Liste over kampprogrammer 1910-2014
De danske fodboldlandshold

Opdateret den 15. august 2016

 

Fortegnelse over kampprogrammer med fodboldlandsholdet

Programmer i samlingen/Programmes in my collection

OL- EM- og VM-samleprogrammer gældende for en hel slutrunde samt jubilæumsturnering, som er med i samlingen/Tournament programmes

Kopier fra bl.a. Det Kongelige Bibliotek

Dato

Spillested

Hold

Mål

Status

05.05.1910

København

DK-England

2-1

Venskabskamp – den første

25.05.1911

København

DK-Sheffield W

 

Første kamp i Idrætsparken

11.06.1911

København

DK-Glasgow Rangers

1-3

Udvalgt dansk hold (kopi)

17.05.1914

København

DK-Holland

4-3

Venskabskamp – kamp nr. 14

05.06.1914

København

DK-England

3-0

Venskabskamp

06.06.1915

København

DK-Sverige

2-0

Venskabskamp

06.10.1918

København

DK-Norge

4-0

Venskabskamp (kopi)

1922

 

 

 

 

11.06.1922

København

DK-Czekoslovakiet

0-3

VK – første nederlag hjemme

1923

 

 

 

 

10.06.1923

København

København-Provinsen

9-1

Udtagelseskamp – første kamp

17.06.1923

København

DK-Schweiz

3-3

VK – første spiller fra provinsen

1924

 

 

 

 

05.10.1924

København

DK-Belgien

2-1

Venskabskamp (kopi)

1925

 

 

 

 

21.06.1925

København

DK-Norge

5-1

Venskabskamp (kopi)

25.10.1925

Amsterdam

Holland-DK

4-2

Venskabskamp (kopi)

1926

 

 

 

 

13.06.1926

København

DK-Holland

4-1

Venskabskamp (kopi)

03.10.1926

København

DK-Sverige

 

Venskabskamp (kopi)

1928

 

 

 

 

07.10.1928

København

DK-Sverige

3-1

Venskabskamp (kopi)

1929

 

 

 

 

23.96.1929

København

DK-Norge

2-5

Venskabskamp (kopi)

13.10.1929

København

DK-Finland

8-0

Venskabskamp (kopi)

1930

 

 

 

 

22.06.1930

København

DK-Sverige

6-1

Venskabskamp

07.09.1930

København

DK-Tyskland

6-3

Venskabskamp

1931

 

 

 

 

25.05.1931

København

DK-Norge

3-1

Venskabskamp (kopi)

14.06.1931

København

DK-Holland

0-2

Venskabskamp (kopi)

11.10.1931

København

DK-Finland

2-3

Venskabskamp

1932

 

 

 

 

05.06.1932

København

DK-Belgien

3-4

Venskabskamp

12.06.1932

København

DK-Göteborg

 

Uofficiel udtagelseskamp

19.06.1932

København

DK-Sverige

3-1

Venskabskamp

25.09.1932

Oslo

Norge-Danmark

1-2

Venskabskamp

09.10.1932

København

DK-Skotland

3-1

Venskabskamp

1933

 

 

 

 

11.06.1933

København

DK-Norge

2-2

Venskabskamp

18.06.1933

Stockholm

Sverige – DK

2-3

Venskabskamp

08.10.1933

København

DK-Finland

2-0

Venskabskamp

1934

 

 

 

 

21.05.1934

København

DK-Polen

4-2

Venskabskamp

17.06.1934

København

DK-Sverige

3-5

Venskabskamp

07.10.1934

København

DK-Tyskland

2-5

Venskabskamp

1935

 

 

 

 

16.06.1935

Göteborg

Sverige-DK

3-1

Venskabskamp

23.06.1935

København

DK-Norge

1-0

Venskabskamp

06.10.1935

København

DK-Finland

5-1

Venskabskamp

1936

 

 

 

 

14.06.1936

København

DK-Sverige

4-3

Venskabskamp (kopi)

04.10.1936

København

DK-Polen

2-1

Venskabskamp

1937

 

 

 

 

16.05.1937

Breslau

Tyskland-DK

8-0

Venskabskamp – kun forside

13.06.1937

København

DK-Norge

5-1

Venskabskamp (kopi)

17.10.1937

København

DK-Finland

2-1

Venskabskamp (kopi)

1938

 

 

 

 

21.06.1938

København

DK-Sverige

0-1

Venskabskamp (kopi)

1939

 

 

 

 

15.06.1939

København

DK-Finland

5-0

DBU 50 års jubilæum

18.06.1939

København

DK-Norge

6-3

Finale i jubilæumsturnering

25.06.1939

København

DK-Tyskland

0-2

Jubilæumskamp

1940

 

 

 

 

20.10.1940

København

DK-Sverige

4-2

Venskabskamp – ikke DBU

1941

 

 

 

 

