Fortegnelse den 01. december 2020

At samle kampprogrammer med landsholdet

Hjemmesiden www.kampprogrammer.dk er lavet Simon Neergaard-Holm, der bor i hovedstadsområdet. 


Samlingen omfatter det danske fodboldlandshold, herunder B-landskampe og ungdomslandskampe samt danske hold i Europa Cuppen med vægt på programmer før 1992. 


Endvidere har jeg de fleste kampprogrammer fra landspokalfinalerne.


Endelig samler jeg også på internationale venskabskampe, særligt kampe med Stævnet og Alliancen. 


Jeg kan kontaktes på mailadressen simonneergaardholm@gmail.com   

    

Jeg efterlyser følgende kampprogrammer fra landsholdets hjemmekamp:       


Dato

Spillested

Hold

Mål

Status

1950


 

 

 

 

22.06.1950

København

DK-Norge

4-0

Nordisk Mesterskab

25.06.1950

Aarhus

DK-Norge

1-4

Nordisk Mesterskab

1951


 

 

 

 

30.09.1951

København

DK-Finland

1-0

Nordisk Mesterskab

1952





21.09.1952

København

DK-Holland

3-2

Venskabskamp

19.10.1952

København

DK-Norge

1-3

Nordisk Mesterskab

1954




 

31.10.1954

København

DK-Norge

0-1

Nordisk Mesterskab

1958





15.05.1958

Aarhus

DK-Curacao

3-2

Venskabskamp

1960


 

 

 

 

26.05.1960

København

DK-Norge

3-0

Nordisk Mesterskab

1962


 

 

 

 

11.09.1962

Odense

DK-Curacao

3-1

Venskabskamp

1969





01.07.1969

Aalborg

DK-Bermuda

6-0

Venskabskamp

1971


 

 

 

 

01.08.1971

Aalborg

DK-England

3-2

Venskabskamp - OL-holdet

1972


 

 

 

 

03.05.1972

København

DK-England

1-2

Venskabskamp OL-holdet

16.08.1972

København

DK-Mexico

3-0

Venskabskamp OL-holdet

1983






05.10.1983

Aarhus

DK-Polen

0-1

OL-kvalifikation 1984


I Danmark er der få personer, der samler på kampprogrammer – måske en håndfuld!

I Storbritannien er der hundredvis af samlere, som har oprettet spændende hjemmesider samt et stort salg over internettet.
 


Jeg har været på Det Kgl. Bibliotek, hvor jeg fik lavet en kopi af et kampprogram fra 1918 – en kamp i Københavns Idrætspark mod Norge.

Jeg har en del programmer fra 1930-1975, og en næsten komplet samling fra 1975 til i dag med et par huller hist og pist, som næsten er umulige at få udfyldt, fordi få tilskuere fra dengang har gemt de gamle programmer.

Det ældste originale program i min samling er fra 1930 – en hjemmekamp mod Sverige, som Danmark vandt 6-1.

Jeg har kopier fra før 1930. Den ældste kopi er fra 1911.


Fortegnelse over kampprogrammer

Indhold

·        Fodboldlandsholdet (A-, B- og U-landsholdet)

·        Danske landspokalfinaler

·        Danske hold i Europa Cup (kun hjemmebane) 1960-1992

·        Internationale venskabskampe med dansk deltagelse (kun hjemmebane)

Farveforklaring:

·        Programmer i samlingen

·        OL- EM- og VM-samleprogrammer gældende for en hel slutrunde samt jubilæumsturnering, som er med i samlingen

·        Kopier fra bl.a. Det Kongelige Bibliotek, Københavns Stadsarkiv samt andre samlere

·        Mangler A-landskamp fra 1960

Opdateret den 15. december 2020

Dato

Spillested

Hold

 

Status

30.05.1898

København

DK XI-Queens Park FC

0-7

Venskabskamp – første i DK

05.05.1910

København

DK-England

2-1

VK– første landskamp i DK

25.05.1911

København

DK-Sheffield W

2-3

Første kamp i Idrætsparken

11.06.1911

København

DK-Glasgow Rangers FC

1-3

Udvalgt dansk hold (kopi)

17.05.1914

København

DK-Holland

4-3

Venskabskamp – kamp nr. 14

05.06.1914

København

DK-England

3-0

Venskabskamp

06.06.1915

København

DK-Sverige

2-0

Venskabskamp

06.10.1918

København

DK-Norge

4-0

Venskabskamp (kopi)

1922

Spillested

Hold

 

