Landskampe, Europa Cup, venskabskampe

Kampprogrammer 1914-2018

Opdateret den 05. oktober 2018

 

Fortegnelse over kampprogrammer med

1.  Fodboldlandsholdet (A-, B- og U-landsholdet)

2.  Landspokalfinaler

3.  Danske hold i Europa Cup (kun hjemmebane) 1960-1992

4.  Internationale venskabskampe med dansk deltagelse (kun hjemmebane)

Programmer i samlingen/Programs in my collection

OL- EM- og VM-samleprogrammer gældende for en hel slutrunde samt jubilæumsturnering, som er med i samlingen/Tournament programs

Kopier fra bl.a. Det Kongelige Bibliotek og Københavns Stadsarkiv

Dato

Spillested

Hold

 

Status

05.05.1910

København

DK-England

2-1

Venskabskamp – den første

25.05.1911

København

DK-Sheffield W

 

Første kamp i Idrætsparken

11.06.1911

København

DK-Glasgow Rangers

1-3

Udvalgt dansk hold (kopi)

17.05.1914

København

DK-Holland

4-3

Venskabskamp – kamp nr. 14

05.06.1914

København

DK-England

3-0

Venskabskamp

06.06.1915

København

DK-Sverige

2-0

Venskabskamp

06.10.1918

København

DK-Norge

4-0

Venskabskamp (kopi)

1922

 

 

 

 

11.06.1922

København

DK-Czekoslovakiet

0-3

VK – første nederlag hjemme

1923

 

 

 

 

10.06.1923

København

København-Provinsen

9-1

Udtagelseskamp – første kamp

17.06.1923

København

DK-Schweiz

3-3

VK–første spiller fra provinsen

1924

 

 

 

 

05.10.1924

København

DK-Belgien

2-1

Venskabskamp (kopi)

1925

 

 

 

 

21.06.1925

København

DK-Norge

5-1

Venskabskamp (kopi)

25.10.1925

Amsterdam

Holland-DK

4-2

Venskabskamp (kopi)

1926

 

 

 

 

13.06.1926

København

DK-Holland

4-1

Venskabskamp (kopi)

03.10.1926

København

DK-Sverige

 

Venskabskamp (kopi)

1928

 

 

 

 

07.10.1928

København

DK-Sverige

3-1

Venskabskamp (kopi)

1929

 

 

 

 

23.96.1929

København

DK-Norge

2-5

Venskabskamp (kopi)

13.10.1929

København

DK-Finland

8-0

Venskabskamp (kopi)

1930

 

 

 

 

22.06.1930

København

DK-Sverige

6-1

Venskabskamp

07.09.1930

København

DK-Tyskland

6-3

Venskabskamp

1931

 

 

 

 

25.05.1931

København

DK-Norge

3-1

Venskabskamp (kopi)

14.06.1931

København

DK-Holland

0-2

Venskabskamp (kopi)

11.10.1931

København

DK-Finland

2-3

Venskabskamp

1932

 

 

 

 

05.06.1932

København

DK-Belgien

3-4

Venskabskamp

12.06.1932

København

DK-Göteborg

 

Uofficiel udtagelseskamp

19.06.1932

København

DK-Sverige

3-1

Venskabskamp

25.09.1932

Oslo

Norge-Danmark

1-2

Venskabskamp

09.10.1932

København

DK-Skotland

3-1

Venskabskamp

1933

 

 

 

 

11.06.1933

København

DK-Norge

2-2

Venskabskamp

18.06.1933

Stockholm

Sverige – DK

2-3

Venskabskamp

08.10.1933

København

DK-Finland

2-0

Venskabskamp

1934

 

 

 

 

21.05.1934

København

DK-Polen

4-2

Venskabskamp

17.06.1934

København

DK-Sverige

3-5

Venskabskamp

07.10.1934

København

DK-Tyskland

2-5

Venskabskamp

1935

 

 

 

 

12.05.1935

København

Stævnet-Stoke City

 

VK - kun forsiden (kopi)

31.05.1935

København

Stæv.-Blackburn Rovers

 

En af 3 venskabskampe (kopi)

16.06.1935

Göteborg

Sverige-DK

3-1

Venskabskamp

23.06.1935

København

DK-Norge

1-0

Venskabskamp

06.10.1935

København

DK-Finland

5-1

Venskabskamp

1936

 

 

 

 

13.04.1936

København

Stævnet-Admira Wien

 

VK - kun forsiden (kopi)

17.05.1936

København

Stævnet-Huddersfield T.

