Opslag, efterlysninger og notitser
Film, DVD og kampprogrammer

Mål – en film om landskampene i Idrætsparken 1978

Som led til Carlsbergs store øl-sponsorat til DBU, der trådte i kraft i 1978, udgav DBU og Carlsberg A/S en film om landskampene i 1978 i Københavns Idrætspark.

Filmen, hvis titel er Mål, varer godt en time. Den er optaget på 16 mm. film og blev udarbejdet til brug for sportsklubber og andre interesserede.

Producer og instruktør er Kenneth Madsen i samarbejde med Thomas Bergsøe A/S (reklamebureau) og Jeni Cole (producer). Filmens kommentator er John Idorn.

Omdrejningspunktet er de 3 EM-kvalifikationskampe mod Irland (3-3), England (3-4) og Bulgarien (2-2) samt venskabskampen mod Sverige (2-1). Indholdsmæssigt er den inspireret af de officielle FIFA-film om VM-slutrunderne, der indeholder mange detaljer fra kampene og går tættere på spillerne og omgivelserne end en almindelig TV-transmission. Der blev optaget fra mange kameravinkler.

Til filmen udarbejdede DBU og Carlsberg et lille hæfte med titlen Mål – en film om landskampene i Idrætsparken 1978. Billedematerialet i dette hæfte er stillet til rådighed af Alt om Sport.

Jeg har hæftet, men ikke filmen og ved ikke, om den på et tidspunkt er overført til VHS eller DVD. Carlsberg A/S har ikke filmen i sine arkiver.

Såfremt nogen ligger inden med filmen, vil jeg gerne høre om mulighederne for at få en kopi. Den er ikke til kommerciel brug og filmen vil ikke blive videreformidlet til andre eller vist på YouTube eller andre medier.

Kampprogrammer med Kolding Idrætsforening (KIF) 1978-1985

Gennem 60’erne og 70’erne spillede Kolding i 3. og 2. division. Klubben var en af de første til at indføre kontraktfodbold i 1978.

Den første sæson gav ikke den forventede oprykning fra 3. division, men i de følgende sæsoner rykkede klubben op og spillede 2 sæsoner 1981/1982 og 1982/1983 i 1. division.

Jeg er født og opvokset i Kolding og fulgte altid med klubben – enten på Kolding stadion eller ved hver mandag eftermiddag som noget af det første at læse kampreferaterne i Kolding Folkeblad. Mange af disse referater har jeg i øvrigt gemt.

KIF udgav kampprogrammer til hjemmekampene, som i starten blev uddelt og efterfølgende solgt på stadion.

De seneste års fusion i Kolding-området, først Kolding FC og nu Vejle Boldklub – Kolding, gør disse kampprogrammer til spændende samleklenodier.

Jeg kunne godt tænke mig at vise de gamle programmer på min hjemmeside www.kampprogrammer.dk sammen med historien om KIF, dengang klubben var i 1. division.

 

Træfly - stor samling udlånes eller sælges
Stor samling af træfly udlånes eller sælges til udstillingsformål

I de seneste 30 år har jeg samlet en stor samling af flyvemaskiner lavet af træ - mere end 80 forskellige flyvemaskiner.

Det er ikke egentlige modelfly, men stilistiske modeller, hovedsaglig dobbeltdækkere, som er erhvervet på rejser i udlandet, over internettet og i forskellige indbo- og møbelforretninger.

Jeg er nu indstillet på at afhænde eller udlåne samlingen til f.eks. et museum, en lufthavn, restaurant eller tilsvarende, hvor de flotte træfly kan indgå i indretningen og konceptet.

Ved køb aftales pris

Min flotte samling af træfly
Bokseprogrammer Mogens Palle-stævner

Jeg er også den heldig ejer af en stor samling af bokseprogrammer fra 1960-1990, som jeg har samlet med velvilling assistance fra Flemming Kristiansen i Odense.

I 60´erne og 70´erne var de professionelle boksekampe i KB-hallen et nationalt tilløbstykke, der havde stor interesse.

Boksepromotor Mogens Palle var ofte i stand til at arrangere internationale stævner med stærke danske bokseprofiler.


Fortegnelse over bokseprogrammer 1959-2013

01-03-1959 Egon Thomsen vs Michel Adamy also Lorents Sambleben vs. Jean Claude Jouaudin and Orla Dalby vs. Jean Leroux (kopi)

1960

07-02-1960 Chris Christensen vs. Hector Constance

02-06-1960 Chris Christensen vs. Sauveur Chiocca

06-10-1960 Chris Christensen vs. Ahmed Sebane

03-11-1960 Chris Christensen vs. Luis Folledo

01-12-1960 Chris Christensen vs. Andre Mauguin

26-12-1960 Chris Christensen vs. Andre Davier

1961

02-02-1961 Chr. Christensen vs. Ahmed Sebane

28-02-1961 Chr. Christensen vs. Luigi Furio

05-10-1961 Egon Thomsen vs. George Aldridge

02-11-1961 København Chr. Christensen vs. Harko Kokmeyer also Sandor Bonde vs. Tony van Eyck and Finn Jensen vs. Bas van Duivenbode and Carl Welschou vs. Valere Mahau (kopi)

30-11-1961 København Chr. Christensen vs. George Aldridge also Sander Bonde vs. Milow Bulat and Finn Jensen vs. Ali Arrane and Carl Welschou vs. Claude Meltior (kopi)

1962

01-01-1962 Chr. Christensen vs. Bob Cofie

08-02-1962 Chr. Christensen vs. John "Cowboy" McCormack

02-10-1962 Chr. Christensen vs. Leopold Potesil

09-11-1962 København Chr. Christensen vs. Wally Swift also Egon Thomsen vs. Leon Bodivin and Teddy Lassen vs. Noel Soctens and Finn Jensen vs. Kurt Ströer (kopi)

1963

03-02-1963 Chr. Christensen vs. Emile Griffith (WBC & WBA World Title)

29-03-1963 Bill Nielsen vs. Mariano Echevarria

04-10-1963 København Chr. Christensen vs. Stefan Redl also Carl Welschou vs. Lars Norling and Teddy Lassen vs. Joe Buck and Bo Högberg vs. Billy De Priest (kopi)

01-11-1963 Teddy Lassen vs. Hans-Peter Schmitz

22-11-1963 København Chr. Christensen vs. Tony Smith also Teddy Lassen vs. Pierre Beaudemont and Carl Welschou vs. Poul Krauss and Rene Trøjberg vs. Jean Hodan (arr. Jørgen Johansen) (kopi)

05-12-1963 Sander Bonde vs Teddy Lassen

1964

01-01-1964 i KB-Hallen: Chr. Christensen vs. Mauri Backmann also Teddy Lassen vs. Olli Mäki and Carl Welschou vs. Jose Peyre and Rene Trøjberg vs. Addy Müller (arr. Jørgen Johansen)

05-01-1964 Sander Bonde vs. Mohammed Laroussi

07-02-1964 Finn Jensen vs. Ray Patterson

27-02-1964 i KB-Hallen: Chr. Christensen vs. Fortunato Manca also Egon Thomsen vs. Eugen Musenbock and Teddy Lassen vs. Ernesto Martinsen and Carl Welschou vs. Giancarlo Bacchini and Rene Trøjberg vs. Marcelo Santucci (arr. Jørgen Johansen)

09-04-1964 Rene Trøjberg vs. Leif Schmücker

02-07-1964 i Københavns Forum: Chr Christensen vs.Laszlo Papp (European Title) also Egon Thomsen vs. Teddy Schall and Rene Trøjberg vs. Lothar Kremer and John Christensen (debut) vs. Siegfried Ackers (arr. Jørgen Johansen)

10-09-1964 Rene Trøjberg vs. Robert De Martino

01-10-1964 Chr. Christensen vs. Klaus Klein

05-11-1964 i KB-Hallen: Love Allotey vs. Boualem Belouard also Tom Bogs (debut) vs. Daniel Brotin, Børge Krogh (debut) vs. Christian Lefevre, Rene Trøjbjerg vs. Issa Baschier, Leif Schmücker vs. David Mossieu and Erik Jørgensen vs. Jeseph Vingerder (arr. Mogens Palle)

04-12-1964 Love Allotou vs. Antonio Ferreira also Børge Krogh vs. Antonie Medda and Tom Bogs vs. Fernand Vanderbeken

1965

01-01-1965 i KB-Hallen: Love Allotey vs. Lino Mastellaro also Børge Krogh vs. Jackie Chiche and Tom Bogs vs. Jean Demarais and Leif Schmücker vs. Eddie Ben Ramane and Teddy Lassen vs. Lucien Moreau (arr. Mogens Palle)

17-01-1965 Love Allotey vs. José Bisbal also Børge Krogh vs. Pedro Gomez Acebo and Tom Bogs vs. Charley Kassem

04-02-1965 Christian Christensen vs. Ray Phillippe also Love Allotey vs. Mario Sitri and Tom Bogs vs. Gennaro Esposito and Børge Krogh vs. Emilio Riccetti

12-03-1965 i KB-Hallen: Chr. Christensen vs. Bruno Visintin (European Title) also Love Allotoy vs. Karl Furcht and Tom bogs vs. Manfred Hass and Børge Krogh vs. K.O. Curley and Leif Schmücker vs. Werner Schölch (arr. Mogens Palle)

25-03-1965 Egon Thomsen vs. Willy Niederau also Erik Jørgensen vs. Horst Borzoskowski and Carl Welschou vs. Kurt Ströer and Teddy Lassen vs. Hans-Peter Schultz

29-04-1965 i KB-Hallen: Love Allotey vs. Ameur Lamine also Bob Allotey vs. Michel Lamora, Børge Krogh vs. Pierre Tirlo and Tom Bogs vs. Roger van Laere  and Leif Schmücker vs. Robert Brysse (arr. Mogens Palle)

17-06-1965 i KB-Hallen: Love Allotey vs. Don Johnson also Børge Krogh vs. Karl Furcht, Bob Allotey vs. Risto Luukkonen and Tom Bogs vs. Marcel Pinault and Preben Rasmussen (debut) vs. Roger Malezieux (arr. Mogens Palle)

15- 08-1965 i Aalborg Stadion: Børge Krogh vs. Aldo Pravisani also Tom Bogs vs. Dino Tarocco, Leif Schmücker vs. Enrico Somoni, Erik Jørgensen vs. Arnaldo Patelli and John Christensen vs. Luigi Baseotto (arr. Mogens Palle)

07-10-1965 i KB-Hallen: Børge Krogh vs. Tei Dovie also Egon Thomsen vs. Ray Philippe and Tom Bogs vs. Jean Kowal and Leif Schmücker vs. Mario Landolfi (arr. Mogens Palle)

04-11-1965 Børge Krogh vs. Francesco Caruso also Egon Thomsen vs. Mario Oggiano and Tom Bogs vs. Walter Beltramini,

02-12-1965 i KB-Hallen: Børge Krogh vs. Daniel Denoux also Toms Bogs vs. Rene Brunet Teddy Lassen vs. Pierre Tirlo and Preben Rasmussen vs. Robert Di Martino (arr. Mogens Palle)

1966

01-01-1966 i KB-Hallen: Bo Högberg vs. Bruno Visintin (European Title) also Børge Krogh vs. Roger Younsi and Tom Bogs vs. Jose Fiordelmondo and Egon Thomsen vs. Yolande Leveque and Preben Rasmussen vs. Georges Regnier

03-02-1966 Børge Krogh vs. Leon Zadourian also Tom Bogs vs. Jan de Voss and Egon Thomsen vs. Michel Diouf

03-03-1966 Tom Bogs vs. Nat Jacobs also Børge Krogh vs Al Rocca and Preben Rasmussen vs. Boualem Belouard

14-04-1966 i KB-Hallen: Børge Krogh vs. Boualem Belouard also Tom Bogs vs. Mahmout le Noir, Egon Thomsen vs. Jean Tshikuna and Preben Rasmussen vs. Roger Malezieus

09-06-1966 Børge Krogh vs. Don Johnson also Tom Bogs vs. Daniel Leullier and Preben Rasmussen vs. Daniel Vasseur