Status

11.06.1922

København

DK-Czekoslovakiet

0-3

VK – første nederlag hjemme

1923

Spillested

Hold

 

Status

10.06.1923

København

København-Provinsen

9-1

Udtagelseskamp – første kamp

17.06.1923

København

DK-Schweiz

3-3

VK–første spiller fra provinsen

1924

Spillested

Hold

 

Status

05.10.1924

København

DK-Belgien

2-1

Venskabskamp (kopi)

1925

Spillested

Hold

 

Status

21.06.1925

København

DK-Norge

5-1

Venskabskamp (kopi)

25.10.1925

Amsterdam

Holland-DK

4-2

Venskabskamp (kopi)

1926

Spillested

Hold

 

Status

13.06.1926

København

DK-Holland

4-1

Venskabskamp (kopi)

03.10.1926

København

DK-Sverige

2-0

Venskabskamp (kopi)

1928

Spillested

Hold

 

Status

07.10.1928

København

DK-Sverige

3-1

Venskabskamp (kopi)

1929

 

 

 

 

23.06.1929

København

DK-Norge

2-5

Venskabskamp (kopi)

13.10.1929

København

DK-Finland

8-0

Venskabskamp (kopi)

1930

 

 

 

 

22.06.1930

København

DK-Sverige

6-1

Venskabskamp

07.09.1930

København

DK-Tyskland

6-3

Venskabskamp

1931

 

 

 

 

25.05.1931

København

DK-Norge

3-1

Venskabskamp (kopi)

14.06.1931

København

DK-Holland

0-2

Venskabskamp (kopi)

11.10.1931

København

DK-Finland

2-3

Venskabskamp

1932

 

 

 

 

05.06.1932

København

DK-Belgien

3-4

Venskabskamp

12.06.1932

København

DK-Göteborg XI


Uofficiel udtagelseskamp

19.06.1932

København

DK-Sverige

3-1

Venskabskamp

25.09.1932

Oslo

Norge-Danmark

1-2

Venskabskamp

09.10.1932

København

DK-Skotland

3-1

Venskabskamp

1933

 

 

 

 

11.06.1933

København

DK-Norge

2-2

Venskabskamp

18.06.1933

Stockholm

Sverige – DK

2-3

Venskabskamp

08.10.1933

København

DK-Finland

2-0

Venskabskamp

1934

 

 

 

 

21.05.1934

København

DK-Polen

4-2

Venskabskamp

17.06.1934

København

DK-Sverige

3-5

Venskabskamp

07.10.1934

København

DK-Tyskland

2-5

Venskabskamp

1935

 

 

 

 

12.05.1935

København

Stævnet-Stoke City


VK – kun forsiden (kopi)

31.05.1935

København

Stæv.-Blackburn Rovers


En af 3 venskabskampe (kopi)

16.06.1935

Göteborg

Sverige-DK

3-1

Venskabskamp

23.06.1935

København

DK-Norge

1-0

Venskabskamp

06.10.1935

København

DK-Finland

5-1

Venskabskamp

1936

 

 

 

 

13.04.1936

København

Stævnet-SK Admira Wien


VK – kun forsiden (kopi)

17.05.1936

København

Stævnet-Huddersfield T.


En af 3 venskabskampe (kopi)

27.05.1936

København

Stævnet-Sheffield W.


VK – kun forsiden (kopi)

01.06.1936

Vejle

Vejle-FC Libertas Wien


VK med Pauli Jørgensen, Frem

14.06.1936

København

DK-Sverige

4-3

Venskabskamp (kopi)

04.10.1936

København

DK-Polen

2-1

Venskabskamp

1937

 

 

 

 

16.05.1937

Breslau

Tyskland-DK

8-0

Venskabskamp – forside (foto)

13.06.1937

København

DK-Norge

5-1

Venskabskamp (kopi)

17.10.1937

København

DK-Finland

2-1

Venskabskamp (kopi)

1938

 

 

 

 

21.06.1938

København

DK-Sverige

0-1

Venskabskamp (kopi)

1939

 

 

 

 

15.06.1939

København

DK-Finland

5-0

DBU 50års jubilæum

18.06.1939

København

DK-Norge

6-3

Finale i jubilæumsturnering

25.06.1939

København

DK-Tyskland

0-2

Jubilæumskamp

1940

 

 

 

 

06.10.1940

Stockholm

Sverige-DK

1-1

Venskabskamp

20.10.1940

København

DK-Sverige

4-2

Uofficiel venskabskamp

17.11.1949

Hamburg

Tyskland-DK

1-0

Venskabskamp

1941

 