 

En af 3 venskabskampe (kopi)

27.05.1936

København

Stævnet-Sheffield W.

 

VK - kun forsiden (kopi)

01.06.1936

Vejle

Vejle-FC Libertas Wien

 

VK–med Pauli Jørgensen, Frem

14.06.1936

København

DK-Sverige

4-3

Venskabskamp (kopi)

04.10.1936

København

DK-Polen

2-1

Venskabskamp

1937

 

 

 

 

16.05.1937

Breslau

Tyskland-DK

8-0

Venskabskamp – kun forside

13.06.1937

København

DK-Norge

5-1

Venskabskamp (kopi)

17.10.1937

København

DK-Finland

2-1

Venskabskamp (kopi)

1938

 

 

 

 

21.06.1938

København

DK-Sverige

0-1

Venskabskamp (kopi)

1939

 

 

 

 

15.06.1939

København

DK-Finland

5-0

DBU 50 års jubilæum

18.06.1939

København

DK-Norge

6-3

Finale i jubilæumsturnering

25.06.1939

København

DK-Tyskland

0-2

Jubilæumskamp

1940

 

 

 

 

20.10.1940

København

DK-Sverige

4-2

Venskabskamp – ikke DBU

1941

 

 

 

 

29.06.1941

København

København-Provinsen

2-0

Udtagelseskamp – 2. kamp

19.10.1941

København

DK-Sverige

2-1

Venskabskamp

16.11.1941

Dresden

Tyskland-DK

1-1

Venskabskamp

1942

 

 

 

 

21.06.1942

København

København-Provinsen

3-1

Udtagelseskamp – 3. kamp

28.06.1942

København

DK-Sverige

0-3

Venskabskamp

1943

 

 

 

 

14.06.1943

København

København-Provinsen

3-0

Udtagelseskamp – 4. kamp

1944

 

 

 

 

21.05.1944

København

BK Frem-B1909

5-0

Semifinale i DM-slutspil

18.06.1944

København

København-Provinsen

1-5

Udtagelseskamp – 5. kamp

27.08.1944

Aarhus

København-Jylland

 

Unionskamp (kopi)

1945

 

 

 

 

24.06.1945

Stockholm

Sverige-DK

2-1

Venskabskamp

01.07.1945

København

DK-Sverige

3-4

Venskabskamp

26.08.1945

København

DK-Norge

4-2

Venskabskamp

09.09.1945

Oslo

Norge-DK

1-5

Venskabskamp

19.09.1945

Hannover

Stævnet-Combi. Services

0-0

Uofficiel VK (sheet)

30.09.1945

Stockholm

Sverige-DK

4-1

VK (kopi uden reklamer)

30.09.1945

Odense

DK U-Sverige U

1-6

DIF’s 50 års jubilæum

1946

 

 

 

 

16.06.1946

Oslo

Norge-DK

2-1

Venskabskamp

23.06.1946

København

DK-Sverige

3-1

Venskabskamp

08.07.1946

København

DK-Norge

2-0

DIF 50 års jubilæum

17.07.1946

Reykjavik

Island-DK

0-3

Venskabskamp

01.09.1946

Helsingfors

Finland-DK

2-5

Venskabskamp

06.10.1946

Göteborg

Sverige-DK

3-3

Venskabskamp

20.10.1946

København

DK-Norge

7-1

Venskabskamp

04.12.1946

Huddersfield

Huddersf. Town-Stævnet

2-2

Venskabskamp

09.12.1946

Sheffield

Sh. Wednesday-Stævnet

2-3

Venskabskamp

11.12.1946

Brentford

Brentford FC-Stævnet

2-3

Venskabskamp

1947

 

 

 

 

15.06.1947

København

DK-Sverige

1-4

Nordisk Mesterskab

20.06.1947

København

DK-Czekoslovakiet

2-2

Venskabskamp

26.06.1947

Stockholm

Sverige-DK

6-1

Finlands FF 40 års jubilæum

21.09.1947

Oslo

Norge-DK

3-5

Nordisk Mesterskab

05.10.1947

Aarhus

DK-Finland

4-1

Nordisk Mesterskab

1948

 

 

 

 