08-09-1966 Børge Krogh vs. Lope de Pablo also Tom Bogs vs. Jim Swords and Preben Rasmussen vs. Antonio Coria

06-10-1966 Børge Krogh vs. Jean Claude Corroyez also Tom Bogs vs. Al Sharpe and Preben Rasmussen vs. Günter Backers

03-11-1966 Børge Krogh vs. Maurice Tavant (European Title) also Tom Bogs vs. Abder Ben Lachemi and Preben Rasmussen vs. Jean Brucellari

08-12-1966 i KB-Hallen: Børge Krogh vs. Ray Ate also Tom Bogs vs. Fabio Bettini and Preben Rasmussen vs. Achille Fortuna and Leif Schmücker vs. Angelo Neroni

1967

01-01-1967 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Pierre Minier also Børge Krogh vs. Fernand Nollet and Preben Rasmussen vs. Karl Furcht and Leif Schmücker vs. Dramane Quedrago

02-02-1967 Tom Bogs vs. Ernest Burford also Børge Krogh vs. Roy Ate

02-03-1967 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Nat Jacobs also Børge Krogh vs. Al Rocca and Preben Rasmussen vs. Boualem Belouard and Hans Jørgen Jacobsen vs. Gerd Engelbrecht

06-04-1967 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Harry Scott also Børge Krogh vs. Jacques Kancellary and Preben Rasmussen vs. Leon Zadourian, Hans Jørgen Jacobsen vs. Louis Croes and Leif Schmücker vs. Joe Hurricane

0 4-05-1967 i Fyns Forum: Tom Bogs vs. Fabio Bettini also Børge Krogh vs. Luigi Braccini, Preben Rasmussen vs. Jean Claude Corroyez and Hans Jørgen Jacobsen vs. Giancarlo Bacchini

0 1-06-1967 i Københavns Forum: Børge Krogh vs. Enrico Barlatti also Tom Bogs vs. Gomeo Brennan, Bo Högberg vs. Oscar Miranda, Hans Jørgen Jacobsen vs. Benito Penna and Preben Rasmussen vs. Guiseppe Amante

07-09-1967 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Pascal Di Benedetto also Børge Krogh vs. Franco Brondi, Hans Jørgen Jacobsen vs. Dave Ould, Preben Rasmussen vs. Paolo Calamati and Tom Jensen (debut) vs. Günther Kober

05-10-1967 i KB-Hallen: Børge Krogh vs. Angel Robinson Garcia also Tom Bogs vs. Joe Nwansi and Preben Rasmussen vs. Luigi Farina and Preben Rasmussen vs. Luigi Farina and Hans Jørgen Jacobsen vs. Pietro Besi

07-12-1967 i KB-Hallen: Børge Krogh vs. Jack Sylveer also Tom Bogs vs. Pascal Di Benedetto and Preben Rasmussen vs. Leif Schmücker and Hans Jørgen Jacobsen vs. Lion Ven

1968

04-01-1968 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Henry Aldrich also Børge Krogh vs. Vincenzo Pitardi and Preben Rasmussen vs. Vicente Piras and Hans Jørgen Jacobsen vs. Ermanno Festorazzi

08-02-1968 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Yolande Leveque also Børge Krogh vs. Fernand Tavarez and Preben Rasmussen vs. Billy Yussuf and Hans Jørgen Jacobsen vs. Mario Miranda

07-03-1968 Tom Bogs vs. Doug "Dub" Huntley also Børge Krogh vs. René Rourre and Preben Rasmussen vs. Olli Mäki,

04-04-1968 i KB-Halen: Tom Bogs vs. Charlie Austin also Børge Krogh vs. Olli Mäki and Preben Rasmussen vs. Joe Africa and Hans Jørgen Jacobsen vs. Francois Deschamps

03-05-1968 i KB-Hallen: Børge Krogh vs. Jim Spike McCormack also Tom Bogs vs. Klaus Stockmann and Preben Rasmussen vs. Tore Magnussen and Hans Jørgen Jacobsen vs. Lloyd Walford

13-06-1968 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Wally Swift also Børge Krogh vs. Joe Tetteh, Preben Rasmussen vs. Mickey Laud and Hans Jørgen Jacobsen vs. Rudolph Vaughan

12-09-1968 i Københavns Idrætspark Tom Bogs vs. Lothar Stengel (European title) also Børge Krogh vs. Serafino Lucherini and Preben Rasmussen vs. Jim Spike McCormack and Hans Jørgen Rasmussen vs. Rudolph Vaughan

03-10-1968 Tom Bogs vs. Bernard Quellier also Hans Jørgen Jakobsen vs. Ulric Regis and Børge Krogh vs. Leonard Tavarez and Tom Jensen vs. Hans Joachim Trautwein and Preben Rasmussen vs. André Lhomme

14-11-1968 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Jose Gonzalez also Børge Krogh vs. Ameur Lamine and Preben Rasmussen vs. Daniel Brunet

1969

02-01-1969 i KB-Hallen: Børge Krogh vs. Eddie Perkins also Pedro Carrasco vs. Luis Penteado and Hans Jørgen Jacobsen vs. Burghard Lembke and Tom Jensen vs. Hans Meller

28- 01-1969 i Københavns Forum: Tom Bogs vs. Piero Del Papa (European title) also Børge Krogh vs. Henri Nesi and Preben Rasmussen vs. Michel Danjou and Hans Jørgen Jacobsen vs. Ulric Regis

06-03-1969 Tom Bogs vs. Antonio Oscar Aguilar also Tom Jensen vs. Harry Scott and Børge Krogh vs. Klaus Jacoby and Hans Jørgen Jakobsen vs. Vitorio Verrengia and Preben Rasmussen vs. Peter Quinn

10-04-1969 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Les McAteer also Børge Krogh vs. Maurice Cullen, Hans Jørgen Jacobsen vs. Bunny Johnson, Tom Jensen vs. Don McMillan and Jørgen Hansen (debut) vs. Daniel Vedani

05-06-1969 Børge Krogh vs. Maurice Tavant also Tom Jensen vs. Daniel Leullier and Hans Jørgen Jakobsen vs. Billy Whynter and Jørgen Hansen vs. Areski Galou

11-09-1969 i Københavns Idrætspark: Tom Bogs vs. Carlos Duran (European title) also Børge Krogh vs. Love Allotey and Jørgen Hansen vs. Lakdor Boulaiche, Hans Jørgen Jacobsen vs. Charlie White, Tom Jensen vs. Dick Duffy and Christian Larsen (debut) vs. Moses Adigun  

06-11-1969 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. John McCormack also Børge Krogh vs. Peter Quinn, Tom Jensen vs. Don McMillan and Jørgen Hansen vs. Gerard Hedin

07-12-1969 i Vejlby-Risskov Hallen: Tom Bogs vs. Luigi Partuno (European title) also Børge Krogh vs. Vic Andreetti and Jørgen Hansen vs. Giovanni Murgia

1970

12-02-1970 i Gladsaxe Skøjtehal: Tom Bogs vs. Don Fullmer also Børge Krogh vs. Giancarlo Gulino, Tom Jensen vs. Werner Mundt, Hans Jørgen Jacobsen vs. Giancarlo Bacchini, Jørgen Hansen vs. Mohamed Taif and Christian Larsen vs. Mario Coiro

02-04-1970 i Vejlby-Risskov Hallen: Tom Bogs vs Les McAteer (European title) also Børge Krogh vs. Pat McCormack, Tom Jensen vs. Brendan Ingle, Jørgen Hansen vs. Bobby Arthur and Christian Larsen vs. King Marshall

04-06-1970 i Valby Idrætspark: Tom Bogs vs. Emile Griffith (World title eliminator) also Børge Krogh vs. Willi Quatour, Tom Jensen vs. Nat Jacobs, Jørgen Hansen vs. Barry Calderwood, Hans Jørgen Jacobsen vs. Roy Enifer and Christian Larsen vs. Hans Joachim Trautwein

27-08-1970 i Valby Idrætspark: Tom Bogs vs. Chris Finnegan (European title) also Børge Krogh vs. Rene Roque (European title) Tom Jensen vs. Clive Cook Jørgen Hansen vs. Roy Francis and Christian Larsen vs. Chris Jobson

08-10-1970 i KB-Hallen: Børge Krogh vs. Pat McCormack also Tom Jensen vs. Harry Scott, Jørgen Hansen vs. Gus Farrell and Christian Larsen vs. Dieter Klay

1971

24-01-1971 Tom Bogs vs. Lloyd Duncan also Jørgen Hansen vs. Guy Vercoutter and Tom Jensen vs. Herbert Wick

11-02-1971 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Don Fullmer also Børge Krogh vs. Willie Reilly, Jørgen Hansen vs. Bernie Terrell and Christian Larsen vs. Chris Jobson

22-04-1971 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Art Hernandez also Børge Krogh vs. Pietro Ceru and Jørgen Hansen vs. Romualdo D'Alo

01-07-1971 Tom Bogs vs. Juarez de Lima also Jørgen Hansen vs. Des Rea and Tom Jensen vs. Hans Dieter Schwartz

02-09-1971 Tom Bogs vs. Domenico Tiberia also Jørgen Hansen vs. Johnny Cooke and Christian Larsen vs. Dick Duffy and Tom Jensen vs. Anton Schnedl

16-09-1971 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Jose Chirino also Jørgen Hansen vs. Jesus Gonzales Dopico, Tom Jensen vs. Wilhelm Janco and Christian Larsen vs. Clive Cook and Ralf Jensen vs. Kilani Ramdani

21-10-1971 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Bunny Sterling also Jørgen Hansen vs. Yvon Mariolle, Tom Jensen vs. Jean Josselin, Ralf Jensen vs. Luigi Patruno, Christian Larsen vs. Prince Duko and Erkki Meronen (debut) vs. Georges Perrot

21-11-1971 Jørgen Hansen vs. Dave Wyatt also Christian Larsen vs. Francisco Panos and Ralf Jensen vs. Mohamed Sahib

1972

27-01-1972 i Københavns Forum: Tom Bogs vs. Juarez De Lima also Jørgen Hansen vs. Martin Figueroa and Tom Jensen vs. Jean Josselin

02-03-1972 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Roy Dale also Jørgen Hansen vs. Ricky Porter and Tom Jensen vs. Domenico Tiberia

13- 04-1972 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Mike Pusateri also Jørgen Hansen vs. Rainer Müller, Tom Jensen vs. Les McAteer, Christian Larsen vs. Albert Menduni and Erkki Meronen vs. Jacques Mamane

22-06-1972 i Københavns Forum: Jørgen Hansen vs. Roger Menetrey (European title) also Tom Bogs vs. Matt Donovan, Christian Larsen vs. Ricky Porter and Tom Jensen vs. Dramane Quedraogo

19-08-1972 i Københavns Idrætspark: Carlos Monzon vs. Tom Bogs (Undisputed World title) also Jørgen Hansen vs. Johnny White, Tom Jensen vs. Elio Calcabrini, Christian Larsen vs. Mario Belsole and Erkki Meronen vs. Paolo Russo

19-11-1972 i Vejlby-Risskov Hallen: Jørgen Hansen vs. Eddie Blay also Tom Bogs vs. Carlos Marks and Tom Jensen vs. Dante Lazzari

07-12-1972 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Luis Vinales also Jørgen Hansen vs. Pat McCormack, Christian Larsen vs. Ruben Arocha and Erkki Meronen vs. Tony Cunningham

1973

18-01-1973 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Fabio Bettini (European title) also Jørgen Hansen vs. Pat McCormack and Tom Jensen vs. Pascal Di Benedetto

08-03-1973 i KB-Hallen: Tom Jensen vs. Fabio Bettini also Jørgen Hansen vs. Pat McCormack, Christian Larsen vs. Michel Chapier, Erkki Meronen vs. Jean Pierre Younsi and Kristian Høydahl vs. Ahmed Sareh

10-05-1973 i Brøndby-Hallen: Tom Bogs vs. Mike Quarry also Jørgen Hansen vs. Everaldo Costa Azevedo, Christian Larsen vs. Eddie Blay, Tom Jensen vs. Nicola Menchi and Erkki Meronen vs. Romualdo D'Alo