 

 

 

29.06.1941

København

København-Provinsen

2-0

Udtagelseskamp – 2. kamp

14.09.1941

Stockholm

Sverige-DK

2-2

Venskabskamp

19.10.1941

København

DK-Sverige

2-1

Venskabskamp

16.11.1941

Dresden

Tyskland-DK

1-1

Venskabskamp

1942

 

 

 

 

21.06.1942

København

København-Provinsen

3-1

Udtagelseskamp – 3. kamp

28.06.1942

København

DK-Sverige

0-3

Venskabskamp

04.10.1942

Stockholm

Sverige-DK

2-1

Venskabskamp

1943

 

 

 

 

14.06.1943

København

København-Provinsen

3-0

Udtagelseskamp – 4. kamp

1944

 

 

 

 

21.05.1944

København

BK Frem-B1909

5-0

Semifinale i DM-slutspil

18.06.1944

København

København-Provinsen

1-5

Udtagelseskamp – 5. kamp

27.08.1944

Aarhus

København-Jylland


Unionskamp (foto)

1945

 

 

 

 

24.06.1945

Stockholm

Sverige-DK

2-1

Venskabskamp (stort  format)

01.07.1945

København

DK-Sverige

3-4

Venskabskamp

10.07.1945

København

Stævnet-England XI

1-2

Venskabskamp (foto)

26.08.1945

København

DK-Norge

4-2

Venskabskamp

09.09.1945

Oslo

Norge-DK

1-5

Venskabskamp

19.09.1945

Hannover

Stævnet-Combi. Services

0-0

Uofficiel VK (teamsheet)

30.09.1945

Stockholm

Sverige-DK

4-1

Venskabskamp

30.09.1945

Odense

DK U-Sverige U

1-6

DIF’s 50års jubilæum

1946

 

 

 

 

16.06.1946

Oslo

Norge-DK

2-1

Venskabskamp

23.06.1946

København

DK-Sverige

3-1

Venskabskamp

08.07.1946

København

DK-Norge

2-0

DIF 50års jubilæum

17.07.1946

Reykjavik

Island-DK

0-3

Venskabskamp

01.09.1946

Helsingfors

Finland-DK

2-5

Venskabskamp

06.10.1946

Göteborg

Sverige-DK

3-3

Venskabskamp

20.10.1946

København

DK-Norge

7-1

Venskabskamp

04.12.1946

Huddersfield

Huddersf. Town-Stævnet

2-2

Venskabskamp

09.12.1946

Sheffield

Sh. Wednesday-Stævnet

2-3

Venskabskamp

11.12.1946

Brentford

Brentford FC-Stævnet

2-3

Venskabskamp

1947

 

 

 

 

10.05.1947

Glasgow

Great Britain-Europe

6-1

Med Poul Petersen, C.A. Præst

15.06.1947

København

DK-Sverige

1-4

Nordisk Mesterskab (foto)

20.06.1947

København

DK-Czekoslovakiet

2-2

Venskabskamp

26.06.1947

Stockholm

Sverige-DK

6-1

Finlands FF 40års jubilæum

21.09.1947

Oslo

Norge-DK

3-5

Nordisk Mesterskab – forside

05.10.1947

Aarhus

DK-Finland

4-1

Nordisk Mesterskab

1948

 

 

 

 

12.06.1948

København

DK-Norge

1-2

Nordisk Mesterskab (foto)

15.06.1948

Helsinki

Finland-DK

0-3

Nordisk Mesterskab

26.06.1948

København

DK-Polen

8-0

Venskabskamp

31.07.1948

London

DK-Ægypten

3-1

OL-slutrunden i England

05.08.1948

London

DK-Italien

5-3

OL-kvartfinale i England

10.08.1948

London

DK-Sverige

2-4

OL-semifinale i England

13.08.1948

London

DK-England

5-3

OL-bronzekamp i England

26.09.1948

København

DK-England

0-0

Venskabskamp

10.10.1948

Stockholm

Sverige-DK

1-0

Nordisk Mesterskab

1949

 

 

 

 

12.05.1949

København

DK-Holland

1-2

Venskabskamp

06.06.1949

København

København-Provinsen

8-2

Udtagelseskamp

19.06.1949

Warszawa

Polen-DK

1-2

Venskabskamp

07.08.1949

Aarhus

DK-Island

5-1

Venskabskamp

11.09.1949

København

DK-Finland

0-2

Nordisk Mesterskab

11.09.1949

Oslo

Norge-DK

0-2

Nordisk Mesterskab – forside

21.09.1949

Portsmouth

Portsmouth FC-Stævnet

6-2

Venskabskamp

23.10.1949

København

DK-Sverige

3-2

Nordisk Mesterskab

04.12.1949

Odense

Odense XI-København XI

5-0

Bykamp

11.12.1949

Amsterdam

Holland-DK

0-1

Venskabskamp

1950

 