12.06.1948

København

DK-Norge

1-2

Nordisk Mesterskab

15.06.1948

Helsinki

Finland-DK

0-3

Nordisk Mesterskab

26.06.1948

København

DK-Polen

8-0

Venskabskamp

31.07.1948

London

DK-Ægypten

3-1

OL-slutrunden i England

05.08.1948

London

DK-Italien

5-3

OL-kvartfinale i England

10.08.1948

London

DK-Sverige

2-4

OL-semifinale i England

13.08.1948

London

DK-England

5-3

OL-bronzekamp i England

26.09.1948

København

DK-England

0-0

Venskabskamp

10.10.1948

Stockholm

Sverige-DK

1-0

Nordisk Mesterskab

1949

 

 

 

 

12.05.1949

København

DK-Holland

1-2

Venskabskamp

06.06.1949

København

København-Provinsen

8-2

Udtagelseskamp

19.06.1949

Warszawa

Polen-DK

1-2

Venskabskamp

07.08.1949

Aarhus

DK-Island

5-1

Venskabskamp (kopi)

11.09.1949

København

DK-Finland

0-2

Nordisk Mesterskab

11.09.1949

Oslo

Norge-DK

0-2

Nordisk Mesterskab

21.09.1949

Portsmouth

Portsmouth FC-Stævnet

6-2

Venskabskamp

23.10.1949

København

DK-Sverige

3-2

Nordisk Mesterskab

04.12.1949

Odense

Odense XI-København XI

5-0

Bykamp

11.12.1949

Amsterdam

Holland-DK

0-1

Venskabskamp

1950

 

 

 

 

14.05.1950

København

Stævnet-England XI (A)

4-1

VK – kun forside og hold

28.05.1950

Beograd

Jugoslavien-DK

5-1

Venskabskamp

18.06.1950

København

København-Provinsen

1-1

Udtagelseskamp

22.06.1950

København

DK-Norge

4-0

Nordisk Mesterskab

25.06.1950

Aarhus

DK-Norge

1-4

Nordisk Mesterskab

14.08.1950

Glasgow

Glasgow Rangers-AB

2-1

Venskabskamp

27.08.1950

Helsinki

Finland-DK

1-2

Nordisk Mesterskab

10.09.1950

København

DK-Jugoslavien

1-4

Venskabskamp

15.10.1950

Stockholm

Sverige-DK

4-0

Nordisk Mesterskab (kopi)

05.11.1950

Wien

Østrig-DK

5-1

Venskabskamp

1951

 

 

 

 

12.05.1951

Glasgow

Skotland-DK

3-1

Venskabskamp

15.05.1951

London

Chelsea FC-KB

1-0

VK – sammen med Stævnet

16.05.1951

Sheffield

Sh. Wednesday-BK Frem

0-0

Venskabskamp

19.05.1951

Southampt.

Southampton FC-KB

3-3

VK - sammen med Stævnet

19.05.1951

Birmingham

Aston Villa FC-BK Frem

1-1

Venskabskamp

10.06.1951

København

København-Provinsen

0-0

Udtagelseskamp

17.06.1951

København

DK-Østrig

3-3

Venskabskamp (kopi)

16.09.1951

Oslo

Norge-DK

2-0

Nordisk Mesterskab

30.09.1951

København

DK-Finland

1-0

Nordisk Mesterskab

10.10.1951

London

Tottenham H-Stævnet

2-1

Venskabskamp

21.10.1951

København

DK-Sverige

3-1

Nordisk Mesterskab

1952

 

 

 

 

25.05.1952

København

DK-Skotland

1-2

Venskabskamp

08.06.1952

København

København-Provinsen

4-2

Udtagelseskamp

11.06.1952

Oslo

Sverige-DK

2-0

Norge FF 50 års jubilæum

22.06.1952

Stockholm

Sverige-DK

4-3

Nordisk Mesterskab

22.06.1952

København

DK (B)-Sverige (B)

4-1

B-landskamp – første kamp

15.07.1952

Tammerfors

DK-Grækenland

2-1

OL-slutrunden i Finland

21.07.1952

Turku/Åbo

DK-Polen

2-0

OL-slutrunden i Finland

25.07.1952

Helsingfors

DK-Jugoslavien

3-5

OL-kvartfinale i Finland

21.09.1952

København

DK-Holland

3-2

Venskabskamp

05.10.1952

Helsinki

Finland-DK

2-1

Nordisk Mesterskab

05.10.1952

Randers

DK (B) – Finland (B)

2-0

B-landskamp

19.10.1952

København

DK-Norge

1-3

Nordisk Mesterskab

1953

 

 

 

 