14-06-1973 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Vicente Rondon also Jørgen Hansen vs. Eddie Blay, Tom Jensen vs. Mario Almanzo, Christian Larsen vs. Giovanni Stella and Erkki Meronen vs. Carlo Sambusiti

06-09-1973 i Brøndby-Hallen: Jørgen Hansen vs. Everaldo Costa Azevedo also Tom Bogs vs. Rafael Guiterrez, Erkki Meronen vs. Johnny White, Christian Larsen vs. Armando Petronelli and Poul Knudsen (debut) vs. Mario Coiro

04-10-1973 i Randers-Hallen: Tom Bogs vs. Johnny Frankham also Tom Jensen vs. Renzo Grespan, Svein-Erik Paulsen vs. Thomas Matthews, Erkki Meronen vs. Bruno Meggiolaro and Poul Knudsen vs. Gabriele Lazzari

01-11-1973 i KB-Hallen: Bruno Arcari vs. Jørgen Hansen (WBC World title) also Tom Bogs vs. Roy John, Tom Jensen vs. Johnny Frankham, Poul Knudsen vs. Brendan Ingle and Erkki Meronen vs. Mickey Laud

06-12-1973 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Eddie Jones also Ken Buchanan vs. Miguel Araujo, Erkki Meronen vs. Pat McCormack, Poul Knudsen vs. Werner Mundt and Lauritz Jensen vs. Lorenzo Nardiello

1974

17-01-1974 i Randers-Hallen: Tom Bogs vs Mario Almanzo also Jørgen Hansen vs Pietro Ceru, Svein Erik Paulsen vs Ugo Poli, Poul Knudsen vs Roberto Bisotti, Tom Jensen vs Dino Tarocco and Lauritz Jensen vs Carmine Mattino

07-02-1974 i KB-Hallen: Ken Buchanan vs. Jose Peterson also Tom Bogs vs. Eddie Owens, Poul Knudsen vs. Gianni Capasso, Erkki Meronen vs. Mi Whan Ki and Tom Jensen vs. Adolfo Cardozo

14-03-1974 Tom Jensen vs. Bunny Sterling also Jørgen Hansen vs. Kurt Hombach and Poul Knudsen vs. Sauro Soprani

04-04-1974 i KB-Hallen: Poul Knudsen vs. Bunny Sterling also Ken Buchanan vs. Joe Tetteh, Jørgen Hansen vs. Mickey Flynn and Svein-Erik Paulsen vs. Tommy Wright

29-05-1974 i Brøndby-Hallen: Joe Bugner vs. Mario Baruzzi (European title) also Tom Bogs vs. Bunny Sterling, Svein Erik Paulsen vs. Tommy Wright and Tom Jensen vs. Johnny Frankham

12-09-1974 Tom Bogs vs. Klaus-Peter Tombers also Laurits Jensen vs. Pat McCormack and Tom Jensen vs. Danny Fontillio and Poul Knudsen vs. Charlie Small

10-10-1974 i KB-Hallen: Poul Knudsen vs. Juarez De Lima also Tom Bogs vs. John Griffin, Jørgen Hansen vs. Jom Montaque and Lauritz Jensen vs. Kevin White

21-11-1974 i KB-Hallen: Tom Bogs vs. Tom Bethea also Ken Buchanan vs. Winston Noel, Jørgen Hansen vs. Bruno Freschi and Poul Knudsen vs. Denny Moyer

1975

15-02-1975 Poul Knudsen vs. Cubby "Top Cat" Jackson, USA also Jørgen Hansen vs. Jürgen Voss and Tom Jensen vs. Lother Stengel and Laurits Jensen vs. Francis Vermandere

06-05-1975 Jørgen Hansen vs. Jimmy Carter also Poul Knudsen vs. Larry Paul and Laurits Jensen vs. Wolfgang Gans

1976

08-04-1976 i Københavns Forum: Victor Galindez vs. Jessie Burnett also Poul Knudsen vs. Wolfgang Gans, Jørgen Hansen vs. Mickey Flynn, Per Müllertz vs. John Lane and Ayub Kalule (debut) vs. Kurt Hombach

03-06-1976 i Idrætshuset i København: Jessie Burnett vs. Willie Taylor also Jørgen Hansen vs. Pat Thomas, Poul Knudsen vs. Carl Speare, Ayub Kalule vs. Wayne Bennett and Per Müllertz vs. Mickey Lock

09-10-1976 i Københavns Forum: John Conteh vs. Alvaro Lopez (WBC World title) also Poul Knudsen vs. Elio Calcabrini, Jørgen Hansen vs. Tiger Quaye, Ayub Kalule vs. Trevor Francis, Hans Henrik Palm (debut) vs. Tommy Wright and Per Müllertz vs. Peter Scheibner

19-11-1976 i Randers-Hallen: Poul Knudsen vs. Germano Valsecchi (European title) also Jørgen Hansen vs. Luciano De Luca, Ayub Kalule vs. Gualberto Fernandez and Hans Henrik Palm vs. Rocco Frasca

09-12-1976 i Idrætshuset i København: Ayub Kalule vs. Larry Paul also Jørgen Hansen vs. Augusto Lauri, Erkki Meronen vs. Abdul Ali Kaja, Hans Henrik Palm vs. Santino Reali and Per Müllertz vs. Mariano Salamone

1977

20-01-1977 i Idrætshuset: Ayub Kalule vs. Damiano Lassandro also Jørgen Hansen vs. Frank Albertus and Hans Henrik Palm vs. Ethem Özakalin

24- 02-77 i Idrætshuset: Ayub Kalule vs. Mimoun Mohatar also Jørgen Hansen vs. Mehmet Cakal, Erkki Meronen vs. Dick Eklund and Hans Henrik Palm vs. Lothar Abend

31-03-1977 i Idrætshuset: Ayub Kalule vs. Aldo Olivares also Mustafa Wasajja (debut) vs Juan Hidalgo, Jørgen Hansen vs. Jose Diogos and Hans Henrik Palm vs. Gitano Jiminez

28-04-1977 i Idrætshuset: Ayub Kalule vs. Jose Luis Duran also Mustafa Wasajja vs. Giancarlo Mezzadra, Erkki Meronen vs. Efisio Pinna and Jørgen Hansen vs. Nicola Sassanelli

02-06-1977 i Randers-Hallen: Ayub Kalule vs. Elisha O'Bed also Jørgen Hansen vs. Marco Scano (European title) and Mustafa Wasajja vs. Avenamar Peralta

08-09-1977 i Idrætshuset: Ayub Kalule vs. Rudy Robles also Mustafa Wasajja vs. Garfield McEwan and Jørgen Hansen vs. Tony Hudson and Erkki Meronen vs. Mickey Ryce

06-10-1977 i Idrætshuset: Ayub Kalule vs. Alvin Anderson also Mustafa Wasajja vs. Rab Affleck and Erkki Meronen vs. Herbie McLean and Jørgen Hansen

03-11-1977 i Randers-Hallen: Ayub Kalule vs. Miguel Angel Castellini also Mustafa Wasajja vs. Bunny Sterling, Jørgen Hansen vs. Steve Angell and Erkki Meronen vs. Clinton McKenzie

08-12-1977 i Idrætshuset: Ayub Kalule vs. Ralph Palladin also Mustafa Wasajja vs. Tom Bethea and Jørgen Hansen vs. Paolo Zanusso

1978

05-01-1978 i Randers-Hallen: Ayub Kalule vs. Bonifacio Avila also Mustafa Wasajja vs. Roy John, Jørgen Hansen vs. Johnny Pincham and Hans Henrik Palm vs. Tommy Dunn

09-02-1978 i Idrætshuset: Mustafa Wasajja vs. Bob Foster also Ayub Kalule vs. Jose Hernandez, Jørgen Hansen vs. Mike Everett and Erkki Meronen vs. Johnny Pincham 

02-03-1978 i Vejle-Hallen: Ayub Kalule vs. Johnny Baldwin also Mustafa Wasajja vs. Ernie Barr and Hans Henrik Palm vs. Martyn Galeozzie

16-03-1978 i Idrætshuset: Ayub Kalule vs. Tsomutu Hagusa also Mustafa Wasajja vs. Robert Amory, Hans Henrik Palm vs. Manuel Velazquez and Per Müllertz vs. Roy Gumbs

27-04-1978 i Randers-Hallen: Jørgen Hansen vs. Alain Marion (European title) also Ayub Kalule vs. Idrissa Konate and Mustafa Wasajja vs. Victor Attivor

25-05-1978 i Brøndby-Hallen: Ayub Kalule vs. Alipate Korovou (Commonwealth title) also Mustafa Wasajja vs. Jessie Burnett, Hans Henrik Palm vs. Ricardo Arredondo and Jørgen Hansen vs. Giancarlo Barabotti

10-08-1978 i Glyngøre-Hallen: Ayub Kalule vs. Milton Owens also Hans Henrik Palm vs. Tony Martey

14-09-1978 i Randers-Hallen: Ayub Kalule vs. Reggie Forde (Commonwealth title) also Jørgen Hansen vs. Eddie Marcelle and Hans Henrik Palm vs. Terry Petersen

09-11-1978 i Brøndby-Hallen: Ayub Kalule vs. Ray Seales also Jørgen Hansen vs. Johnny Copeland, Hans Henrik Palm vs. Billy Waith and Joseph Nsubuga vs. Mike Everett 

07-12-1978 i Idrætshuset: Ayub Kalule vs. Kevin Finnegan also Jørgen Hansen vs. Vittorio Conte, Hans Henrik Palm vs. Horace McKenzie and Joseph Nbusuga vs. Remo Costa

1979

15-02-1979 i Randers-Hallen: Ayub Kalule vs. Joo Ho also Mustafa Wasajja vs. Bunny Johnson, Hans Henrik Palm vs. Joey Singleton and Jørgen Hansen vs. Billy Waith

15-03-1979 i Brøndby-Hallen: Ayub Kalule vs. Monty Betham also Mustafa Wasajja vs. Jerry Celestine

24-05-1979 Ayub Kalule vs. Rogelio Zarza also Hans Henrik Palm vs. Joseph Pachler and Torben Andersen vs. Wolfgang Gans and Poul Bækgaard vs. Carrado Sortino

28-06-1979 i Randers-Hallen: Jørgen Hansen vs. Dave Green (European title) also Ken Buchanan vs. Benny Benitez, Ayub Kalule vs. Ray Hammond and Torben Andersen vs. Billy Lauder

06-09-1979 i Randers-Hallen: Ayub Kalule vs. David Love also Ken Buchanan vs. Eloi Emiliano de Souza and Jørgen Hansen vs. Gert Steyn

11-10-1979 i Brøndby-Hallen: Jørgen Hansen vs. Remo Costa also Stephen Muchoki (debut) vs. Felippo Belvedere and Hans Henrik Palm vs. Omar Olivo

06-12-1979 i Brøndby-Hallen: Ayub Kalule vs. Steve Gregory (WBA World title) Also Charlie Nash vs. Ken Buchanan (European title) Jørgen Hansen vs. Joseph Pachler and Hans Henrik Palm vs. Henry Rhiney

1980

07-02-1980 i Randers-Hallen: Jørgen Hansen vs. Alois Carmeliet (European title) also Hans Henrik Palm vs. Achille Mitchell and Stephen Muchoki vs. Emilio Pireddu

29-02-1980 i Odense Idrætshal: Jørgen Hansen vs. Jose Ramirez also Mustafa Wasajja vs. Avenamar Peralta and Torben Andersen vs. Mimoun Mohatar  

17-04-1980 i Brøndby-Hallen: Ayub Kalule vs. Emiliano Villa (WBA World title) also Jørgen Hansen vs. Joey Singleton (European title) and Mustafa Wasajja vs. Dennis Andries

12-06-1980 i Randers-Hallen: Ayub Kalule vs. Marijan Benes (WBA World title) also Jørgen Hansen vs. Esperno Postl (European title) and John Odhiambo (debut) vs. Bunny Johnson