 

 

 

14.05.1950

København

Stævnet-England XI (A)

4-1

VK – forside og hold (foto)

28.05.1950

Beograd

Jugoslavien-DK

5-1

Venskabskamp

18.06.1950

København

København-Provinsen

1-1

Udtagelseskamp

22.06.1950

København

DK-Norge

4-0

Nordisk Mesterskab

25.06.1950

Aarhus

DK-Norge

1-4

Nordisk Mesterskab

14.08.1950

Glasgow

FC Glasgow Rangers-AB

2-1

Venskabskamp

27.08.1950

Helsinki

Finland-DK

1-2

Nordisk Mesterskab

10.09.1950

København

DK-Jugoslavien

1-4

Venskabskamp

15.10.1950

Stockholm

Sverige-DK

4-0

Nordisk Mesterskab

05.11.1950

Wien

Østrig-DK

5-1

Venskabskamp

1951

 

 

 

 

12.05.1951

Glasgow

Skotland-DK

3-1

Venskabskamp

15.05.1951

London

Chelsea FC-KB

1-0

VK – sammen med Stævnet

16.05.1951

Sheffield

Sh. Wednesday-BK Frem

0-0

Venskabskamp

19.05.1951

Southampton

Southampton FC-KB

3-3

VK – sammen med Stævnet

19.05.1951

Birmingham

Aston Villa FC-BK Frem

1-1

Venskabskamp

10.06.1951

København

København-Provinsen

0-0

Udtagelseskamp

17.06.1951

København

DK-Østrig

3-3

Venskabskamp (kopi)

16.09.1951

Oslo

Norge-DK

2-0

Nordisk Mesterskab

30.09.1951

København

DK-Finland

1-0

Nordisk Mesterskab

10.10.1951

London

Tottenham H-Stævnet

2-1

Venskabskamp

21.10.1951

København

DK-Sverige

3-1

Nordisk Mesterskab

1952

 

 

 

 

25.05.1952

København

DK-Skotland

1-2

Venskabskamp

08.06.1952

København

København-Provinsen

4-2

Udtagelseskamp

11.06.1952

Oslo

Sverige-DK

2-0

Norge FF – 50års jubilæum

22.06.1952

Stockholm

Sverige-DK

4-3

Nordisk Mesterskab

22.06.1952

København

DK B-Sverige B

4-1

B-landskamp – første kamp

15.07.1952

Tammerfors

DK-Grækenland

2-1

OL-slutrunden – forside (foto)

21.07.1952

Turku/Åbo

DK-Polen

2-0

OL-slutrunden i Finland

25.07.1952

Helsingfors

DK-Jugoslavien

3-5

OL-kvartfinale i Finland

21.09.1952

København

DK-Holland

3-2

Venskabskamp

05.10.1952

Helsinki

Finland-DK

2-1

Nordisk Mesterskab

05.10.1952

Randers

DK B-Finland B

2-0

B-landskamp

19.10.1952

København

DK-Norge

1-3

Nordisk Mesterskab

1953

 

 

 

 

07.03.1953

Rotterdam

Holland-DK

1-2

Uofficiel venskabskamp

13.06.1953

København

København-Provinsen

1-3

Udtagelseskamp

16.06.1953

København

B93-Juventus

1-2

Jubilæumskamp (kopi)

21.06.1953

København

DK-Sverige

1-3

Nordisk Mesterskab

27.06.1953

Basel

Schweiz-DK

1-4

Venskabskamp

28.06.1953

Vejle

DK B-Schweiz B

4-2

B-landskamp

01.07.1953

København

Alliancen-Juventus FC

2-4

Venskabskamp (kopi)

09.08.1953

København

DK-Island

4-0

Venskabskamp

13.09.1953

Oslo

Norge-DK

0-1

Nordisk Mesterskab

13.09.1953

København

DK B-Norge B

3-1

B-landskamp

13.09.1953

Aalborg

DK U-Norge U

4-1

Venskabskamp – U21 (kopi)

04.10.1953

København

DK-Finland

6-1

Nordisk Mesterskab

04.10.1953

Helsingfors

Finland B-DK B

3-1

B-landskamp

25.10.1953

Odense

Provinsen-København

5-1

Udtagelseskamp

1954

 