07.03.1953

Rotterdam

Holland-DK

1-2

Uofficiel venskabskamp

13.06.1953

København

København-Provinsen

1-3

Udtagelseskamp

16.06.1953

København

B93-Juventus

1-2

Jubilæumskamp (kopi)

21.06.1953

København

DK-Sverige

1-3

Nordisk Mesterskab

27.06.1953

Basel

Schweiz-DK

1-4

Venskabskamp

28.06.1953

Vejle

DK(B)-Schweiz(B)

4-2

B-landskamp

01.07.1953

København

Alliancen-Juventus FC

2-4

Venskabskamp (kopi)

09.08.1953

København

DK-Island

4-0

Venskabskamp

13.09.1953

Oslo

Norge-DK

0-1

Nordisk Mesterskab

13.09.1953

København

DK (B)-Norge (B)

3-1

B-landskamp

13.09.1953

Aalborg

DK U-Norge U

4-1

Venskabskamp – U21

04.10.1953

København

DK-Finland

6-1

Nordisk Mesterskab

04.10.1953

Helsingfors

Finland (B)-DK (B)

3-1

B-landskamp

25.10.1953

Odense

Provinsen-København

5-1

Udtagelseskamp

1954

 

 

 

 

29.05.1954

Odense

FBU-JBU

2-1

Unionskamp

04.06.1954

Malmø

Norge-DK

2-1

Sverige FF 50 års jubilæum

01.06.1954

Odense

FBU-Sao Christovao

?

50 års jubilæumskamp I

09.06.1954

Esbjerg

Esbjerg fB-Beogradski

?

Venskabskamp (kopi)

10.06.1954

Odense

Od. Stævnet-AC Milan

1-3

50 års jubilæumskamp II

15.06.1954

Vejle

Vejle BK-AC Milan

0-6

Venskabskamp (+billet)

13.06.1954

Helsinki

Finland-DK

2-2

Nordisk Mesterskab

13.06.1954

København

DK (B)-Finland (B)

5-2

B-landskamp

30.06.1954

Odense

DK Y-Norge Y

1-0

Venskabskamp U17 (kopi)

05.09.1954

København

København-Provinsen

0-3

Udtagelseskamp

19.09.1954

København

DK-Schweiz

1-1

Venskabskamp

10.10.1954

Stockholm

Sverige-DK

5-2

Nordisk Mesterskab

10.10.1954

Esbjerg

DK (B)-Sverige (B)

1-2

B-landskamp (kopi)

31.10.1954

København

DK-Norge

0-1

Nordisk Mesterskab

1955

 

 

 

 

13.03.1955

Amsterdam

Holland-DK

1-1

Venskabskamp

15.05.1955

København

DK-Ungarn

0-6

Venskabskamp

09.06.1955

København

AGF-Aalborg Chang

4-0

Landspokalfinalen 1955

13.06.1955

Århus

Provinsen-København

0-1

Udtagelseskamp

19.06.1955

København

DK-Finland

2-1

Nordisk Mesterskab (kopi)

19.06.1955

Helsingfors

Finland (B)-DK (B)

0-1

B-landskamp

03.07.1955

Reykjavik

Island-DK

0-4

Venskabskamp

13.08.1955

Belfast

UK-Europa

1-4

Jubilæumskamp med Leschly

11.09.1955

Oslo

Norge-DK

1-1

Nordisk Mesterskab

11.09.1955

Vejle

DK (B)-Norge (B)

1-3

B-landskamp

21.09.1955

København

AGF-Stade de Reims

0-2

EC for Mesterhold – 1. runde

28.09.1955

Portsmouth

England U-DK U

5-1

Venskabskamp – U21

01.10.1955

Plymouth

England Y-DK Y

9-3

Venskabskamp – U19

02.10.1955

København

DK-England

1-5

Venskabskamp

16.10.1955

København

DK-Sverige

3-3

Nordisk Mesterskab

1956

 

 

 

 

19.04.1956

København

Alliance-FK Radnicki Nis

2-1

Venskabskamp (kopi)

26.04.1956

København

KBU-FC Barcelona

1-1

Messeby-turnering – 1. runde

05.05.1956

København

Allia. -Rampla Junior FC

1-3

Venskabskamp (kopi)

23.05.1956

Moskva

Sovjetunionen-DK

5-1

Venskabskamp – kamp nr. 200

02.06.1956

København

BK Frem-AB

1-0

Landspokalfinale 1956–forside

17.06.1956

København

København-Provinsen

1-1

Udtagelseskamp

22.06.1956

Oslo

Norge (B)-DK (B)