06-09-1980 i Arhus Stadion: Ayub Kalule vs. Bushy Bester (WBA World title) also Stephen Muchoki vs. Ray Amoo (Commonwealth title) and Jørgen Hansen vs. Horace McKenzie

17-10-1980 i Brøndby-Hallen: Jørgen Hansen vs. Hans Henrik Palm (European Title ) also Stephen Muchoki vs. Ray Amoo (Commonwealth title) and Mustafa Wasajja vs. Carl Canwell

04-12-1980 i Randers-Hallen: Jørgen Hansen vs. Giuseppe Di Padova (European title) also Mustapha Wasajja vs. Tom Collins, Torben Andersen vs. Neil Fannan, Davidson Andeh vs. George Peacock, Hans Henrik Palm vs. Peter Neal, Mike Irungu vs. Luis De La Sagra and Stephen Muchoki vs. Vivente Rodriguez

1981

05-03-1981 i Brøndby-Hallen: Ayub Kalule vs. Pat Hallacy also Mustafa Wasajja vs. Dave Conteh and Jørgen Hansen vs. Papo Villa

21-05-1981 i Idrætshuset: Jørgen Hansen vs. Richard Rodriguez (European title) also Mike Irungu vs. Paul Ferreri (Commonwealth title) Hans Henrik Palm vs. Cliff Gilpin, John Odhiambo vs. Trevor Cattouse and Mustafa Wasajja vs. Alec Tompkins

09-10-1981 i KB-Hallen: Jørgen Hansen vs. Hans Henrik Palm (European title) also Ayub Kalule vs. Andoni Amana and Mustafa Wasajja vs. Emilio Garcia

13-11-1981 i Randers-Hallen: Ayub Kalule vs. O'Dell Leonard also Mustafa Wasajja vs. Fred Brown, John Odhiambo vs. James Williams and Jørgen Hansen vs. Randy Milton

10-12-1981 i Idrætshuset: Hans Henrik Palm vs. Robert Gambini also Jørgen Hansen vs. Bechir Boundka, John Odhiambo vs. Louis Pergaud Ngatchou, Mustapha Wasajja vs. Ivy Brown and Michael Madsen (debut) vs. Guy Telusson

1982

26-02-1982 i KB-Hallen: Hans Henrik Palm vs. George Varusfel (European title) also Ayub Kalule vs. Jacques Chinon and Torben Andersen vs. Pierre Joly

30-04-1982 i Brøndby-Hallen: Hans Henrik Palm vs. Pierangelo Pira (European title) also Ayub Kalule vs. Oscar Albarado and Jørgen Hansen vs. Don Morgan

07-10-1982 i KB-Hallen: John Odhiambo vs. Tom Collins also Jørgen Hansen vs. Andre Holyk and Gert Bo Jacobsen (debut) vs Chris McCallum

05-11-1982 i KB-Hallen: Santos Laciar vs. Stephen Muchoki (WBA World title) also Hans Henrik Palm vs. Colin Jones (European title) and John Odhiambo vs. Henry Sims

02-12-1982 i Randers-Hallen: Jørgen Hansen vs. Perico Fernandez also John Odhiambo vs. Alvino Manson and Anders Eklund vs. Ricky James

1983

11-02-1983 i KB-Hallen: John Odhiambo vs. Marvin Camel also Torben Andersen vs. Dale Henderson and Michael Madsen vs. Chris Lawson

08-04-1983 i KB-Hallen: John Odhiambo vs. Georg Butzbach also Gert Bo Jacobsen vs. Hugo Carrizo, Michael Madsen vs. Trevor Cattouse and Anders Eklund vs. Felipe Rodriguez

06-10-1983 i Idrætshuset: John Odhiambo vs. Eddie Gonzalez also Gert Bo Jacobsen vs. Gary Lucas and Anders Eklund vs. All Brooks

01-12-1983 I Idrætshuset: John Odhiambo vs. Joe Dolphin also Gert Bo Jacobsen vs. Aldo di Benedetto and Steffen Tangstad vs. Guido Trane

1984

13-01-1984 i Randers-Hallen: Anders Eklund vs. Joe Bugner also Steffen Tangstad vs. Ken Lakusta and Gert Bo Jacobsen vs. Charles Jurietti

18-02-1984 i Idrætshuset: Steffen Tangstad vs. Joe Bugner also Gert Bo Jacobsen vs. Jose Luis Vicho and John Odhiambo vs. Eric Enslin

05-10-1984 i Randers-Hallen: Ayub Kalule vs. Wayne Caplette also Gert Bo Jacobsen vs. Jesus Matilla and Anders Eklund vs. Rocky Burton

09-11-1984 i KB-Hallen: Lucien Rodriguez vs. Steffen Tangstad (European title) also Gert Bo Jacobsen vs. Vicente Jorge and Ayub Kalule vs. Lindell Holmes

1985

09-03-1985 i KB-Hallen: Steffen Tangstad vs. Anders Eklund (European title) also Ayub Kalule vs. Ted Mann and Gert Bo Jacobsen vs. Luigi De Rosa

20-06-1985 i Idrætshuset: Ayub Kalule vs. Pierre Joly (European title) also Gert Bo Jacobsen vs. Claude Lancastre and John Odhiambo vs. Steffen Tangstad

01-11-1985 i Idrætshuset: Gert Bo Jacobsen vs. Jose Antonio Garcia also Steffen Tangstad vs. Rainer Hartmann and John Odhiambo vs. Winston Allen

07-12-1985 Gert Bo Jacobsen vs. Rene Nelson Trujillo

1986

10-01-1986 i Randers-Hallen: Gert Bo Jacobsen vs. Rene Weller (European title) also Steffen Tangstad vs. Alfredo Evangelista and John Odhiambo vs. Curtis Jones   

18-04-1986 i Randers-Hallen: Steffen Tangstad vs. John Westgarth (European title) also Gert Bo Jacobsen vs. Alfredo Raininger (European title) and John Odhiambo vs Jonjo Green

03-10-1986 i Idrætshuset: John Odhiambo vs. Tony McNair also Anders Eklund vs. Tony Foster, Eyub Can (debut) vs. Ronnie Carroll, Lars Lund Jensen (debut) vs. John Leys, Racheed Lawal (debut) vs. John Townsley and Magne Havnaa vs. Johnny Nelson

17-10-1986 i Randers-Hallen: Gert Bo Jacobsen vs. Fernand Blanco (European title) also Anders Eklund vs. Jesse Ferguson and John Odhiambo vs. Arthur Wright

21-11-1986 Racheed Lawal, Eyup Can, Lars Lund Jensen, Magne Havnaa

13-12-1986 Racheed Lawal, Lars Lund Jensen

1987

06-02-1987 Gert Bo Jacobsen, Racheed Lawal, Eyup Can, Lars Lund Jensen, Magne Havnaa

27-02-1987 i Randers-Hallen: Gert Bo Jacobsen vs. Jose Antonio Hernando (European title) also Anders Eklund vs. Stefano Vassalo and Racheed Lawal vs. Marco Gallo

28-03-1987 i KB-Hallen: Anders Eklund vs. Alfredo Evangelista (European Title) also Gert Bo Jacobsen vs. Felipe Julio (WBC Youth title) and Magne Havnaa vs. Stewart Lithgo  

02-10-1987 i Idrætshuset: Gert Bo Jacobsen vs. Claudio Nitti (European title) also Magne Havnaa vs. Andrew Gerrard and Racheed Lawal vs. Jose Antonio Hernando

1988

15-01-1988 Gert Bo Jacobsen vs. Herbie Bivalacqua also Magne Havnaa vs. Alfonso Ratliff and Tarmo Uusivirta vs. Mbuyamba Kalombo

12-02-1988 Eyub Can vs. Joey Olivo also Racheed Lawal vs. Nedrick Simmons, Roland Ericsson vs. Russell Barker and Magne Havnaa vs. Roy Smith

12-05-1988 Gert Bo Jacobsen, Racheed Lawal, Eyup Can, Lars Lund Jensen, Magne Havnaa, Michael Madsen

28-10-1988 i Brøndby-Hallen: Gert Bo Jacobsen vs. Greg Haugen (IBF World title) also Lars Lund Jensen vs. Piero Morello (European title) and Magne Havnaa vs. Cordwell Hylton

08-12-1988 Racheed-Lawal vs. Lars Lund Jensen (European Title)

1989

16-02-1989 Eyup Can vs. Pat Clinton (European Title)

17-03-1989 Racheed Lawal vs. John Doherty (European Title)

27-04-1989 Racheed Lawal vs. Mike Whalley (European Title)

09-06-1989 Racheed Lawal vs. Daniel Londas (European Title)

03-12-1989 Magne Havnaa vs. Richard Pulz (WBO-Title)

1990

03-05-1990

17-05-1990 Magne Havnaa vs. Richard Pulz (WBO-Title)

19-10-1990

08-12-1990 Magne Havnaa vs. Daniel Netto (WBO-Title)

1991

15-02-1991 i Randers-hallen: Gert Bo Jacobsen vs Manning Galloway (WBO World title) also Magne Havnaa vs Tyrone Booze ( WBO World title ) Racheed Lawal vs Tony Richards, Jimmi Bredahl vs Tony Foster, Johnny Bredahl vs Antti Juntumaa ( Scandinavian title ) Niels H Madsen vs Chrios Coughlan and Terje Sveen vs Kenny Snow

17-05-1991 i KB-Hallen: Racheed Lawal vs. Manning Galloway (WBO World title) also Johnny Bredahl vs. Antonio Picardi and Jimmi Bredahl vs. Kevin Pritchard

06-12-1991

1992

14-03-1992 Johnny Bredahl vs. Donnie Hood (European Title)

04-06-1992 Eyub Can vs. Mauricio Bernal also Racheed Lawal vs. Peter Till, Gert Bo Jacobsen vs. William Betts, Søren Søndergaard vs. Alain Simoes and Niels H Madsen vs. Victor Canon

04-09-1992 i Parken: Johnny Bredahl vs. Jose Quirino (WBO World title) also Jimmi Bredahl vs. Daniel Londas (WBO World title) Gert Bo Jacobsen vs. Rocky Berg and Brian Nielsen (debut) vs. Terry Armstrong

27-11-1992 i Randers-Hallen:Gert Bo Jacobsen vs. Manning Galloway (WBO World title) also Racheed Lawal vs. Paul Charters and Brian Nielsen vs. Steve Gee

1993

12-02-1993 i Randers-Hallen: Gert Bo Jacobsen vs. Manning Galloway (WBO World title) also Johnny Bredahl vs. Jose De Jesus and Brian Nielsen vs. Carl Gaffney

26-03-1993 Johnny Bredahl vs. Rafael Caban (WBO-title)

11-06-1993

17-09-1993 Jimmy Bredahl vs. Renato Cornett (WBO-Title)

29-10-1993 Johnny Bredahl vs. Eduardo Nazario (WBO World title) also Jimmi Bredahl vs. Steve Hindi, Søren Søndergaard vs. Kevin McKillan and Mads Larsen (debut) vs Martin Jolley

05-12-1993

1994

18-02-1994

25-03-1994 Johnny Bredahl vs. Eduardo Nazario (WBO-title)

22-04-1995 Racheed Lawal vs. Poul burke (European Title)

10-06-1994

08-09-1994

07-10-1994 Jimmy Bredahl vs. Jacobin Yoma (WBO-Title)

11-11-1994 Gert Bo Jacobsen vs. Khalid Rahilou (European Title)

1995

13-01-1995

17-03-1995 Søren Søndergaard vs. Charlie Brown also Johnny Bredahl vs. Kenny Mitchell, Jimmi Bredahl vs. Kelvin Seabrooks and Brian Nielsen vs. Tim Noble 

28-04-1995 i Randers-Hallen: Gert Bo Jacobsen vs. Khalid Rahilou (European title) also Jimmi Bedahl vs. Rodney Garnett and Brian Nielsen vs. Jason Waller

09-06-1995 i Harte Bramdrup-Hallen: Søren Søndergaard vs. Livingstone Bramble also Johnny Bredahl vs. Chris Gomez, Ole Klemetsen vs. Charles Oliver and Brian Nielsen vs. Jim Huffman

