien, Østrig

 

1-3

 

1993

INTERTOTO CUP (nr. 2, 4 point,  9-7)

 

 

17.07.1993

Gruppe 4

Malmø FF, Sverige (A3-folder)

1-3

24.07.1993

 

KFC Bayer 05 Uerdingen, BRD

 

2-3

10.07.1993

 

FC Videoton, Ungarn

3-1

 

26.06.1993

 

FK Dunajska Streda, Slovakiet

 

3-0

 

1990

INTERTOTO CUP (nr. 1, 8 point, 12-6)

 

 

30.06.1990

Gruppe 11

Sportul Studentesc, Rumænien

2-2

2-2

18.07.1990


FC Pirin Blagoevgrad, Bulgarien (A3)

2-0

1-1

21.07.1990


NK Osijek, Jugoslavien (A3)

5-1

0-0

 

1988

INTERTOTO CUP (nr. 2, 7 point, 16-10)

 

 

29.06.1988

Gruppe 11

KFC Bayer 05 Uerdingen, BRD

1-1

0-1

16.07.1988

 

FC Magdeburg, DDR

5-2

1-3

25.06.1988

 

AZ Alkmaar, Holland

4-2

1-5

Dato

1986

INTERTOTO CUP (nr. 3, 6 point, 12-14)

Hjem

Ude

14.06.1986

Gruppe 9

Lech Poznan, Polen

1-5

1-1

21.06.1986

 

Linzer ASK, Østrig

2-2

1-2

28.06.1986

 

BFC Siofoki, Ungarn

5-4

2-0

 

1984

INTERTOTO CUP (nr. 2, 6 point, 6-6)

 

21.07.1984

Gruppe 4

Eintracht Braunschweig TS, BRD

1-1

0-0

28.07.1984

 

Royal Standard de Liege, Belgien (A3)

1-1

0-3

11.07.1984

 

Go Ahead Eagles Deventer, Holland

3-0

1-1

 

1983

INTERTOTO CUP (nr. 2, 7 point, 11-10)

 

 

16.07.1983

Gruppe 6

Bohemians Prag, Czekoslovakiet

2-2

1-2

30.07.1983

 

Viking FS Stavanger, Norge

0-3

3-2

02.07.1983

 

SC Eisenstadt, Østrig

2-1

3-0

 

1981

INTERTOTO CUP (nr. 2, 6 point, 10-9)

 

 

27.06.1981

Gruppe 4

Östers IF, Sverige (A3, 24 sider)

3-0

1-0

04.07.1981

 

SW Wacker Innsbruck, Østrig (A3)

1-1

3-3

01.08.1981

 

FK Budocnost Titograd, Jugoslavien (A3, 34 s.)

1-1

2-4

 

1979

INTERTOTO CUP (nr. 4, 3 point, 10-18)

 

 

04.08.1979

Gruppe 4

FC Bohemians Prag, Czekoslovakiet

0-2

1-4

30.06.1979

 

IFK Göteborg, Sverige

2-2

1-6

28.07.1979

 

FC Zürich, Schweiz

3-0

3-4

 

1978

INTERTOTO CUP (nr. 3, 2 point, 8-21)

 

 

24.06.1978

Gruppe 2

SK Slavia Prag, Czekoslovakiet

1-3

1-3

15.07.1978

 

FC Kaiserslautern, BRD

1-2

1-4

22.07.1978

 

FC Wacker Innsbruck, Østrig

4-1

0-3



Dato

Internationale venskabskampe

17.08.2016

OB-Liverpool FC (U21) (Horne Stadion)


31.05.2016

OB-Ubberud IF (Ubberud Stadion)


06.07.2013

OB-Udvalgt Als-hold (A3, 4 sider, Sønderborg Stadion)


22.06.2013

OB-Båring GF (A3, 16 sider, jubilæumskamp)


18.06.2013

OB-Humble Boldklub (A3, 20 sider, jubilæumskamp)


14.08.2012

OB-SV Werder Bremen, BRD (A3, 16 sider, arrangør Horne FS - festival)


22.07.2003

OB-Manchester City, UK (A4, 20 sider)


19.07.2003

OB-West Bromwich Albion, UK (A3, 4 sider)


17.07.2001

OB-Hamburger SV, BRD, (A3, 12 sider, Sønderborg Stadion)


17.07.2000

OB-Bolton Wanderes FC, UK (A3, 12 sider, Horne FS-festival)


21.07.1987

Hamburger SV – kun forside


29.05.1979

FBU-West Bromwich Albion, UK (A3, 32 sider, FBU 75 års jubilæum)

1-4

07.08.1979

FBU-FC Liverpool, UK

2-5

03.08.1977

OB-Leeds United, UK (A3, 20 sider, OB 90 års jubilæum)

1-4

27.08.1976

OB-Real Madrid CF, Spanien (A3, 16 sider)

4-5

05.08.1976

OB-Beerschot AC


29.04.1964

OB-Atalanta, Italien (FS, avispapir, 4 sider, OB 75års jubilæum)

1-4

05.06.1954

Odense Stævnet-Sao Christovao, Brasilien


Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

21.03 | 15:27

Hej Gene, tak for mail. Nej, jeg sælger ikke programmer.

...
21.03 | 15:04

Sælger du programmer

...
19.03 | 17:00

SØGES!!

Jeg søger fodboldbilletter, mest landsholdet men også alle andre kampe.

Er der nogen der har noget?

rasmus4700terkelsen (a) gmail.com

...
04.02 | 19:41

I hvilken kamp blev der råbt “bøssissat” af tilskuerne ?
Først var det min onkel der begyndte at sige “qaa, tassa paasisariaqalerpaat. Tage!”

...
Du kan lide denne side