 

 

 

29.05.1954

Odense

FBU-JBU

2-1

Unionskamp

04.06.1954

Malmø

Norge-DK

2-1

Sverige FF 50års jubilæum

01.06.1954

Odense

FBU-Sao Christovao


50 års jubilæumskamp I (kopi)

09.06.1954

Esbjerg

Esbjerg fB-Beogradski


Venskabskamp (kopi)

10.06.1954

Odense

Od. Stævnet-AC Milan

1-3

50års jubilæumskamp II

15.06.1954

Vejle

Vejle BK-AC Milan

0-6

Venskabskamp (+billet)

13.06.1954

Helsinki

Finland-DK

2-2

Nordisk Mesterskab

13.06.1954

København

DK B-Finland B

5-2

B-landskamp

30.06.1954

Odense

DK Y-Norge Y

1-0

Venskabskamp U17 (kopi)

05.09.1954

København

København-Provinsen

0-3

Udtagelseskamp

19.09.1954

København

DK-Schweiz

1-1

Venskabskamp

10.10.1954

Stockholm

Sverige-DK

5-2

Nordisk Mesterskab

10.10.1954

Esbjerg

DK B-Sverige B

1-2

B-landskamp (kopi)

31.10.1954

København

DK-Norge

0-1

Nordisk Mesterskab

1955

 

 

 

 

13.03.1955

Amsterdam

Holland-DK

1-1

Venskabskamp

15.05.1955

København

DK-Ungarn

0-6

Venskabskamp

09.06.1955

København

AGF-Aalborg Chang

4-0

Landspokalfinale 1955 (første)

13.06.1955

Århus

Provinsen-København

0-1

Udtagelseskamp

19.06.1955

København

DK-Finland

2-1

Nordisk Mesterskab (kopi)

19.06.1955

Helsingfors

Finland B-DK B

0-1

B-landskamp

03.07.1955

Reykjavik

Island-DK

0-4

Venskabskamp

13.08.1955

Belfast

UK-Europa

1-4

Jubilæumskamp med Leschly

11.09.1955

Oslo

Norge-DK

1-1

Nordisk Mesterskab

11.09.1955

Vejle

DK B-Norge B

1-3

B-landskamp

21.09.1955

København

AGF-Stade de Reims

0-2

EC for Mesterhold – 1. runde

28.09.1955

Portsmouth

England U-DK U

5-1

Venskabskamp – U21

01.10.1955

Plymouth

England Y-DK Y

9-3

Venskabskamp – U19

02.10.1955

København

DK-England

1-5

Venskabskamp

11.10.1955

København

Stævnet-Scottish League


Venskabskamp (foto)

16.10.1955

København

DK-Sverige

3-3

Nordisk Mesterskab

1956

 

 

 

 

19.04.1956

København

Alliancen-FK Radnicki Nis

2-1

Venskabskamp (kopi)

26.04.1956

København

KBU-FC Barcelona

1-1

Messeby-turnering – 1. runde

05.05.1956

København

Allia. -Rampla Junior FC

1-3

Venskabskamp (kopi)

23.05.1956

Moskva

Sovjetunionen-DK

5-1

Venskabskamp – kamp nr. 200

02.06.1956

København

BK Frem-AB

1-0

Landspokalfinale 1956 (foto)

17.06.1956

København

København-Provinsen

1-1

Udtagelseskamp

22.06.1956

Oslo

Norge B-DK B

3-2

B-landskamp

24.06.1956

København

DK-Norge

2-3

Nordisk Mesterskab

01.07.1956

København

DK-Sovjetunionen

2-5

Venskabskamp

16.09.1956

Helsinki

Finland-DK

0-4

Nordisk Mesterskab

16.09.1956

Aalborg

DK B-Finland B

3-0

B-landskamp (kopi)

19.09.1956

København

AGF-OGC Nice

1-1

EC for Mesterhold – forrunde

26.09.1956

København

DK U-England U

0-3

Venskabskamp – U21

03.10.1956

Dublin

Irland-DK

2-1

VM-kvalifikation 1958

21.10.1956

Stockholm

Sverige-DK

1-1

Nordisk Mesterskab

21.10.1956

Viborg

DK B-Sverige B

0-4

B-landskamp (kopi)

04.11.1956

København

DK-Holland

2-2

Venskabskamp

05.12.1956

Wolverhampton

England-DK

5-2

VM-kvalifikation 1958

1957

 

 

 

 