08-09-1995 i Aalborg-Hallen: Søren Søndergaard vs. Khalid Rahilou (European title) also Johnny Bredahl vs. Kino Rodriguez and Brian Nielsen vs. Terry Davis

20-10-1995 Brian Nielsen vs. Tony Tubbs also Helga Risøy vs. Diane Dutra (Women World title) and Johnny Bredahl vs. Ysaias Zamudio

24-11-1995

1996

12-01-1996 Brian Nielsen vs Tony La Rosa (IBO World title) also Jesper Jensen vs. Jose Quirino and Johnny Bredahl vs. Oswaldo Valenzuela, Jimmi Bredahl vs. Benji Marquez, Dennis Holbæk Pedersen vs. Barrie Kelly, Mads Larsen vs. Hunter Clay, Fredrik Alvarez vs. Darren Ashton, Thomas Hansvoll vs. Frank Newton, Frank Olsen vs. Paul King, John Petterson vs. Gary Williams and Lasse Myrberg vs. Shabba Edwards

16-02-1996 i Lillebæltshallen: Johnny Bredahl vs. Efrain Pintor (IBO World title) also Helga Risøy vs. Sandra Geiger (Women World title) and Brian Nielsen vs. Jeff Lally

29-03-1996 Brian Nielsen vs Phil Jackson (IBO World title) also Johnny Bredahl vs. Rolando Pascua (IBO World title) Jimmi Bredahl vs. Angel Aldama (IBO World title) Søren Søndergaard vs. Noe Hernandez, Jesper Jensen vs. Juan Camaro, Mads Larsen vs. Jose Cataneo, Fredrik Alvarez vs. David Boone, Mikael Nilsson vs. Juan Polo Perez, Dennis Holbæk Pedersen vs. Frank Castilla, Frank Olsen vs. Roman Nunez and Thomas Hansvoll vs. Undra White

26-04-1996 i Aalborg-Hallen: Michele Piccirillo vs. Søren Søndergaard (European title) also Ivan Camacho vs. Salvatore Di Salvatore (IBF Intercontinental title) and Brian Nielsen vs. Salvador Maciel

31-05-1996 Johnny Bredahl vs. Alexander Yagupov (European Title) and Jesper D. Jensen vs. Salvatore Fanni (European Title)

13-09-1996 Jesper D. Jensen vs. Keith Knox (European Title)

18-10-1996 Søren Søndergaard vs. Carl wright (European Title)

15-11-1996 Jesper D. Jensen vs. Luigi Camputaro (European Title)

1997

24-01-1997 i Brøndby-Hallen: Brian Nielsen vs. Larry Holmes (IBO World title) also Søren Søndergaard vs. Viktor Baranov (European title) Larry Donald vs. Cleveland Woods, Frank Olsen vs. Kevin Payne and Mads Larsen vs. Jerry Brown

14-02-1997

14-03-1997 Johnny Bredahl vs. Drew Docherty (European title) also Søren Søndergaard vs. Richie Hess and Brian Nielsen vs. Daniel Franco

02-05-1997 i Randers-Hallen: Johnny Bredahl vs. Laureano Ramirez (IBO World title) also Søren Søndergaard vs. Bob Elkins (IBC World title) Mads Larsen vs. Shannon Landberg (IBO World title) Jesper Jensen vs. Paul Weir (European title) and Brian Nielsen vs. Damon Reed

13-06-1997 Johnny Bredahl vs. Igor Gerassimov (IBO World title) also Jesper Jensen vs. David Guerault (European title) and Brian Nielsen vs. James Pritchard

12-09-1997 Søren Søndergaard vs. Jake Rodriguez (IBC World title) also Dennis Holbæk Pedersen vs. Wilson Rodriguez (IBC World title) Mads Larsen vs. Carl Jones Jesper Jensen vs. Omar Lopez and Frank Olsen vs. Viktor Baranov

03-10-1997 i Østre Gasværk: Johnny Bredahl vs. Javier Campanario (European title) also Brian Nielsen vs. Crawford Grimsley, Mads Larsen vs. Roger Turner and Frank Olsen vs. Terrence Alli and Rudy Markussen vs. Philip Wilkerson

14-11-1997 i KB-Hallen: Brian Nielsen vs. Don Steele (IBO World title) also Jesper Jensen vs. Mzukisi Marali (IBC World title) Mads Larsen vs. Soon Botes (IBO World title) Fredrik Alvarez vs. Luciano Torres (WBF World title) Søren Søndergaard vs. Kelcie Banks, Johnny Bredahl vs. Willy Salazar, Dennis Holbæk Pedersen vs. Manuel Chavez-Tellez, Frank Olsen vs. Luis Maysonet, Ivan Camacho vs. Darron Griffiths, Thomas Hansvoll vs. Vinson Durham and Rudy Markussen vs. Marnix Stamps

05-12-1997 i Aalborg-Hallen: Søren Søndergaard vs. Viatcheslav Barinov (IBC World title) also Brian Nielsen vs. Donnell Wingfield and Dennis Holbæk Pedersen vs. Paris Alexander

1998

13-02-1998 Johnny Bredahl vs. Cruz Carbajal also Mads Larsen vs. Ray Domenge, Jesper Jensen vs. Javier Munoz, Rudy Markussen vs. Shane Davis and Thomas Damgaard (debut) vs. Anthony Gallegos

20-02-1998

27-02-1998

20-03-1998 Søren Søndergaard vs. Juan Carlos Villarreal (IBC World title) also Mads Larsen vs. Bruno Godoy (IBO World title) Frank Olsen vs. Sammy Fuentes, Dennis Holbæk Pedersen vs. Benito Rodriguez and Mikkel Kessler (debut) vs. Kelly Mays

03-04-1998 Johnny Bredahl vs. Alexander Yagupov (IBO World title) also Søren Søndergaard vs. Edwin Murillo, Jesper Jensen vs. Rafael Torres and Mikkel Kessler vs. Michael Corleone

01-05-1998 Dennis Holbæk Pedersen vs. Gene Reed (IBC World title) also Frank Olsen vs. Joey Negron, Søren Søndergaard vs. Bryon Mackie, Mads Larsen vs. Rob Bleakley, Fredrik Alvarez vs. Steve Frank, Thomas Damgaard vs. Steve Larrimore, Tue Bjørn Thomsen vs. Steve Kondas and Mikkel Kessler vs Alex Lubo

05-06-1998 Søren Søndergaard vs Carlos Baldomir (IBC World title) also Fredrik Alvarez vs. Thulane Malinga (WBF World title) Johnny Bredahl vs. Patrick Quka (WBU World title) Dennis Holbæk Pedersen vs Patricio Carrasco (IBC World title) Jesper Jensen vs. Vuyani Nene (IBC World title) Thomas Damgaard vs. Hector Legullow and Mikkel Kessler vs. Rick Stockton

04-09-1998 Tom Johnson vs. Dennis Holbæk Pedersen (IBC World title) also Brian Nielsen vs. George Linberger, Mads Larsen vs. Lee Fortune, Thomas Damgaard vs. Jesse Cortright, Søren Søndergaard vs. Rodney Wilson and Mikkel Kessler vs. Terry Clark

18-09-1998 Frank Olsen vs. Lamar Murphy (IBC World title) also Brian Nielsen vs. Terry Ray and Rudy Markussen vs. Tim Bryan, Mikkel Kessler vs. Sammy Sparkmann and Fredrik Alvarez vs. Jesus Mayorga

16-10-1998 Mads Larsen vs. Peter Venancio (IBO World title) also Søren Søndergaard vs. Freddie Ladd and Jesper Jensen vs. Silverio Porras, Brian Nielsen vs. Terry Ray, Johnny Bredahl vs. Eduardo Garcia, Dennis Holbæk Pedersen vs. Fernando Alanis, Mark Hulstrøm vs. Jeff Pegues, Thomas Damgaard vs. Narcisco Valenzuela, Mikkel Kessler vs. Edwin Murillo, Ivan Camacho vs. Steve Little and Tue Bjørn Thomsen vs. Brian LaSpada

06-11-1998 Brian Nielsen vs. Lionel Butler (IBO World title) also Jesper Jensen vs. Miguel Granados (IBC World title) Fredrik Alvarez vs. Patrick Swann, Tue Bjørn Thomsen vs. Iran Barkley, Mikkel Kessler vs. Anthony Ivory, Frank Olsen vs. Francisco Cuesta, Rudy Markussen vs. Boyd Davis and Thomas Damgaard

27-11-1998 Mads Larsen vs. Thulane Malinga (IBO World title) also Søren Søndergaard vs. Jose Manuel Berdonce (European title) Frank Olsen vs. Charles Murray (IBC World title) Brian Nielsen vs. Dan Murphy, Johnny Bredahl vs. Xolili Ndleleni, Thomas Damgaard vs. Miguel Angel Pena and Mikkel Kessler vs. Dean Martin

1999

12-02-1999 Jesper D. Jensen vs. Julio Ulises Luna (IBC World title) also Brian Nielsen vs. Peter McNeeley, Thomas Damgaard vs. Eloy Ortega, Frank Olsen vs. Henry Hughes and Mikkel Kessler vs. Rocky Balboa

19-03-1999 Mads Larsen vs. Thulane Malinga (IBO World title) also Johnny Bredahl vs. Nelson Medina, Brian Nielsen vs. Ray Phillips, Mikkel Kessler vs. Alejandro De Leon and Frank Olsen vs. Oscar Gonzalez

16-04-1999 Thomas Damgaard vs. Khalid Rahilou (European title) also Brian Nielsen vs. Tim Witherspoon, Jesper Jensen vs. Augustin Luna, Dennis Holbæk Pedersen vs. Joshua Smith and Mikkel Kessler vs. Michael Rodgers

04-05-1999 Johnny Bredahl vs. Kamel Guerfi (European title) also Sengûl Öcokzu vs. Stefania Bianchini (European title for Women) Thomas Damgaard vs. Jimmy Joe Zeikle and Mikkel Kessler vs. Jean-Paul D'Alessandro

18-06-1999 Frank Olsen vs Carlos Baldomir (IBC World title) also Dennis Holbæk Pedersen vs. Kirkor Kirkorov (European title) Brian Nielsen vs. Dick Ryan Johnny Bredahl vs. Lee Martinez and Thomas Damgaard vs. Francisco Alvarez

03-09-1999 Jesper D Jensen vs. Abbey Mnisi (IBC World title) also Thomas Damgaard vs. Greg Haugen, Johnny Bredahl vs. Sandile Soblandia, Brian Nielsen vs. Shane Sutcliffe, Ole Klemetsen vs. Tyrone Castell and Dennis Holbæk Pedersen vs. Eddie Lee Croft

01-10-1999 Thomas Damgaard vs Miguel Angel Pena Lopez (European title) also Brian Nielsen vs. Dale Crowe, Mads Larsen vs. Simon Brown, Dennis Holbæk Pedersen vs. Augustin Lorenzo and Frank Olsen vs. Gonzalo Arjona

29-10-1999 Johnny Bredahl vs. Paul Lloyd (European title) also Frank Olsen vs Homer Gibbins (IBF Intercontinental title) Brian Nielsen vs. Don Normand and Mads Larsen vs. Ron Martinez

26-11-1999 Mads Larsen vs Omar Gonzalez (WBF World title) also Brian Nielsen vs. Frank Wood, Dennis Holbæk Pedersen vs. Luis Guzman, Ole Klemetsen vs. Robert Koon, Jesper Jensen vs. Teofilo Manzueta and Mikkel Kessler vs. Samuel Harvey

2000

14-01-2000 Dennis Holbæk Pedersen vs. Boris Sinitsin (European Title) also Brian Nielsen vs. Troy Weida (IBC World title) Ole Klemetsen vs. Thulane Malinga (IBA World title) and Mikkel Kessler vs. Samuel Harvey     

18-02-2000 Thomas Damgaard vs. Philip Holiday (IBC World title) also Jesper Jensen vs. Edgar Cardenas (IBC World title) and Mikkel Kessler vs. Charles Whitaker

31-03-2000 Tue Bjørn Thomsen vs. Nate Miller (IBC World title) also Dennis Holbæk Pedersen vs. Harold Miller (IBF Intercontinental title) and Mikkel Kessler vs. Kevin Hall