3-2

B-landskamp

24.06.1956

København

DK-Norge

2-3

Nordisk Mesterskab

01.07.1956

København

DK-Sovjetunionen

2-5

Venskabskamp

16.09.1956

Helsinki

Finland-DK

0-4

Nordisk Mesterskab

16.09.1956

Aalborg

DK (B)-Finland (B)

3-0

B-landskamp (kopi)

19.09.1956

København

AGF-OGC Nice

1-1

EC for Mesterhold - forrunde

26.09.1956

København

DK U-England U

0-3

Venskabskamp – U21

03.10.1956

Dublin

Irland-DK

2-1

VM-kvalifikation 1958

21.10.1956

Stockholm

Sverige-DK

1-1

Nordisk Mesterskab

21.10.1956

Viborg

DK (B)-Sverige (B)

0-4

B-landskamp (kopi)

04.11.1956

København

DK-Holland

2-2

Venskabskamp (kopi)

05.12.1956

Wolverhampton

England-DK

5-2

VM-kvalifikation 1958

1957

 

 

 

 

28.04.1957

København

AGF-Esbjerg fB

2-0

Landspokalfinalen 1957

15.05.1957

København

DK-England

1-4

VM-kvalifikation 1958

21.05.1957

København

Stævnet-Man. United

2-3

Venskabskamp (1)

23.05.1957

København

Stævnet-Man. United

3-4

Venskabskamp (2)

26.05.1957

København

DK-Bulgarien

1-1

Venskabskamp

18.06.1957

Helsingfors

Finland-DK

2-0

Finlands BF 50 års jubilæum

19.06.1957

Tammerfors

DK-Norge

2-0

FBF 50 års jubilæumskamp

23.06.1957

Århus

Provinsen-København

2-1

Udtagelseskamp

30.06.1957

København

DK-Sverige

1-2

Nordisk Mesterskab

10.07.1957

Reykjavik

Island-DK

2-6

Islands FF 10 års jubilæum

11.09.1957

Aarhus

AGF-Glenavon FC

0-0

EC for Mesterhold – 1. runde

22.09.1957

Oslo

Norge-DK

2-2

Nordisk Mesterskab

22.09.1957

Frederikshavn

DK (B)-Norge (B)

5-2

B-landskamp

02.10.1957

København

DK-Irland

0-2

VM-kvalifikation 1958

13.10.1957

København

DK-Finland

3-0

Nordisk Mesterskab

13.10.1957

Helsingfors

Finland (B)-DK (B)

0-1

B-landskamp

04.12.1957

Aarhus

AGF-Sevilla FC

2-0

EC for Mesterhold – 2. runde

1958

 

 

 

 

25.01.1958

La Valletta

Malta-DK/Stævnet

3-0

Uofficiel venskabskamp

11.05.1958

København

Vejle BK-KB

3-2

Landspokalfinalen 1958

15.05.1958

Aarhus

DK-Curacao

3-2

Venskabskamp

25.05.1958

København

DK-Polen

3-2

Venskabskamp

22.06.1958

København

København-Provinsen

1-5

Udtagelseskamp

29.06.1958

København

DK-Norge

1-2

Nordisk Mesterskab

07.07.1958

København

DK-Sverige

2-1

OL 48-holdene – 10 år efter

26.08.1958

København

KB-Schalke 04

3-0

EC for Mesterhold – 1. runde

14.09.1958

Helsingfors

Finland-DK

1-4

Nordisk Mesterskab

14.09.1958

Århus

DK (B)-Finland (B)

7-3

B-landskamp

24.09.1958

København

DK-Vesttyskland

1-1

Venskabskamp

15.10.1958

Rotterdam

Holland-DK

5-1

Venskabskamp

26.10.1958

Stockholm

Sverige-DK

4-4

Nordisk Mesterskab

26.10.1958

Randers

DK (B)-Sverige (B)

3-3

B-landskamp

1959

 

 

 

 

07.05.1959

København

Vejle BK-AGF

1-1

Landspokalfinalen 1959

14.06.1959

Århus

Provinsen-København

2-3

Udtagelseskamp

15.06.1959

København

Alliancen-Udinese Calcio

0-2

Venskabskamp (kopi)