28.04.1957

København

AGF-Esbjerg fB

2-0

Landspokalfinalen 1957

15.05.1957

København

DK-England

1-4

VM-kvalifikation 1958

21.05.1957

København

Stævnet-Man. United

2-3

Venskabskamp (1)

23.05.1957

København

Stævnet-Man. United

3-4

Venskabskamp (2)

26.05.1957

København

DK-Bulgarien

1-1

Venskabskamp

18.06.1957

Helsingfors

Finland-DK

2-0

Finlands BF 50års jubilæum

19.06.1957

Tammerfors

DK-Norge

2-0

FBF 50års jubilæumskamp

23.06.1957

Århus

Provinsen-København

2-1

Udtagelseskamp

30.06.1957

København

DK-Sverige

1-2

Nordisk Mesterskab

10.07.1957

Reykjavik

Island-DK

2-6

Islands FF 10 års jubilæum

11.09.1957

Aarhus

AGF-Glenavon FC

0-0

EC for Mesterhold – 1. runde

22.09.1957

Oslo

Norge-DK

2-2

Nordisk Mesterskab

22.09.1957

Frederikshavn

DK B-Norge B

5-2

B-landskamp – (foto)

02.10.1957

København

DK-Irland

0-2

VM-kvalifikation 1958

13.10.1957

København

DK-Finland

3-0

Nordisk Mesterskab

13.10.1957

Helsinki

Finland B-DK B

0-1

B-landskamp

04.12.1957

Aarhus

AGF-Sevilla FC

2-0

EC for Mesterhold – 2. runde

1958

 

 

 

 

25.01.1958

La Valletta

Malta-DK/Stævnet

3-0

Uofficiel venskabskamp

11.05.1958

København

Vejle BK-KB

3-2

Landspokalfinalen 1958

15.05.1958

Aarhus

DK-Curacao

3-2

Venskabskamp

25.05.1958

København

DK-Polen

3-2

Venskabskamp

22.06.1958

København

København-Provinsen

1-5

Udtagelseskamp

29.06.1958

København

DK-Norge

1-2

Nordisk Mesterskab

07.07.1958

København

DK-Sverige

2-1

OL 48-holdene – 10 år efter

26.08.1958

København

KB-Schalke 04

3-0

EC for Mester – 1. rd. – forside

09.09.1958

København

Stævnet-Göteborg All.

2-3

Venskabskamp

14.09.1958

Helsingfors

Finland-DK

1-4

Nordisk Mesterskab

14.09.1958

Århus

DK B-Finland B

7-3

B-landskamp

24.09.1958

København

DK-Vesttyskland

1-1

Venskabskamp

15.10.1958

Rotterdam

Holland-DK

5-1

Venskabskamp

26.10.1958

Stockholm

Sverige-DK

4-4

Nordisk Mesterskab

26.10.1958

Randers

DK B-Sverige B

3-3

B-landskamp

1959

 

 

 

 

07.05.1959

København

Vejle BK-AGF

1-1

Landspokalfinalen 1959

14.06.1959

Århus

Provinsen-København

2-3

Udtagelseskamp

15.06.1959

København

Alliancen-Udinese Calcio

0-2

Venskabskamp (kopi)

21.06.1959

København

DK-Sverige

0-6

Nordisk Mesterskab

26.06.1959

Reykjavik

Island-DK

2-4

OL-kvalifikation 1960

02.07.1959

København

DK-Norge

2-1

OL-kvalifikation 1960

11.08.1959

København

Alliancen-Valencia CF

0-3

Venskabskamp (kopi)

18.08.1959

København

DK-Island

1-1

OL-kvalifikation 1960

08.09.1959

Stockholm

Djurgården-Skovshoved

5-1

Nordic Cup – 1. runde

13.09.1959

Oslo

Norge-DK

2-4

OL-kvalifikation 1960

13.09.1959

Aalborg

DK B-Norge B

1-1

B-landskamp

23.09.1959

København

DK-Czekoslovakiet

2-2

Nations Cup kvalifikation

30.09.1959

København

KBU-Chelsea FC

1-3

EC for Messeby – 1. runde

04.10.1959

København

DK-Finland

4-0

Nordisk Mesterskab

04.10.1959

Helsingfors

Finland B-DK B

2-1

B-landskamp

07.10.1959

København

Stævnet-Rio de Janeiro

3-1

Uofficiel venskabskamp

18.10.1959

Brno

Czekoslovakiet-DK

5-1

Nations Cup kvalifikation

21.10.1959

Odense

B1909-Wiener SK

0-3

EC for Mesterhold – 2. runde

02.12.1959

Athen

Grækenland-DK

1-3

Venskabskamp

06.12.1959

Sofia

Bulgarien-DK

2-1

Venskabskamp

1960

 