29.06.1941

København

København-Provinsen

2-0

Udtagelseskamp – 2. kamp

19.10.1941

København

DK-Sverige

2-1

Venskabskamp

16.11.1941

Dresden

Tyskland-DK

1-1

Venskabskamp

1942

 

 

 

 

21.06.1942

København

København-Provinsen

3-1

Udtagelseskamp – 3. kamp

28.06.1942

København

DK-Sverige

0-3

Venskabskamp

1943

 

 

 

 

14.06.1943

København

København-Provinsen

3-0

Udtagelseskamp – 4. kamp

1944

 

 

 

 

18.06.1944

København

København-Provinsen

1-5

Udtagelseskamp – 5. kamp

27.08.1944

Aarhus

København-Jylland

 

Unionskamp (kopi)

1945

 

 

 

 

24.06.1945

Stockholm

Sverige-DK

2-1

Venskabskamp

01.07.1945

København

DK-Sverige

3-4

Venskabskamp

26.08.1945

København

DK-Norge

4-2

Venskabskamp

09.09.1945

Oslo

Norge-DK

1-5

Venskabskamp

19.09.1945

Hannover

DK-Combi. Services

0-0

Uofficiel venskabskamp (sheet)

30.09.1945

Stockholm

Sverige-DK

4-1

VK (kopi uden reklamer)

30.09.1945

Odense

DK U-Sverige U

1-6

DIF’s 50 års jubilæum

1946

 

 

 

 

16.06.1946

Oslo

Norge-DK

2-1

Venskabskamp

23.06.1946

København

DK-Sverige

3-1

Venskabskamp

08.07.1946

København

DK-Norge

2-0

DIF 50 års jubilæum

17.07.1946

Reykjavik

Island-DK

0-3

Venskabskamp

01.09.1946

Helsingfors

Finland-DK

2-5

Venskabskamp

06.10.1946

Göteborg

Sverige-DK

3-3

Venskabskamp

20.10.1946

København

DK-Norge

7-1

Venskabskamp

1947

 

 

 

 

15.06.1947

København

DK-Sverige

1-4

Nordisk Mesterskab

20.06.1947

København

DK-Czekoslovakiet

2-2

Venskabskamp

26.06.1947

Stockholm

Sverige-DK

6-1

Finlands FF 40 års jubilæum

21.09.1947

Oslo

Norge-DK

3-5

Nordisk Mesterskab

05.10.1947

Aarhus

DK-Finland

4-1

Nordisk Mesterskab

1948

 

 

 

 

12.06.1948

København

DK-Norge

1-2

Nordisk Mesterskab

15.06.1948

Helsingki

Finland-DK

0-3

Nordisk Mesterskab

26.06.1948

København

DK-Polen

8-0

Venskabskamp

31.07.1948

London

DK-Ægypten

3-1

OL slutrunden i England

05.08.1948

London

DK-Italien

5-3

OL-kvartfinale i England

10.08.1948

London

DK-Sverige

2-4

OL- semifinale i England

13.08.1948

London

DK-England

5-3

OL broncekamp i England

26.09.1948

København

DK-England

0-0

Venskabskamp

10.10.1948

Stockholm

Sverige-DK

1-0

Nordisk Mesterskab

1949

 

 

 

 

12.05.1949

København

DK-Holland

1-2

Venskabskamp

06.06.1949

København

København-Provinsen

8-2

Udtagelseskamp

19.06.1949

Warszawa

Polen-DK

1-2

Venskabskamp

07.08.1949

Aarhus

DK-Island

5-1

Venskabskamp (kopi)

11.09.1949

København

DK-Finland

0-2

Nordisk Mesterskab

11.09.1949

Oslo

Norge-DK

0-2

Nordisk Mesterskab

23.10.1949

København

DK-Sverige

3-2

Nordisk Mesterskab

11.12.1949

Amsterdam

Holland-DK

0-1

Venskabskamp

1950

 

 

 

 

28.05.1950

Beograd

Jugoslavien-DK

5-1

Venskabskamp

18.06.1950

København

København-Provinsen

1-1

Udtagelseskamp

22.06.1950

København

DK-Norge

4-0

Nordisk Mesterskab

25.06.1950

Aarhus

DK-Norge

1-4

Nordisk Mesterskab

27.08.1950

Helsinki

Finland-DK

1-2

Nordisk Mesterskab

10.09.1950

København

DK-Jugoslavien

1-4

Venskabskamp

15.10.1950

Stockholm

Sverige-DK

4-0

Nordisk Mesterskab (kopi)

05.11.1950

Wien

Østrig-DK

5-1

Venskabskamp

1951

 

 

 

 

12.05.1951

Glasgow

Skotland-DK

3-1

Venskabskamp

10.06.1951

København

København-Provinsen

0-0

Udtagelseskamp

17.06.1951

København

DK-Østrig

3-3

Venskabskamp (kopi)

16.09.1951

Oslo

Norge-DK

2-0

Nordisk Mesterskab

30.09.1951

København

DK-Finland

1-0

Nordisk Mesterskab

21.10.1951

København

DK-Sverige

3-1

Nordisk Mesterskab

1952

 