21.06.1959

København

DK-Sverige

0-6

Nordisk Mesterskab

26.06.1959

Reykjavik

Island-DK

2-4

OL-kvalifikation 1960

02.07.1959

København

DK-Norge

2-1

OL-kvalifikation 1960

11.08.1959

København

Alliancen-Valencia CF

0-3

Venskabskamp (kopi)

18.08.1959

København

DK-Island

1-1

OL-kvalifikation 1960

08.09.1959

Stockholm

Djurgården-Skovshoved

5-1

Nordic Cup – 1. runde

13.09.1959

Oslo

Norge-DK

2-4

OL-kvalifikation 1960

13.09.1959

Aalborg

DK (B)-Norge (B)

1-1

B-landskamp

23.09.1959

København

DK-Czekoslovakiet

2-2

Nations Cup kvalifikation

30.09.1959

København

KBU-Chelsea FC

1-3

EC for Messeby – 1. runde

04.10.1959

København

DK-Finland

4-0

Nordisk Mesterskab

04.10.1959

Helsingfors

Finland (B)-DK (B)

2-1

B-landskamp

07.10.1959

København

Stævnet-Rio, Brasilien

3-1

Uofficiel venskabskamp

18.10.1959

Brno

Czekoslovakiet-DK

5-1

Nations Cup kvalifikation

21.10.1959

Odense

B1909-Wiener SK

0-3

EC for Mesterhold – 2. runde

02.12.1959

Athen

Grækenland-DK

1-3

Venskabskamp

06.12.1959

Sofia

Bulgarien-DK

2-1

Venskabskamp

1960

 

 

 

 

10.05.1960

København

DK-Brasilien

3-4

Uofficiel kamp med Stævnet

15.05.1960

København

AGF-Frem Sakskøbing

2-0

Landspokalfinalen 1960

18.05.1960

Odense

Odense XI-DK

1-2

OL-træningskamp

26.05.1960

København

DK-Norge

3-0

Nordisk Mesterskab

26.06.1960

København

København-Provinsen

3-2

Udtagelseskamp

03.07.1960

København

DK-Grækenland

7-2

Venskabskamp

13.07.1960

København

DK-Fremad Amager

1-1

OL-træningskamp

27.07.1960

København

DK-Ungarn

1-0

Venskabskamp

04.08.1960

København

Stævnet-Inter Bratislava

1-1

VK med OL-spillere

06.08.1960

Vejle

Vejle BK-DK

4-6

OL-træningskamp

10.08.1960

København

DK-Finland

2-1

Nordisk Mesterskab

11.08.1960

Viborg

DK (B)-Finland (B)

6-0

B-landskamp (kopi)

13.08.1960

Aarhus

DK (A)-DK (B)

4-2

OL-træningskamp

18.08.1960

København

Stævnet-CK Real Madrid

3-4

VK med OL-spillere

26.08.1960

Rom

DK-Argentina

3-2

OL-slutrunden i Italien

29.08.1960

Livorno

DK-Polen

2-1

OL-slutrunden i Italien

01.09.1960

Aquila

DK-Tunesien

3-1

OL-slutrunden i Italien

06.09.1960

Rom

DK-Ungarn

2-0

OL-semifinale i Italien

10.09.1960

Rom

DK-Jugoslavien

1-3

OL-finale i Italien

21.09.1960

Manchester

England U23-DK

5-1

VB som stedfortræder for DK

21.09.1960

Aarhus

AGF-Legia Warszawa SA

3-0

EC for Mesterhold – 1. runde

05.10.1960

Vejle

Vejle BK-FK Radnicki Nis

3-2

Venskabskamp

06.10.1960

København

Alliancen-Radnicki Nis

3-2

Venskabskamp

12.10.1960

København

Stævnet-Alliancen

3-7

Venskabskamp (kopi)

19.10.1960

København

KB-Basel XI

8-1

EC for Messeby – 1. runde

19.10.1960

Aarhus

AGF-Frederikstad FK

3-0

EC for Mesterhold – 2. runde

22.10.1960

Vejle

DK (B)-Sverige (B)

1-2

B-landskamp

23.10.1960

Göteborg

Sverige-DK

2-0

Nordisk Mesterskab

23.11.1960

København

KB-Birmingham City

4-4

EC for Messeby - kvartfinale

1961

 

 

 

 