28-04-2000 Brian Nielsen vs. Jeremy Williams (IBC World title) also George Scott vs. Alan Bosworth and Thomas Damgaard vs. Eric Jakubowski and Mikkel Kessler vs. Kevin Hall

26-05-2000 Thomas Damgaard vs. Fontaine Cabell (IBC World title) also Jesper Jensen vs. Xolani Ndleleni (IBC World title) and Mikkel Kessler vs Eric Daponte  

01-09-2000 Dennis Holbæk Pedersen vs. Boris Sinitsin (European title) also Johnny Bredahl vs. Roberto Lopez (WBA Intercontinental title) Mikkel Kessler vs. Tony Menefee, Thomas Damgaard vs. Luis Maysonet and Rudy Markussen vs. Pat Lawlor

06-10-2000 Jesper D. Jensen vs. Luigi Castiglione (European title) also Mads Larsen vs. Danny Phippen, Brian Nielsen vs. Kevin Cook, Mikkel Kessler vs. William Gare, Ole Klemetsen vs. Derrick James and Rudy Markussen vs. Anthony Robinson  

03-11-2000 Thomas Damgaard vs. Alessandro Duran (European title) also Johnny Bredahl vs. Leonardo Gutierrez and Brian Nielsen vs. Andy Sample

01-12-2000 Brian Nielsen vs. Dick Ryan also Johnny Bredahl vs. Bernardo Mendoza (IBC World title) Mads Larsen vs. Nick Rupa, Rudy Markussen vs. Etienne Whitaker, Dennis Holbæk Pedersen vs. Anthony Martinez and George Scott vs. Freddie Ladd

2001

09-02-2001 Dennis Holbæk Pedersen vs John Bailey (IBC World title) also Mads Larsen vs. Lloyd Bryan, Thomas Damgaard vs. Humberto Aranda, Ole Klemetsen vs. Thomas Hansvoll and Mikkel Kessler vs. Jorge Vado  

09-03-2001 Johnny Bredahl vs. Joel Junio ( IBC World title ) also Mads Larsen vs. Anthony Stephens, Thomas Damgaard vs. Juan Rodriguez, Fredrik Alvarez vs. George Klinesmith, Mikkel Kessler vs. Miguel Julio, Rudy Markussen vs. Juan Carlos Viloria, Hasan Al vs. Ambioris Figuereo and Giovanni Alvarez vs. James McCray  

27-04-2001 Thomas Damgaard vs. Rodney Jones (IBC World title) also Brian Nielsen vs. Benjie Baker and Hasan Al vs. Gary Murray, Mikkel Kessler vs. Rodriguez Muhammad, Anders Styve vs. Scott Dixon

16-06-2001

21-09-2001 Tue Bjørn Thomsen vs. Rob Calloway (IBC World title) also Spend Abazi vs. Alexander Yagupov (European title) and Mikkel Kessler vs. David Mendez

13-10-2001 Brian Nielsen vs. Mike Tyson (Braget I Parken) also Thomas Damgaard vs. Freddy Italo Rojas, Joe Calzaghe vs. Will McIntyre, Ray Mercer vs. Brian Scott and Mikkel Kessler vs. David Mendez

16-11-2001 Steffen Nørskov vs. Alexander Mahmutov (European title) also Mads Larsen vs. Ted Muller, Mikkel Kessler vs. Fernando Hernandez and Brian Nielsen vs. Ken Murphy

2002

08-02-2002 i Falconer-Centret: Spend Abazi vs. Jose Antonio Fuente (European title) also Mads Larsen vs. Ricky Ramirez, Mikkel Kessler vs. Manny Sobral, Johnny Bredahl vs. Francisco Tejedor and Thomas Damgaard vs. Elias Cruz

15-03-2002 i Viborg Stadionhal: Spend Abazi vs. Dimitri Kirilov (European title) also Mads Larsen vs. Mohamed Joe Siluvangi, Mikkel Kessler vs. Arthur Allen and Thomas Damgaard vs. Wilfredo Ruiz

19-04-2002 i Falconer-Centret: Johnny Bredahl vs. Eidy Moya (WBA World title) also Steffen Nørskov vs. Franck Gorjux (WBA Intercontinental title) Brian Nielsen vs. Greg Suttington, Rune Lillebuen vs. Mikael Lindblad and Thomas Damgaard vs. Abdelhakim Mehidi

24-05-2002 i Aalborg-Hallen: Michael Rask vs. Sergio Acuna (IBF Intercontinental title) also Spend Abazi vs. Nikolai Eremeev (WBA Intercontinental title) and Mikkel Kessler vs. Javier Acuna and Rudy Markussen vs. Brad Ekstam and Reda Zam-Zam (debut) vs. Mike Kelly

14-06-2002 i KB-Hallen: Thomas Damgaard vs. Peter Malinga (IBC World title) also Hasan Al vs. Alexis Carrasco (WBO Intercontinental title) and Steffen Nielsen vs. Dick Ryan  

13-09-2002 i Randers-Hallen: Spend Abazi vs. Giovanni Andrade (IBC World title) also Steffen Nielsen vs. Julius Francis and Rudy Markussen vs. Ron Johnson

04-10-2002 i Holbæk Stadionhal: Steffen Nørskov vs. Domingo Guillen (IBC World title) also Mads Larsen vs. Chris Walsh, Thomas Damgaard vs. Oscar Benavides, Mikkel Kessler vs. Luis Gimenez and Fredrik Alvarez vs. Kevin Butts

25-10-2002 i Esbjerg Stadionhal: Michael Rask vs. Alfonso Mosquera (IBC World title) also Jesper Kristiansen vs. Earl Morais (IBA World title) Mads Larsen vs. Rogerio Cacciatore, Johnny Jensen vs. Melusi Khoza, Reda Zam-Zam vs. Franck Mezaache, Tonton Semakala vs. John Tshabalala and Aldo Colliander vs. Shawn Robinson  

08-11-2002 i Falconer-Centret: Johnny Bredahl vs. Leo Gamez (WBA World title) also Mads Larsen vs. Roberto Coelho, Aldo Colliander vs. Jeff Ford and Mikkel Kessler vs. Dean Williams

29-11-2002 i Falconer-Centret: Mikkel Kessler vs. Dingaan Thobela (IBA World title) also Steffen Nielsen vs. Joseph Chingangu and Spend Abazi vs. Brian Carr

2003

07-03-2003

11-04-2003 i København: Mads Larsen vs. Andy Liebing, also Mikkel Kessler vs. Craig Cummings, Steffen Nielsen vs. Barthelemy Chukwuma, Steffen Nørskov vs. Sergei Tasimov, Martin Nielsen vs. Raymond Nyathi, Martin Kristjansen vs. Kaizer Mabuza, Spend Abazi vs. Samir Laala, Reda Zam-Zam vs. Lucky Dlamini and Vitaly Tsypko vs. Thabiso Mogale

13-06-2003

24-10-2003 i København: Johnny Bredahl vs. David Guerault (WBA bantamweight Title) also Mikkel Kessler vs. Henry Porras, Rudy Markussen vs. James Crawford, Johny Jensen vs. Terry McGroom, Martin Kristjansen vs. Mike Dobbs, Steffen Nielsen vs. Andy Sample, Martin Nielsen vs. Soon Botes, Spend Abazi vs. Andrew Mathabola, Reda Zam-Zam vs. Vincent Vuma, Jadgar Abdulla vs. Evangelio de Jesus Perez, Giovanni Alvarez vs. Jim Murray and Anita Christensen vs. Stephanie Dobbs

13-12-2003

2004

17-01-2004 i Aarhus: Steffen Nielsen vs. Toto Mubenga, also Jan Jensen vs. Gerald Dike, Martin Kristjansen vs. Mihaita Mutu, Reda Zam-Zam vs. Aziz Daari and Anita Christensen vs. Ada Velez (WIBA & WIBF Bantamweight Titles)

06-02-2004

28-02-2004

13-03-2004 i Brøndby-Hallen: Johnny Bredahl vs. Nobuaki Naka also MikkeKesler vs. Julio Cesar Green and Rudy Markussen vs. Kabary Salem and Spend Abazi vs. Robert Osiobe

03-04-2004

11-06-2004 i København: Mikkel Kessler vs. Andre Thysse also Johny Jensen vs. Allan Grönfors, Martin Nielsen vs. Henry Porras, Martin Kristjansen vs. Robert Osiobe, Giovanni Alvarez vs. Elvis Michailenko, Spend Abazi vs. Lehlohonolo Ledwaba and Reda Zam-Zam vs. Vasile Surcica

12-11-2004 i Brøndby-Hallen: Mikkel Kessler vs. Manny Siaca (WBA World title) also Spend Abazi vs. Evgeny Strausov (EBA title) Giovanni Alvarez vs. Lolenga Mock (EU title)

2005

15-04-2005 i København: Thomas Damgaard vs. Ray Martinez also Christian Bladt vs.  Reda Zam-Zam, Steffen Nielsen vs. George Arias, Johny Jensen vs. Tony Booth, Martin Kristjansen vs. Mohamed Benbiou, Lolenga Mock vs. Charles Brewer and Frida Wallberg vs. Angela Cannizzaro

17-06-2005 i Aarhus: Thomas Damgaard vs. Stephen Chungu, Rudy Markussen vs. Hassine Cherifi, Johny Jensen vs. Leri Okhanashvili, Martin Kristjansen vs. Nico Salzmann, Spend Abazi vs. Geoffrey Munica, Reda Zam-Zam vs. Hamlet Petrosian, Anita Christensen vs. Oksana Romanova and Frida Wallberg vs. Fatuma Zarika

30-09-2005

04-11-2005

2006

14-01-2006 i Brøndby-Hallen: Mikkel Kessler vs. Eric Lucas (WBA World title) also Rudy Markussen vs. Alexander Zaitsev, Martin Nielsen vs. Anders Hugger (debut) Christian Bladt vs. Maxim Nesterenko, Martin Kristjansen vs. Adolphe Avadja and Anita Christensen vs. Oksana Vasilieva (Women World title)

30-03-2006

09-06-2006

14-10-2006 i Parken København: Mikkel Kessler vs. Markus Beyer (WBA & WBC World titles) also Anita Christensen vs. Nadia Hockmi (Women World title) and Rudy Markussen vs. Sergey Tatevosyan

03-11-2006

24-11-2006

15-12-2006

2007

23-02-2007

24-03-2007 i Parken København: Mikkel Kessler vs. Librado Andrade (WBA & WBC World titles) also Lolenga Mock vs. Djamel Selini (EU title) and Thomas Damgaard vs. Jean Louis Bryla

14-09-2007

2008

14-03-2008

21-06-2008 i Brøndby-Hallen: Mikkel Kessler vs. Dimitri Sartison (WBA World title) also Anders Hugger vs. Roberto Martins, Andreas Evensen vs. Rikard Lundby (Scandinavian title) Anita Christensen vs. Galina Ivanova (Women World title) Vinni Skovgaard vs. Cornelia Zimmer (Women European title) Gennady Golovkin vs. Amar Amari, Thomas Hansvoll vs. Juan Manuel Garay, Ronny Tiller vs. Sandor Balogh, Claus Bertino vs. Norbert Sallai and Martin Kristjansen vs. Wellington De Jesus

25-10-2008 Mikkel Kessler vs. Danilo Häusler (WBA World Title)

2009

08-03-2009

12-09-2009 i MCH Messecenter Herning: Mikkel Kessler vs. Gusmyr Perdomo (WBA World title) also Cecilia Brækhus vs. Lucia Morelli (Women World title) and Alexander Frenkel vs. Laszlo Hubert

2010

30-01-2010 i NRGi Arena Aarhus: Mads Larsen vs. Brian Magee (European title) also Lolenga Mock vs. Giovanni De Carolis (EU title) Martin Kristjansen vs. Felix Flora, Christian Bladt vs. Giuseppe Langella, Claus Bertino vs. Paolo Vidoz and Dennis Rasmussen vs. Michael Aciaw