 

 

 

10.05.1960

København

DK-Brasilien

3-4

Uofficiel kamp med Stævnet

15.05.1960

København

AGF-Frem Sakskøbing

2-0

Landspokalfinalen 1960

18.05.1960

Odense

Odense XI-DK

1-2

OL-træningskamp

26.05.1960

København

DK-Norge

3-0

Nordisk Mesterskab

26.06.1960

København

København-Provinsen

3-2

Udtagelseskamp

03.07.1960

København

DK-Grækenland

7-2

Venskabskamp

13.07.1960

København

DK-Fremad Amager

1-1

OL-træningskamp

27.07.1960

København

DK-Ungarn

1-0

Venskabskamp

04.08.1960

København

Stævnet-Inter Bratislava

1-1

VK med OL-spillere

06.08.1960

Vejle

Vejle BK-DK

4-6

OL-træningskamp

10.08.1960

København

DK-Finland

2-1

Nordisk Mesterskab

11.08.1960

Viborg

DK B-Finland B

6-0

B-landskamp (kopi)

13.08.1960

Aarhus

DK A-DK B

4-2

OL-træningskamp

18.08.1960

København

Stævnet-CK Real Madrid

3-4

VK med OL-spillere

26.08.1960

Rom

DK-Argentina

3-2

OL-slutrunden i Italien

29.08.1960

Livorno

DK-Polen

2-1

OL-slutrunden i Italien

01.09.1960

Aquila

DK-Tunesien

3-1

OL-slutrunden i Italien

06.09.1960

Rom

DK-Ungarn

2-0

OL-semifinale i Italien

10.09.1960

Rom

DK-Jugoslavien

1-3

OL-finale i Italien

21.09.1960

Manchester

England U23-DK

5-1

VB som stedfortræder for DK

21.09.1960

Aarhus

AGF-Legia Warszawa SA

3-0

EC for Mesterhold – 1. runde

05.10.1960

Vejle

Vejle BK-FK Radnicki Nis

3-2

Venskabskamp

06.10.1960

København

Alliancen-Radnicki Nis

3-2

Venskabskamp

12.10.1960

København

Stævnet-Alliancen

3-7

Venskabskamp (kopi)

19.10.1960

København

KB-Basel XI

8-1

EC for Messeby – 1. runde

19.10.1960

Aarhus

AGF-Frederikstad FK

3-0

EC for Mesterhold – 2. runde

22.10.1960

Vejle

DK B-Sverige B

1-2

B-landskamp

23.10.1960

Göteborg

Sverige-DK

2-0

Nordisk Mesterskab + vimpel

23.11.1960

København

KB-Birmingham City

4-4

EC for Messeby – kvartfinale

1961

 

 

 

 

30.03.1961

Aarhus

AGF-SL Benfica

1-4

EC for M – kvartfinale (foto)

25.04.1961

København

Stævnet-Bangu Atletico

2-2

Venskabskamp

03.05.1961

Vejle

Vejle-VfR Neumünster

2-2

Jubilæumskamp (kopi)

11.05.1961

København

KB-AGF

0-2

Landspokalfinalen 1961

15.05.1961

København

Stævnet-Arsenal FC

0-1

Venskabskamp

28.05.1961

København

DK-Østtyskland

1-1

Venskabskamp

01.06.1961

København

Alliancen-Gremio FB

0-3

Venskabskamp

06.06.1961

Odense

FBU-JBU

1-2

Unionskamp

07.06.1961

Esbjerg

EfB-Gremio FC

2-0

Venskabskamp (kopi)

11.06.1961

København

BK Frem-Vasco da Gama

1-4

Venskabskamp – 75 års jubi.

11.06.1961

Odense

Provinsen-København

0-4

Udtagelseskamp

13.06.1961

Esbjerg

Esbjerg fB-Borussia MG

?

Venskabskamp (kopi)

13.06.1961

Aalborg

AaB-DK

1-3

Træningskamp

18.06.1961

København

DK-Sverige

1-2

Nordisk Mesterskab

18.06.1961

Karlshamn

Sverige B-DK B

3-3

B-landskamp

01.08.1961

Vejle

Vejle BK-HJK Hajduk Split

5-1

Venskabskamp

24.08.1961

København

Stævnet-Hapoel FC

8-2

Venskabskamp

05.09.1961

København

Alliancen-Spartak Moskva

1-4

Venskabskamp

07.09.1961

København

Stævnet-Dinamo Zagreb

2-7

EC for Messeby – 1. runde

13.09.1961

Odense

B1913-CA Spora Luxemb.