30.03.1961

Aarhus

AGF-SL Benfica

1-4

EC for Mesterhold – kvartfinale

25.04.1961

København

Stævnet-Bangu Atletico

2-2

Venskabskamp

03.05.1961

Vejle

Vejle-VfR Neumünster

2-2

Jubilæumskamp

11.05.1961

København

KB-AGF

0-2

Landspokalfinalen 1961

15.05.1961

København

Stævnet-Arsenal FC

0-1

Venskabskamp

28.05.1961

København

DK-Østtyskland

1-1

Venskabskamp

01.06.1961

København

Alliancen-Gremio FB

0-3

Venskabskamp

06.06.1961

Odense

FBU-JBU

1-2

Unionskamp

07.06.1961

Esbjerg

EfB-Gremio FC

2-0

Venskabskamp (kopi)

11.06.1961

Odense

Provinsen-København

0-4

Udtagelseskamp

13.06.1961

Esbjerg

Esbjerg fB-Borussia MG

?

Ingen oplysning om kampen

13.06.1961

Aalborg

AaB-DK

1-3

Træningskamp

18.06.1961

København

DK-Sverige

1-2

Nordisk Mesterskab (kopi)

01.08.1961

Vejle

Vejle BK-HJK Hajduk Split

5-1

Venskabskamp

24.08.1961

København

Stævnet-Hapoel FC

8-2

Venskabskamp

05.09.1961

København

Alliancen-Spartak Moskva

1-4

Venskabskamp

07.09.1961

København

Stævnet-Dinamo Zagreb

2-7

EC for Messeby – 1. runde

13.09.1961

Odense

B1913-CA Spora Luxemb.

9-2

EC for Mesterhold – 1. runde

17.09.1961

Oslo

Norge-DK

0-4

Nordisk Mesterskab

17.09.1961

Århus

DK (B)-Norge (B)

4-0

B-landskamp

20.09.1961

Düsseldorf

Vesttyskland-DK

5-1

Venskabskamp

21.09.1961

København

Stævnet-Japan

3-1

Venskabskamp

15.10.1961

København

DK-Finland

9-1

Nordisk Mesterskab

18.10.1961

Odense

B1913-CK Real Madrid

0-3

EC for Mesterhold – 2. runde

31.10.1961

København

DK (A)-DK (U)

1-3

Træningskamp før POL-DK

01.11.1961

Glasgow

Skotland-Italien

1-1

Ligalandskamp med Fl. Nielsen

01.11.1961

Aarhus

AGF-SV Werder Bremen

2-3

EC for Pokalvinder – 2. runde

05.11.1961

Chorzow

Polen-DK

5-0

Venskabskamp

05.11.1961

Esbjerg

DK U-Polen U

0-0

Venskabskamp – U21 (kopi)

08.11.1961

Manchester

England-Italien

0-2

Ligalandskamp med Fl. Nielsen

1962

 

 

 

 

17.04.1962

København

Alliancen-Gremio FB

2-3

Venskabskamp

26.04.1962

København

Alliancen-Bologna FC

2-2

Venskabskamp

29.04.1962

Odense

OB-Atalanta BC

1-4

75 års jubilæumskamp

01.05.1962

København

Stævnet-Atalanta BC

2-4

Venskabskamp

14.05.1962

København

Stævnet-Burnley FC

3-5

Venskabskamp

23.05.1962

Leipzig

Østtyskland-DK

4-1

Venskabskamp

31.05.1962

København

B1909-Esbjerg fB

1-0

Landspokalfinalen 1962

05.06.1962

København

København-Provinsen

1-3

Udtagelseskamp

07.06.1962

Odense

DK (A)-DK (U)

3-2

Træningskamp før DK-NOR

11.06.1962

København

DK-Norge

6-1

Nordisk Mesterskab

28.06.1962

København

DK-Malta

6-1

Nations Cup kvalifikation 1964

21.08.1962

København

Stævnet-SL Benfica

4-5

Venskabskamp

11.09.1962

Odense

DK-Curacao

3-1

Venskabskamp

16.09.1962

Helsingfors

Finland-DK

1-6

Nordisk Mesterskab

16.09.1962

Hjørring

DK (B)-Finland (B)

0-0

B-landskamp

18.09.1962

Odense

B1909-Alliance Dudelange

8-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

19.09.1962

Esbjerg

Esbjerg fB-Linfield FC

0-0

EC for Mesterhold – 1. runde

26.09.1962

København

DK-Holland

4-1

Venskabskamp

17.10.1962

Odense

Odense-Drumcondra FC

4-2

EC for Messeby – 1. runde

23.10.1962

København

Stævnet-Hibernian FC

2-3

EC for Messeby – 1. runde

23.10.1962

Aarhus

DK (A)-DK (B)