24-04-2010 i Messecenter Herning: Carl Froch vs. Mikkel Kessler (WBC World title) also Nick Klappert vs. Koko Murat, Edmund Gerber vs. Samir Kurtagic, Marcos Nader vs. Elio Cotena, Erik Skoglund vs. Viktor Szalai, Patrick Nielsen vs. Norbert Szekeres and Vinni Skovgaard vs. Diane Schwachhofer

15-05-2010 Rudy Markussen vs. Christoph Karagoz also Kim Poulsen vs. Zsolt Nagy, Cecilia Brækhus vs. Victoria Cisneros (Women World title) Vinni Skovgaard vs. Loli Munoz, Patrick Nielsen vs. Janos Varga, Kasper Bruun vs. Ferenc Zöld and Erik Skoglund vs. Laurent Duval   CARD

20-11-2010 Rudy Markussen vs. Dejan Ribac also Kim Poulsen vs. Saber Gasmi, Cecilia Brækhus vs. Eva Halasi (Women World title) Kasper Bruun vs. Massimiliano Chiofalo, Lukas Schulz vs. Serdar Sahin, Patrick Nielsen vs. Adnan Salihu and Erik Skoglund vs. Vladimir Spasojevic   CARD

2011

12-02-2011 Patrick Nielsen vs. Erik Avlastimov also Kasper Bruun vs. Alfredo Di Feto, Kim Poulsen vs. Rudy Encarnacion, Ahmed Kaddour vs. Lee Noble, Kubrat Pulev vs. Yaroslav Zavorotnyi, Mahir Oral vs. Jozsef Matolsci and Edmund Gerber vs. Paul Butlin   CARD

07-05-2011 i Koncerthuset København: Brian Nielsen vs. Evander Holyfield also Cecilia Brækhus vs. Chevelle Hallback (Women World title) Kubrat Pulev vs. Derrick Rossy, Dustin Dirks vs. Patrick Maxwell and Christian Bladt vs. Mika Joensuu

04-06-2011 Mikkel Kessler vs. Mehdi Bouadla (WBO Intercontinental title) also Patrick Nielsen vs. Joe Rea, Kasper Bruun vs Jay Morris, Kim Poulsen vs Tarik Sahibeddine, Edmund Gerber vs Zack Page and Dustin Dirks vs Juan Nelongo Perez   BOUTSHEET, THIS IS THE ONLY PROGRAM FROM THE EVENT

03-09-2011 Rudy Markussen vs. Michael Recloux also Patrick Nielsen vs. Farouk Daku, Kim Poulsen vs. Jay Morris, Ksper Bruun vs. Almin Kovacevic, Christian Bladt vs. Aliaksei Volchan and Micki Nielsen (debut) vs. Valerijs Rogozins   CARD

2012

19-05-2012 i Parken København: Mikkel Kessler vs. Allan Green (WBC Silver World title) also Mateusz Masternak vs. Hari Miles, Patrick Nielsen vs. Gaetano Nespro, Erik Skoglund vs. Pablo Sosa, Torben Keller vs. Yuri Pompilio and Simen Smaadal vs. Srdjan Mihajlovic

08-12-2012 i Jyske Bank Boxen Herning: Mikkel Kessler vs Brian Magee (WBA World title) also Rudy Markussen vs Daniel Regi, Reda Zam-Zam vs Guido Pitto, Micki Nielsen vs Dominik Ameri, Dennis Ceylan vs Antonio Rodriguez, Torben Keller vs Gary Boulden, Erik Skoglund vs Joe Ainscough, Simen Smaadal vs Uladzimir Kharkevich, Alexander Hagen vs Josef Obeslo and Kristoffer Storm vs Tomas Kugler

2013

09-02-2013

13-04-2013

25-05-2013 Mikkel Kessler vs. Carl Froch (London)

15-06-2013

07-09-2013

19-10-2013

Mogens Palle og Tom Bogs i begyndelsen af 60érne
Kampprogrammer landspokalturneringen 1955-2015

Jeg har langt de fleste programmer fra DBU-landspokalen, der blev afholdt første gang i 1955.

Kampprogrammer – danske landspokalfinaler siden 1955

Programmer i samlingen Kopi fra Det Kongelige Bibliotek

Årstal

Hold

Resultat

Pokalfighter

1955

AGF-Aalborg Chang

4-0

Aage Rou Jensen, AGF

1956

Frem-AB

1-0

Bendt Jørgensen, Frem

1957

AGF-Esbjerg

2-0

John Amdisen, AGF

1958

Vejle-KB

3-2

Knud H. Sørensen (I), Vejle

1959

Vejle-AGF

1-1

Erling Sørensen, Vejle (omkamp 1-0)

1960

AGF-Frem Sakskøbing

2-0

Vagn Hansen, Frem Sakskøbing

1961

AGF-KB

2-0

John Amdisen, AGF

1962

B1909-Esbjerg

1-0

Bruno Eliasen, B1909

1963

B1913-Køge

2-1

Hans Andersen, Køge

1964

Esbjerg-Odense KFUM

2-1

Carl Bertelsen, Esbjerg

1965

AGF-KB

1-0

Frank Johansen, KB

1966

AaB-KB

3-1

Leif Skov, AaB

1967

Randers Freja-AaB

1-0

Jørgen Rasmussen, Randers Freja

1968

Randers Freja-Vejle

3-1

Per Gaardsøe, Randers Freja

1969

KB-Frem

3-0

Flemming Pedersen, KB

1970

AaB-Lyngby

2-1

Carsten Aagaard, Lyngby

1971

B1909-Frem

1-0

Arne Hansen, B1909

1972

Vejle-Fremad Amager

2-0

Tonni Nielsen, Fremad Amager

1973

Randers Freja-B1901

2-0

Helge Vonsyld, Randers Freja

1974

Vanløse-OB

5-2

Per Bartram, OB

1975

Vejle–Holbæk

1-0

Niels Tune, Holbæk

1976

Esbjerg-Holbæk

2-1

Jens Jørn Bertelsen, Esbjerg

1977

Vejle-B1909

2-1

Henning Andersen, B1909

1978

Frem-Esbjerg

1-1

Erik Jespersen, Esbjerg

1979

B1903-Køge

1-0

Peter Poulsen, Køge

1980

Hvidovre-Lyngby

5-3

Michael Christensen, Hvidovre

1981

Vejle-Frem

2-1

Poul Erik Østergaard, Vejle

1982

B93-B1903

3-3

Ole Petersen, B93 (omkamp 1-0)

1983

OB-B1901

3-0

Morten Donnerup, OB

1984

Lyngby-KB

2-1

Bo Fosgaard, KB

1985

Lyngby-Esbjerg

3-2

Henrik Nielsen, Esbjerg

1986

B1903-Ikast

2-1

Sigurd Kristensen, Ikast

1987

AGF-AaB

3-0

Karsten Christensen, AGF

1988

AGF-Brøndby

2-1

Troels Rasmussen, AGF

1989

Brøndby-Ikast

6-3

Klaus Granlund, Ikast

1990

Lyngby-AGF

0-0

Henrik Larsen, LB (omkamp 6-1)

1991

OB-AaB

0-0

Keld Bordinggaard, OB

1992

AGF-B1903

3-0

Bo Harder, AGF

1993

OB-AaB

2-0

Søren Thorst, AaB

1994

Brøndby-Næstved

3-1

Jørgen Juul Jensen, Næstved

1995

FC København-AB

5-0

Carsten V. Jensen, FCK

1996

AGF-Brøndby

2-0

Stig Tøfting, AGF

1997

FC København–Ikast

2-0

Lars 'Mini' Hansen, Ikast

1998

Brøndby-FC København

4-1

John 'Faxe' Jensen, Brøndby

1999

AB-AaB

2-1

René Henriksen, AB

2000

Viborg-AaB

1-0

Arkadiusz Onyszko, Viborg

2001

Silkeborg-AB

4-1

Jan Michaelsen, AB

2002

OB-FC København

2-1

Lars Jacobsen, OB

2003

Brøndby-FC Midtjylland

3-0

Kasper Dalgas, Brøndby

2004

FC København-AaB

1-0

Hjalte Bo Nørregaard, FCK

2005

Brøndby-FC Midtjylland

3-2

Johan Elmander, Brøndby

2006

Randers FC-Esbjerg

1-0

Carsten Fredgaard, Randers FC

2007

OB-FC København

2-1

Johan Absalonsen, OB

2008

Brøndby-Esbjerg

3-2

Samuel Holmén, Brøndby

2009

AaB-FC København

0-1

Thomas Augustinussen, AaB

2010

FC Nordsjælland-FC Midtjylland

2-0

Nicolai Stokholm, FCN

2011

FC Nordsjælland-FC Midtjylland

3-2

Mikkel Thygesen, FC Midtjylland

2012

AC Horsens-FC København

0-1

Bryan Oviedo, FC København

2013

Randers FC-Esbjerg fB

0-1

Magnus Lekven

2014

AaB-FC København

4-2

Rasmus Thelander, AaB

2015

FC Vestsjælland-FC København

2-3

Thomas Delaney, FC København

2016

 

 

 


 


 



Landspokalfinalen 1972 Vejle Boldklub-Fremad Amager 2-0
Overskrift 1

Fodboldlandsholdets kampptrøjer har i mange år været et eftertragtet samle-objekt og i 2014 udkom der en flot billedbog om dette spændende emne. Jeg har også en pæn samling af trøjer med det eftertragtede DBU-logo på brystet.

Landsholdstrøjer 1970-2014

År

Producent

Kendetegn

Introduceret

Status

1970-1978

Umbro

Ingen, DBU-mærke

Ingen

 

1977

Umbro

Hvid krave med flip, V-udskæring

DK-Polen den 1. maj 1977

 

1979-1982

Hummel

Hvid krave med flip, V-udskæring, Hummel-striber på ærmer og langs siden

Irland-DK den 2. maj 1979

Uden flip og ryg-nummer

1982-1983

Hummel

Hvid krave uden flip, V-udskæring, Hummel-striber kun på ærmer, tynde hvide striber i hele trøjen (nyt), hvidt rygnummer med striber

DK-Belgien den 27. maj 1982

Carlsberg – uden DBU-mærke

1983-1984

Hummel

Rund halsudskæring, Hummel-striber på ærmer og langs siden, svagt mønster i vævning (nyt), hvidt rygnummer

England-DK den 21. september 1983

Uden rygnummer

1984-1986

Hummel

V-udskæring uden krave, hvide skuldre (nyt), Hummel-striber på ærmer og langs siden, svagt mønster i vævning, hvidt rygnummer

EM-trøjen 1984

Repro - uden DBU-mærke

1986-1987

Hummel

V-udskæring, 2-delt mønster i 3 farver (nyt), Hummel-striber kun på ærmer, blåt rygnummer

DK-Polen den 16. maj 1986 - VM-trøjen 1986

Nr. 11

1988-1989

Hummel

Hvid krave med flip, V-udskæring, 2 hvide striber på tværs af brystet (nyt), 1 hvid stribe på ærmet, Hummel-striber kun på ærmer, hvidt rygnummer

Østrig-DK  den 27. april 1988

Nr. 5

1990-1992

Hummel

V-udskæring uden krave, hvid kant, Hummel-striber kun på ærmer, 1 hvid stribe på ærmet, 1 bred hvid stribe langs siden (nyt), hvidt rygnummer

DK-Tyrkiet  den 11. april 1990

Uden nummer

1992-1994

Hummel

Hvid krave med flip og knapper, sort stribe på flip hvide skuldre, siksakker på ærmer (nyt), Hummel-striber på skuldre, hvidt rygnummer, nummer på brystet, navne på ryggen ved EM

DK-England  den 11. juni 1992 - EM-trøjen 1992

Nr. 11 samt børne-størrelse

1994-1996

Hummel

Hvid krave med flip og knapper, kun Hummel-striber på ærmet, hvid kantstribe på ærmet, bredt siksak-mønster på højre side, ingen mønster på venstre (nyt), hvidt rygnummer

DK-Belgien den 12. oktober 1994

Uden nummer

1996-1998

Hummel

Rød krave med hvid kant, hvide skuldre og ærmer med røde kanter, kun Hummel-striber på ærmer, 2 sorte bånd hen over skulderen (nyt), hvidt rygnummer, navne på ryggen ved EM

DK-Skotland den 24. april 1996 - EM-trøjen 1996

Nr. 8

Claus Thomsen

1998-2000

Hummel

Hvid krave med flip, bred hvid stribe hen over skulderen, Hummel-striber på ærmer, røde ærmer med hvid kant, tynd hvid stribe på ærmet (nyt), DBU-logo som svagt mønster på brystet, hvidt nummer på ryggen, hvidt nummer på brystet

 

DK-Norge den 22. april 1998 - VM-trøjen 1998

 

2000-2002

Hummel

V-udskæring med rød/hvid kant, sort inderstykke og lynlås (nyt), røde ærmer med hvid kant, Hummel-striber på skulderen, hvidt rygnummer med skygge, nummer på brystet,

Portugal-DK  den 29. marts 2000- EM-trøjen 2000

Uden nummer

2002-2003

Hummel

Rund halsudskæring med hvid kant, røde ærmer med hvid kant, Hummel-striber på skulderen, hvidt rygnummer, nummer på brystet.