9-2

EC for Mesterhold – 1. runde

17.09.1961

Oslo

Norge-DK

0-4

Nordisk Mesterskab

17.09.1961

Århus

DK B-Norge B

4-0

B-landskamp

20.09.1961

Düsseldorf

Vesttyskland-DK

5-1

Venskabskamp

21.09.1961

København

Stævnet-Japan

3-1

Venskabskamp

15.10.1961

København

DK-Finland

9-1

Nordisk Mesterskab

18.10.1961

Odense

B1913-CK Real Madrid

0-3

EC for Mesterhold – 2. runde

31.10.1961

København

DK A-DK U

1-3

Træningskamp før POL-DK

01.11.1961

Glasgow

Skotland-Italien

1-1

Ligalandskamp med Fl. Nielsen

01.11.1961

Aarhus

AGF-SV Werder Bremen

2-3

EC for Pokalvinder – 2. runde

05.11.1961

Chorzow

Polen-DK

5-0

Venskabskamp

05.11.1961

Esbjerg

DK U-Polen U

0-0

Venskabskamp – U21 (kopi)

08.11.1961

Manchester

England-Italien

0-2

Ligalandskamp med Fl. Nielsen

1962

 

 

 

 

17.04.1962

København

Alliancen-Gremio FB

2-3

Venskabskamp

26.04.1962

København

Alliancen-Bologna FC

2-2

Venskabskamp

29.04.1962

Odense

OB-Atalanta BC

1-4

75 års jubilæumskamp

01.05.1962

København

Stævnet-Atalanta BC

2-4

Venskabskamp

14.05.1962

København

Stævnet-Burnley FC

3-5

Venskabskamp

23.05.1962

Leipzig

Østtyskland-DK

4-1

Venskabskamp

31.05.1962

København

B1909-Esbjerg fB

1-0

Landspokalfinalen 1962

05.06.1962

København

København-Provinsen

1-3

Udtagelseskamp

07.06.1962

Odense

DK A-DK U

3-2

Træningskamp før DK-NOR

11.06.1962

Ålesund

Norge U-DK U

0-1

Venskabskamp – U23

11.06.1962

København

DK-Norge

6-1

Nordisk Mesterskab

28.06.1962

København

DK-Malta

6-1

Nations Cup kvalifikation 1964

21.08.1962

København

Stævnet-SL Benfica

4-5

Venskabskamp

11.09.1962

Odense

DK-Curacao

3-1

Venskabskamp

16.09.1962

Helsingfors

Finland-DK

1-6

Nordisk Mesterskab

16.09.1962

Hjørring

DK B-Finland B

0-0

B-landskamp

18.09.1962

Odense

B1909-Alliance Dudelange

8-1

EC for Pokalvinder – 1. runde

19.09.1962

Esbjerg

Esbjerg fB-Linfield FC

0-0

EC for Mesterhold – 1. runde

26.09.1962

København

DK-Holland

4-1

Venskabskamp

17.10.1962

Odense

Odense-Drumcondra FC

4-2

EC for Messeby – 1. runde

23.10.1962

København

Stævnet-Hibernian FC

2-3

EC for M – 1. rd. – forsidefoto

23.10.1962

Aarhus

DK A-DK B

2-3

Træningskamp før SVE-DK

27.10.1962

Aalborg

DK B-Sverige B

3-1

B-landskamp (kopi)

28.10.1962

Stockholm

Sverige-DK

4-2

Nordisk Mesterskab

07.11.1962

Vejle

Esbjerg fB-Dukla Praha

0-0

EC for Mesterhold – 2. runde

14.11.1962

Odense

B1909-Grazer AK

5-3

EC for Pokalvinder – 2. runde

29.11.1962

London

England-Italien

3-2

Ligalandskamp med Fl. Nielsen

08.12.1962

La Valletta

Malta-DK

1-3

Nations Cup kvalifikation 1964

12.12.1962

Istanbul

Tyrkiet-DK

1-1

Venskabskamp

1963

 

 

 

 

24.03.1963

Nürnberg

B1909-FC Nürnberg

0-6

EC for Pokalvinder-kvartfinale

08.05.1963

København

Alliancen-Bologna FC

1-2

Venskabskamp

10.05.1963

København

Stævnet-CR Flamengo

0-3

Venskabskamp