 

 

 

25.05.1952

København

DK-Skotland

1-2

Venskabskamp

08.06.1952

København

København-Provinsen

4-2

Udtagelseskamp

11.06.1952

Oslo

Sverige-DK

2-0

Norge FF 50 års jubilæum

22.06.1952

Stockholm

Sverige-DK

4-3

Nordisk Mesterskab

22.06.1952

København

DK (B)-Sverige (B)

4-1

B-landskamp – den første kamp

15.07.1952

Tammerfors

DK-Grækenland

2-1

OL slutrunden i Finland

21.07.1952

Turku/Åbo

DK-Polen

2-0

OL slutrunden i Finland

25.07.1952

Helsingfors

DK-Jugoslavien

3-5

OL-kvartfinale i Finland

21.09.1952

København

DK-Holland

3-2

Venskabskamp

05.10.1952

Helsinki

Finland-DK

2-1

Nordisk Mesterskab

05.10.1952

Randers

DK (B) – Finland (B)

2-0

B-landskamp

19.10.1952

København

DK-Norge

1-3

Nordisk Mesterskab

1953

 

 

 

 

07.03.1953

Rotterdam

Holland-DK

1-2

Uofficiel venskabskamp

13.06.1953

København

København-Provinsen

1-3

Udtagelseskamp

16.06.1953

København

B93-Juventus

1-2

Jubilæumskamp (kopi)

21.06.1953

København

DK-Sverige

1-3

Nordisk Mesterskab

27.06.1953

Basel

Schweiz-DK

1-4

Venskabskamp

28.06.1953

Vejle

DK(B)-Schweiz(B)

4-2

B-landskamp

09.08.1953

København

DK-Island

4-0

Venskabskamp

13.09.1953

Oslo

Norge-DK

0-1

Nordisk Mesterskab

13.09.1953

København

DK (B)-Norge (B)

3-1

B-landskamp

13.09.1953

Aalborg

DK U-Norge U

 

Venskabskamp – U21

04.10.1953

København

DK-Finland

6-1

Nordisk Mesterskab

04.10.1953

Helsingfors

Finland (B)-DK (B)

3-1

B-landskamp

25.10.1953

Odense

Provinsen-København

5-1

Udtagelseskamp

1954

 

 

 

 

04.06.1954

Malmø

Norge-DK

2-1

Sverige FF 50 års jubilæum

13.06.1954

Helsinki

Finland-DK

2-2

Nordisk Mesterskab

13.06.1954

København

DK (B)-Finland (B)

5-2

B-landskamp

30.06.1954

Odense

DK Y-Norge Y

 

Venskabskamp U17 (kopi)

05.09.1954

København

København-Provinsen

0-3

Udtagelseskamp

19.09.1954

København

DK-Schweiz

1-1

Venskabskamp

10.10.1954

Stockholm

Sverige-DK

5-2

Nordisk Mesterskab

10.10.1954

Esbjerg

DK (B)-Sverige (B)

1-2

B-landskamp (kopi)

31.10.1954

København

DK-Norge

0-1

Nordisk Mesterskab

1955

 

 

 

 

13.03.1955

Amsterdam

Holland-DK

1-1

Venskabskamp

15.05.1955

København

DK-Ungarn

0-6

Venskabskamp

13.06.1955

Århus

Provinsen-København

0-1

Udtagelseskamp

19.06.1955

København

DK-Finland

2-1

Nordisk Mesterskab (kopi)

19.06.1955

Helsingfors

Finland (B)-DK (B)

0-1

B-landskamp

03.07.1955

Reykjavik

Island-DK

0-4

Venskabskamp

13.08.1955

Belfast

UK-Europa

1-4

Jubilæumskamp med Leschly

11.09.1955

Oslo

Norge-DK

1-1

Nordisk Mesterskab

11.09.1955

Vejle

DK (B)-Norge (B)

1-3

B-landskamp

28.09.1955

Portsmouth

England U-DK U

5-1

Venskabskamp – U21

01.10.1955

Plymouth

England Y-DK Y

9-3

Venskabskamp – U19

02.10.1955

København

DK-England

1-5

Venskabskamp

16.10.1955

København

DK-Sverige

3-3

Nordisk Mesterskab

1956

 

 

 

 

23.05.1956

Moskva

Sovjetunionen-DK

5-1

Venskabskamp – kamp nr. 200

17.06.1956

København

København-Provinsen

1-1

Udtagelseskamp

22.06.1956

Oslo

Norge (B)-DK (B)

3-2

B-landskamp

24.06.1956

København

DK-Norge

2-3

Nordisk Mesterskab

01.07.1956

København

DK-Sovjetunionen

2-5

Venskabskamp

16.09.1956

Helsinki

Finland-DK

0-4

Nordisk Mesterskab

16.09.1956

Aalborg