DK-Israel  den 17. april 2003 - VM-trøjen

 

2003-2004

Hummel

Rund halsudskæring med rød og lille hvid kant (nyt), røde ærmer uden hvid kant, Hummel-striber på skulderen, skygge på siden, hvidt rygnummer, nummer på brystet.

DK-Finland  den 20. august 2003 - EM-trøjen 2004

Ebbe Sand nr. 11

2004-2005

Adidas

Rund halsudskæring med rød kant, hvid streg øverst på tværs af brystet, Adidas-striber på hele ærmet, Bred hvid stribe på siden og på inderside af ærmet, hvidt rygnummer, nummer på brystet

DK-Ukraine  den 4. september 2004

Uden nummer

2006-2007

Adidas

Rund halsudskæring med rød kant, hvid striber fra halsen og ned langs begge sider, Adidas-striber på hele skulderen, stribe på ryggen ved hoften, hvidt rygnummer med røde striber, nummer på venstre bryst.

DK- Paraguay  den 27. maj 2006

 

2008-2010

Adidas

Rund halsudskæring med rød kant, flere tynde hvide striber på siden (nyt), Adidas-striber på skulder og ærmer,

Slovenien-DK  den 6. februar 2008

Bendtner

nr. 11

2010-2012

Adidas

 

DK-Senegal den 27. maj 2010 - VM-trøjen 2010

Tomasson

nr. 9

2012-2014

Adidas

Rund halsudskæring med hvid krave, hvide skuldre, vævet mønster

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 



Udvalg af DBU-trøjer
Overskrift 1

Når jeg en gang får mere tid, vil jeg uploade min store samling af originale postkort med det danske fodboldlandshold.

Jeg har temmelig mange postkort. Neden for følger en fortegnelse.

Fortegnelse over postkort med fodboldlandsholdet 1979-2011

Antal spillere på kortet er angivet i parentes

År

Sponsor på brystet

Trænerteam

Spillere

2/1982

Carlsberg på brystet (17) samt Allan Simonsen i hjørnet

Sepp Piontek og Kaj Johansen

Med Per Røntved, Lars Bastrup og Allan Hansen

1/1983

Carlsberg på brystet(16)

Sepp Piontek og Kaj Johansen

 

2/1983

Carlsberg på brystet (16)

Sepp Piontek og Kaj Johansen

Med Per Frimann, Flemming Christensen og Ole Madsen

1/1984

Carlsberg

Sepp Piontek og Kaj Johansen

Holdet (20) udtaget til EM 84 i Frankrig

1984

Ingen reklame

Sepp Piontek og Kaj Johansen

Holdet (20) under EM 84 i Frankrig – sort/hvid i DK-Sovjet kampprogram

01/1985

Carlsberg på brystet (16)

Sepp Piontek og Kaj Johansen

Med Henrik Andersen og Per Frimann

01/1986

Hummel og Carlsberg

Sepp Piontek, KJ og Richard Møller Nielsen

Holdet (22) til VM 86 i Mexico. Med Jan Bartram, Kent Nielsen og Flemming Christensen

01/1987

Danske Mejerier –Mathilde-koen på brystet (16)

Sepp Piontek

 

01/1987

Danske Mejerier – Mathilde-koen på brystet

Richard Møller Nielsen, Kurt Berthelsen og SP

OL-landsholdet (16)– farver i DK-Grækenland program (OL-kamp)

01/1988

Danske Mejerier - Mathilde-koen på brystet (22).

Sepp Piontek og Kaj Johansen

Med Pierre Larsen, John Helt og Claus Nielsen – farver i DK-Czekoslovakiet program

1/1989

Dansk Mejerier - Mælk styrker på brystet (16)

Sepp Piontek, KJ og Richard Møller Nielsen

Med Kim Vilfort, Henrik Larsen, John Larsen. Fra Bulgarien-DK-programmet 1989

1/1990

Danske Mejerier -  Lurpak på brystet (17)

Richard Møller Nielsen, KJ og Jan B. Poulsen

Med Jan Mølby, Johnny Hansen, Lars Jacobsen samt Brdr. Laudrup.

 

 

 

 

01/1991

Danske Mejerier – Lurpak på brystet (17)

Richard Møller Nielsen, KJ, Jan B. Poulsen samt 2 assistenter/massør

Med Frank Pingel, Johnny Mølby samt uden Brdr. Laudrup

01/1992

Danske Mejerier – Lurpak på brystet (18)

RMN, KJ samt Jan B. Poulsen

EM-holdet, der blev europamestre uden Claus Christiansen

02/1992

Danske Mejerier – Lurpak på brystet (19)

Richard Møller Nielsen, KJ, Jan B. Poulsen samt 2 assistenter/massør

Europamestrene med pokalen

01/1993

Danske Mejerier – Cowey frisk energi (16)

Richard Møller Nielsen, Jan B. Poulsen samt 2 assistenter/massør

Med Stig Tøfting, Marc Rieper, Brian Steen Nielsen, Bjarne Goldbæk

02/1993

Danske Mejerier – Cowey frisk energi på brystet (16)

Richard Møller Nielsen, Flemming Serritslev, Jan B. Poulsen samt 2 assistenter/massør

Med Jes Høgh, Marc Rieper, Peter Møller, Michael Laudrup samt Per Frandsen og Lars Høgh

02/1993

Ingen reklame – identisk med ovenstående

Richard Møller Nielsen

Med Jes Høgh, Marc Rieper, Peter Møller, Michael Laudrup samt Per Frandsen og Lars Høgh. Fra DK-Ungarn programmet 1994

01/1994

Danske Mejerier – Det kræver sin mælk på brystet (17)

Richard Møller Nielsen

Med EM-pokalen, Thomas Helveg og Henrik Andersen

02/1995

Danske Mejerier – Det kræver sin mælk på brystet (17)

Richard Møller Nielsen, FS samt 4 assistenter

Med både EM og intercontinental-pokalen, Michael Schønberg, Erik Bo Andersen, Mikkel Beck og Peter Rasmussen (DK-Spanien 11/10 1995)

01/1996

MD Foods - Gaio på brystet (16)

Richard Møller Nielsen, FS, samt 4 assistenter

Med Claus Thomsen og Allan Nielsen

02/1996

Danske Mejerier – Det kræver sin mælk på brystet (18)

Bo Johansson, FS samt 4 assistenter

Med Peter Møller, Per Nielsen, Ole Bjur og Morten Bisgaard (DK-Grækenland 9/10 1996)

02/1997

Danske Mejerier – Det kræver sin mælk (19)

Bo Johansson, FS samt 4 assistenter

Med Per Pedersen og Jan Heintze

01/98

Danske Mejerier – Det kræver sin mælk med solbriller fra Polaroid (17)

Bo Johansson, FS samt 4 assistenter

Med Morten Wieghorst og Bjarne Goldbæk

01/1998

Danske Mejerier – Det kræver sin mælk (19)

Bo Johansson, FS samt 5 assistenter

Holdet til VM 1998 med Søren Colding og Martin Jørgensen

 

 

 

 

02/1998

MD Foods (18)

Bo Johansson alene

Holdet til VM 1998

02/1998

MD Foods (18)

Bo Johansson, FS samt 4 assistenter

 

01/1999

MD Foods – MD på brystet (20)

Bo Johansson, FD samt 5 assistenter

Med Ole Tobiasen, Thomas Gravesen, Jon Dahl Tomasson

02/1999

MD Foods – nyt MD logo(20)

Bo Johansson, FD samt 5 assistenter

 

01/2000

Arla – husk mælken

Bo Johansson, FS, og 4 assistenter

Med Jesper Grønkjær, Martin Lauersen Truppen (18) til EM 2000 i Holland -

 

 

 

 

02/2000

Arla – husk mælken(20)

Morten Olsen

Med

01/2003

 

MO, Laudrup

23 spillere

01/2004

Arla – ekspres

Morten Olsen

21 spillere

 

 

 

Truppen (20) til EM 2004 i Portugal Arla på brystet

02/2004

Dong

Morten Olsen

 

01/2005

Dong

MO

 

02/2006

Dong og Arla

MO

 

01/2007

Dong og Arla

 

 

 

 

 

 


 




Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...

Örjan Hansson | Svar 21.06.2016 13.41

Hej
Jag söker ett kamprogram. Ett svenskt.
19-08-1984 i CWC.
Malmö FF - Dynamo Dresden 2-0

Jens Andersen | Svar 18.06.2016 12.02

Hvornår kom der bandereklamer i Idrætsparken i forbindelse med landskampe. Det må have været først i 1960erne?

Simon Neergaard-Holm 19.06.2016 14.34

Hej Jens, det er før 1960, fordi jeg har pressebilleder fra 1960, og det er efter maj 1957, hvor Stævnet spillede mod Man United ifm dr. Elizabeths besøg i DK.

Jens Andersen | Svar 18.06.2016 11.59

Hej
Jeg leder efter hvornår en dansk landsholdsanfører for første gang bar armbind i en landskamp. Det må have været en gang omkring 1970. Er der nogen af jer d

Niels Petersen | Svar 16.03.2016 01.41

Hey fra Canada
Er der nogen som har klips eller billeder af
Ole sorensens maal mod Sverige I KBH
Juni 1965 ?

Simon Neergaard-Holm 16.03.2016 10.07

Ja, lave en søgning på YouTube Denmark-Sweden 1965, så dukker den op.

Steen | Svar 18.08.2015 21.54

Kamprogrammer (landskampe + AB) og lidt autografer i samlealbum og nogen 'årets kampe' albums. Mest fra 70'erne
Kan afhentes i Søborg

Ulrik | Svar 23.03.2015 15.25

http://www.bluecity.dk/film-spil/f-c-kobenhavn-saesonen-2005-2006

Henrik | Svar 05.09.2012 19.44

Nogen der har nyere kampprogrammer 1,2,3.div,superliga fra de sidste par år de vil sælge. Så skriv til hvlarsen@mail.dk-hvilke du har og din pris.

Christian | Svar 19.07.2012 17.16

Jeg har Fck dvden, jeg samler selv på landskampsmål , ikke hele kampe men målene derfra, Har du noget af det?? jeg søger fra 1908 - 1986

Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

22.06 | 10:21

Hej Simon
Har du programmet fra "torsdag d. 30.maj 1985- VM-landsholdet mod Anderlecht på Odense Stadion?

...
16.06 | 11:53

Hej
Spændende læsning. Opdagede dog en lille fejl ved Wales-kampen i 1965. Det var ikke landstræneren Poul Petersen, der havde landskamprekorden, men P.P. AIA.

...
03.06 | 17:45

Godt spørgsmål, Jens.

50 års jubilaren var Valby Boldklub forstærket med de udenlandsprofessionelle, der mødte Boldklubben Frem. Så det var ikke et DBU-hold.

...
17.05 | 11:18

Hej

I ovenstående omtaler du en kamp den 21. juni 1972. En jubilæumskamp mellem BK Frem og landsholdet. Hvad var det for et jubilæum?

...
Du kan lide denne side