2-3

Træningskamp før SVE-DK

27.10.1962

Aalborg

DK (B)-Sverige (B)

3-1

B-landskamp (kopi)

28.10.1962

Stockholm

Sverige-DK

4-2

Nordisk Mesterskab

07.11.1962

Vejle

Esbjerg fB-Dukla Praha

0-0

EC for Mesterhold – 2. runde

14.11.1962

Odense

B1909-Grazer AK

5-3

EC for Pokalvinder – 2. runde

29.11.1962

London

England-Italien

3-2

Ligalandskamp med Fl. Nielsen

08.12.1962

La Valletta

Malta-DK

1-3

Nations Cup kvalifikation 1964

12.12.1962

Istanbul

Tyrkiet-DK

1-1

Venskabskamp

1963

 

 

 

 

24.03.1963

Nürnberg

B1909-FC Nürnberg

0-6

EC for Pokalvinder-kvartfinale

08.05.1963

København

Alliancen-Bologna FC

1-2

Venskabskamp

10.05.1963

København

Stævnet-CR Flamengo

0-3

Venskabskamp

14.05.1963

Aarhus

DK-Bangu Rio (BRA)

3-1

Træningskamp før UNG-DK

19.05.1963

Budapest

Ungarn-DK

6-0

Venskabskamp

23.05.1963

København

Køge BK-B1913

1-2

Landspokalfinalen 1963

03.06.1963

København

DK-Finland

1-1

Nordisk Mesterskab

18.06.1963

Esbjerg

Provinsen-København

1-3

Udtagelseskamp

23.06.1963

København

DK-Rumænien

2-3

OL-kvalifikation 1964

25.06.1963

Odense

Odense XI-DK

4-4

Træningskamp før DK-ALB

29.06.1963

København

DK-Albanien

4-0

Nations Cup kvalifikation 1964

03.09.1963

København

KBU-JBU

1-2

Unionskamp

10.09.1963

København

DK (UK)-Pressen

4-1

Udtagelseskamp DBU (første)

14.09.1963

Silkeborg

DK (B)-Norge (B)

2-0

B-landskamp

14.09.1963

København

DK (U)-Norge (U)

 

Kun kopi af forside

15.09.1963

Oslo

Norge-DK

0-4

Nordisk Mesterskab

17.09.1963

København

Alliancen-Eint. Braunsc.

4-3

Venskabskamp + veterankamp

25.09.1963

København

Stævnet-Arsenal FC

1-7

Messeby-turneringen

25.09.1963

Esbjerg

Esbjerg fB-PSV Eindhoven

3-4

EC for Mesterhold – 1. runde

01.10.1963

Aarhus

DK-FC St. Pauli

3-2

Træningskamp før DK-SVE

06.10.1963

København

DK-Sverige

2-2

Nordisk Mesterskab

16.10.1963

Odense

B1913-Olympique Lyon

1-3

EC for Pokalvinder – 1. runde

30.10.1963

Tirana

Albanien-DK

1-0

Nations Cup kvalifikation 1964

03.11.1963

Bukarest

Rumænien-DK

2-3

OL-kvalifikation 1964

28.11.1963

Torino

DK-Rumænien

1-2

OL-kval. – omkamp 1964

04.12.1963

Luxembourg

Luxembourg-DK

3-3

Nations Cup kvalifikation 1964

10.12.1963

København

DK-Luxembourg

2-2

Nations Cup kvalifikation 1964

18.12.1963

Amsterdam

DK-Luxembourg

1-0

Nations Cup kvalifikation 1964

1964

 

 

 

 

07.05.1964

København

Esbjerg-Odense KFUM

2-1

Landspokalfinalen 1964

12.05.1964

København

Stævnet-Piracicaba

2-0

Venskabskamp

20.05.1964

København

Norden-Europa

2-4

DBU 75 års jubilæumskamp

02.06.1964

København

København-Provinsen

2-1

Udtagelseskamp (sidste)

05.05.1964

København

DK 1948-England V

7-5

Bronzehold vs. Matthews & Co

09.06.1964

Aarhus

AGF V-England V

1-2

Opvisningskamp – veteraner

09.06.1964

København

Alliancen-Morton FC

1-1

Opvisningskamp

10.06.1964

Odense

DK-FC Kaiserslautern

1-1

Træningskamp før Nations Cup

13.06.1964

København

DK-AB

4-2

Træningskamp før Nations Cup

16.06.1964

København